Laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny. Jakie daje efekty, opinie

Laser frakcyjny to metoda profesjonalnego usuwania zmarszczek, bruzd czy blizn różnego pochodzenia, w tym blizn potrądzikowych. Jest to dość kosztowny zabieg kosmetyczny, ponieważ pełne efekty otrzymuje się po kilku sesjach, których cena wynosi kilkaset złotych, jednakże bardzo skuteczny, bezbolesny i krótki. Wyróżnia się laser frakcyjny ablacyjny oraz nieablacyjny, jednakże profesjonaliści odchodzą od tej drugiej metody.

Laser frakcyjny – efekty

Laser frakcyjny to profesjonalna metoda odmłodzenia skóry oraz niwelacji wszelkiego rodzaju blizn za pomocą emitowanego promieniowania przez laser. Istota zabiegu odmłodzenia skóry laserem frakcyjnym opiera się na zjawisku tzw. fototermolizy frakcyjnej. W skład tkanek organizmu ludzkiego wchodzą fotoakceptory, czyli substancje, posiadające właściwości pochłaniania fal elektromagnetycznych o konkretnej długości.

Do fotoakceptorów zalicza się m.in. woda lub krew. Laser frakcyjny przystawiany do skóry, emituje fale elektromagnetyczne o takiej długości, aby pobudziły one i podgrzały cząsteczki wody zawarte w organizmie. W efekcie tego skóra zostaje przerwana oraz powstają liczne, oddzielone od siebie mikrouszkodzenia, które otoczone są zdrowymi tkankami. Zjawisko fototermolizy frakcyjnej polega na tym, iż te mikrouszkodzenia wymuszają szybszą regenerację skóry, a przez to zabliźnianie się ran. Jest to zjawisko podobne do retuszu w programach graficznych, kiedy wyraźna rysa zostaje zmiękczona lub całkowicie zniwelowana przez sąsiednie piksele.

Efekty zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego, są następujące:

Efekty lasera frakcyjnego są spektakularne, jednakże, aby je osiągnąć, konieczna jest seria zabiegów w odpowiednich odstępstwach czasowych, aby skóra mogła się zregenerować. Im blizna jest głębsza, tym liczba zabiegów oraz moc promieniowania się zwiększa.

Niestety, na kilka dni po zabiegu, efekty są zupełnie niewidoczne, wobec czego poleca się pozostanie w domu przez minimum 3 dni po laserze frakcyjnym. Negatywne skutki, które utrzymują się przez kilka dni to:

  • obrzęki i zaczerwienienia miejsca promieniowania
  • bardzo duże przesuszenie skóry (przypomina ona papier ścierny)
  • widoczne „podziurkowanie” naskórka
  • złuszczanie skóry

Laser frakcyjny – ablacyjny i nieablacyjny

Istnieją dwie metody przeprowadzania zabiegu laserem frakcyjnym. Jest to laser frakcyjny ablacyjny oraz nieablacyjny. Różnią się one intensywnością promieniowania, co przekłada się na efekty działania. Laser frakcyjny nieablacyjny powoduje jedynie podgrzanie wody w komórkach, bez odparowywania, co skutkuje szybszym procesem gojenia, nie prowadzi do łuszczenia się skóry, ale też wywołuje dużo słabsze efekty. Aktualnie odchodzi się od tej metody.

Dużo bardziej popularny jest laser frakcyjny ablacyjny, który działa zarówno powierzchniowo, jak i podskórnie. Tylko dzięki tej metodzie możliwe jest usuwanie głębokich blizn, rozstępów czy zmarszczek. Okres rekonwalescencji po laserze ablacyjnym trwa dużo dłużej, jednakże zabieg ten jest o wiele bardziej efektywny.    

Laser frakcyjny – opinie

Laser frakcyjny jest to nowoczesna metoda stosowana w medycynie estetycznej, która cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami. Osoby, które decydują się na laser frakcyjny zwykle borykają się z dużymi kompleksami, wywołanymi obecnością blizn na twarzy czy innych partiach ciała. Możliwość usunięcia tych blizn, bruzd, rozstępów czy zmarszczek w sposób bezbolesny ma ogromne znaczenie dla takich osób i w większości wypowiadają się oni o tym zabiegu w samych superlatywach. Pozytywne opinie dotyczą skuteczności oraz długości trwania zabiegu.

Istnieją również negatywne opinie na temat lasera frakcyjnego i zwykle dotyczą kosztu zabiegu. Cena zależna jest od salonu kosmetycznego oraz miasta, w którym ten zabieg ma być wykonany. Minimalny koszt zabiegu to 200 zł za jedną sesję, jednakże w przypadku głębokich blizn, aby zabieg przyniósł skutek, sesję trzeba powtarzać. Ponadto niemożliwe jest wykonanie zabiegu na dużych partiach ciała, np. na całej twarzy. Proces trzeba dzielić na etapy. Zupełne pozbycie się blizn lub zabieg, obejmujący całą twarz to koszt rzędu 2000 – 3000 zł. Problematyczne, według opinii wielu osób, jest również zaczerwienienie oraz inne powikłania, utrzymujące się przez kilka dni po zabiegu.

Więcej o: