Bunondol to jeden z najsilniejszych leków zwalczających ból. Są to zazwyczaj tabletki podjęzykowe lub roztwór do wstrzykiwania. Działają one na centralny ośrodek nerwowy (mózg i rdzeń).
Środek ten zaliczany jest do grupy opioidów. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych leków z tej kategorii nie ma dużego potencjału uzależniającego. Odstawienie bunondolu z reguły przebiega w łagodny sposób. W trakcie przyjmowania lek może jednak wywołać zwężenie źrenic, a także zaburzenia świadomości.
W jego składzie znajduje się buprenorfina. Substancja ta jest opioidem i cechuje ją silne działanie przeciwbólowe. Dlatego bunondol zalecany jest w przypadkach bólu o silnym i średnim natężeniu.
Warto wiedzieć, że buprenorfina:
Należy także pamiętać, że buprenorfina wywołuje skurcze mięśni gładkich. Robi to jednak w znacznie mniejszym stopniu niż morfina.
Ile obecnie kosztuje bunondol? Obecnie jest on refundowany przez NFZ. Tabletki podjęzykowe (najpowszechniejsza froma przyjmowania leku) dostaniem w wersjach:
Uwaga! Tabletek podjęzykowych nie powinniśmy połykać ani rozgryzać. Wkładamy je pod język i czekamy do całkowitego rozpuszczenia.
Opioidy - co to za substancje i w jakiej formie występują? >>
Bunondol to silny lek przeciwbólowy, który stosowany jest w przypadku bólu o średnim i mocnym natężeniu. Z tej przyczyny sprzedawany jest tylko i wyłącznie na receptę.
W jakich sytuacjach lekarze zlecają ten środek? Zazwyczaj leki te przyjmują chorzy na nowotwory. Bunondol bywa także przepisywany osobom po zabiegach chirurgicznych, którzy cierpią z powodu bólu pooperacyjnego. Przed przystąpieniem do przyjmowania tego leku powinniśmy poinformować lekarza o wszystkich innych środkach, które aktualnie zażywamy. Musimy wspomnieć także o lekach wydawanych bez recepty.
U niektórych chorych lek może wywołać reakcję alergiczną. Należy przerwać jego przyjmowanie, jeśli pojawią się:
Inne możliwe działania niepożądane to m.in.:
Warto jednak pamiętać, że wymieniona działania uboczne nie pojawiają się u wszystkich osób przyjmujących ten lek.
Większość pacjentów stosuje 0,2–0,4 mg co 6–8 godzin. Nie jest to jednak stała reguła. To zależy nie tylko od naszego stanu, ale także od wieku.
W przypadku przyjmowania leku powinniśmy pamiętać, że nie wskazane jest samodzielne zwiększanie dawek. To wcale nie przeniesie dobrego efektu. Nie jest skuteczne, a zagraża życiu i zdrowa. Bunondol należy więc przyjmować w dawkach, które zalecił nam lekarz wystawiający receptę.
Uwaga! Środek ten w żadnym wypadku nie powinien być podawany dzieciom poniżej 6. roku życia. Nie jest wskazany także w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Bunondol to jeden z najsilniejszych leków zwalczających ból. Są to zazwyczaj tabletki podjęzykowe lub roztwór do wstrzykiwania. Działają one na centralny ośrodek nerwowy (mózg i rdzeń). O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: