Paracetamol jest znany i łatwo dostępny w naszym kraju dopiero od początku lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas lek ten zastąpił popularny we wcześniejszym okresie piramidon. Co ciekawe, paracetamol jest znacznie starszy. Po raz pierwszy został on przetestowany i zsyntetyzowany w USA jeszcze w XIX wieku.
Lek ten ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe:
W jakich przypadkach lek okazuje się pomocny?
Istnieje jednak kilka szczególnych sytuacji, gdy lek jest niewskazany? Kto nie powinien przyjmować preparatu?
Preparat ten jest obecnie bardzo łatwy do nabycia. Kupimy go bez recepty nie tylko w aptekach, ale także w kioskach i supermarketach. Co istotne, jest także dosyć tani. Za opakowanie zawierające 50 tabletek zapłacimy od 5 do 8 zł.
Jakie dawki tego leku są bezpieczne? Maksymalna porcja na dobę to 8 tabletek powlekanych (4 g preparatu). Musimy także pamiętać o co najmniej 4-godzinnym odstępem między dawkami.
Jeśli jednak objawy bólowe nie ustąpią po 5 dniach (a gorączka po 3), należy zakończyć domowe leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Decydując się na zażywanie tego leku, musimy pamiętać także o skutkach jego przedawkowania. W tym przypadku jest ono wyjątkowo niebezpieczne. Może prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po spożyciu preparatu. Jakie są najbardziej charakterystyczne symptomy przedawkowania?
Uwaga! Przedawkowanie leku wymaga jak najszybszej hospitalizacji.
W trakcie zażywania preparatu, musimy pamiętać także o tym, że jest on składnikiem wielu innych leków. Dlatego zawsze powinnyśmy dokładnie sprawdzać ich skład. To ważna informacja, która może uchronić nas przed ewentualnym przedawkowaniem.
Jakie leki zawierają paracetamol? To m.in.:
Nie jest to jednak pełna lista tego typu preparatów. Zaleca się więc dokładne zapoznawanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, przez zażyciem leku.
To częste pytanie, które zadają zazwyczaj rodzice. Wątek na ten temat pojawił się także na naszym forum. Jedna z mam zapytała innych dyskutantów, jaki preparat sprawdzi się najlepiej w przypadku 2-letniego dziecka. Kobieta nie ma pewności, który z nich jest bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Jakich wskazówek udzielili jej inni rodzice? Oto kilka z nich:
Obydwa leki są tak samo bezpieczne. Paracetamol i ibuprofen maja różne działanie i różnie dzieci reagują, jednemu pomaga bardziej jedno, innemu drugie.
Dwulatkowi możesz dać obydwa. Moja córka lepiej reaguje na ibuprofen.
Paracetamol w przypadku moich dzieci działa znacznie krócej i słabiej niż ibuprofen, ale są dzieci u których jest odwrotnie.
Leki z paracetamolem działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo; leki z ibuprofenem działają dodatkowo przeciwzapalnie.
Czy te dwa leki można ze sobą łączyć? Na ten temat możemy usłyszeć wiele różnych opinii. Warto więc skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który oceni, jakie rozwiązanie jest najlepsze w naszym przypadku.
Zobacz także: