Fibroblasty to komórki, które są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej i wywodzą się z mezodermy, czyli środkowej warstwy komórek zarodka.
Skóra właściwa jest złożona z włókien elastynowych, włókien kolagenowych oraz innych substancji. Poza tym, w warstwie skóry właściwej znajdują się zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne, części wydzielnicze gruczołów łojowych i potowych oraz torebki włosowe.
Skóra właściwa odgrywa bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji, stanowi zaplecze substancji odżywczych dla tkanek, a także jest odpowiedzialna za gojenie się ran. Co istotne, wraz z wiekiem zmienia się grubość skóry właściwej, która jest najgrubsza w okresie następującym po okresie dojrzewania, natomiast po 50. roku życia znacząco spada, przez co skóra staje się cieńsza, zwiotczała i pojawiają się zmarszczki.
Fibroblasty są podstawowym elementem skóry właściwej, czyli tkanki znajdującej się pod warstwą naskórka. Pełnią w organizmie ważne role, między innymi:
Bardzo ważne jest, że fibroblasty są odpowiedzialne za produkcję elastyny oraz kwasu hialuronowego, które wraz z kolagenem są substancjami, które mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o budowę skóry. Włókna zbudowane z elastyny oraz kolagenu tworzą swego rodzaju rusztowanie skóry, które sprawia, że skóra jest zwarta, rozciągliwa i elastyczna, natomiast kwas hialuronowy wiąże wodę, przez co skóra utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia.
Fibroblasty stają się coraz mniej aktywne i produktywne wraz z wiekiem, co wpływa na pogorszenie stanu skóry. Z czasem osłabieniu ulega proces odnowy komórkowej, zanikają funkcje metaboliczne oraz replikacyjne. Wiąże się to ze spowolnieniem procesów odnowy komórkowej. W związku z tym dochodzi do zmniejszenia ilości oraz pogorszenia jakości kwasu hialuronowego w skórze, przez co skóra traci sprężystość, gładkość i staje się cieńsza oraz mniej nawilżona. Oprócz tego włókna elastynowe oraz kolagenowe, z których zbudowana jest skóra, tracą swoje własności, a skóra traci elastyczność i staje się wiotka.
Aby jak najdłużej cieszyć się młodo wyglądającą, gładką i sprężystą skórą, warto zadbać o pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu oraz elastyny. Aby to zrobić warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę dostarczającą organizmowi witamin, które są niezbędne w procesie wytwarzania kolagenu oraz elastyny. Witaminy i minerały biorą udział w reakcjach enzymatycznych i są potrzebne przy syntezie kolagenu i elastyny jako substancje inicjujące aktywność biologiczną elementów enzymatycznych. Jedną z najbardziej istotnych witamin jest witamina C, która odgrywa kluczową rolę w biosyntezie kolagenu i elastyny.
Witamina C działa aż na trzech płaszczyznach – uaktywnia fibroblasty do syntezy kolagenu, wspomaga aktywność enzymów odpowiedzialnych za krzyżowanie i stabilizowanie włókien kolagenowych, a także hamuje syntezę elastyny, przez co możliwe jest usuwanie nadmiarów tego białka z organizmu.
Oprócz witaminy C oraz innych witamin, ważne są składniki mineralne, w tym między innymi wapń. Produkty, które wspomagają funkcjonowanie fibroblastów to między innymi owoce cytrusowe, fasola oraz buraki.
Kolejnym sposobem na pobudzenie aktywności fibroblastów są zabiegi medycyny estetycznej, które dostarczają w głąb skóry substancje odżywcze oraz poprawiają krążenie. Takie zabiegi to między innymi mezoterapia igłowa, mezoterapia bezigłowa, zabiegi podgrzewania skóry właściwej, naświetlanie skóry, a także zabiegi z użyciem lasera ablacyjnego.
Badana jest również możliwość aplikowania w głąb skóry wyizolowanych fibroblastów za pomocą zastrzyków. Udowodniono, że zastrzyki z fibroblastów są bezpieczne i pozwalają na ogólną poprawę wyglądu skóry oraz pozbycie się głębokich blizn potrądzikowych. Co ważne, takie zastrzyki nie powodują żadnych poważnych skutków ubocznych i są bardzo dobrze tolerowane. Jedynie u niektórych osób powodują niewielkie opuchnięcie oraz zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia.