Jeśli chcesz pozbyć się bólu pleców, ale także napięcia związanego ze stresem, pomyśl o masażu kręgosłupa. Czas trwania zabiegu ustalany jest indywidualnie i może trwać od 15 minut do godziny. Zabieg odbywa się na kozetce, bądź łóżku do masażu. Najczęściej używane środki poślizgowe w czasie masażu to olejek, oliwka lub specjalny krem do masażu.
Są problemy zdrowotne, w których masaż nie jest lekiem, a nawet trzeba z niego zrezygnować. Należą do nich:
- choroby nowotworowe
- ostre stany zapalne
.- łamliwość kości
- ciężka postać miażdżycy
- tętniaki
- jamistość rdzenia
- miesiączka.
Ma dowiedzione działanie lecznicze. Wykonując masaż klasyczny działamy nie tylko na mięśnie, ale również na skórę, torebki stawowe i więzadła, układ krążenia, układ nerwowy, układ oddechowy, układ hormonalny oraz narządy wewnętrzne.
W masażu klasycznym stosowane są kolejno techniki głaskania, ugniatanie, rozcieranie, wibracje, wstrząsanie, oklepywanie.
Wskazania do masażu klasycznego kręgosłupa obejmują:
- choroby i urazy narządu ruchu: zespoły bólowe kręgosłupa, stany pourazowe, wady postawy, skoliozy, bóle mięśniowe po wysiłku sportowym,
- choroby układu nerwowego: nerwobóle czy zespół wypadnięcia krążka międzykręgowego.
Masaż relaksacyjny kręgosłupa, będący formą masażu klasycznego, obejmuje głównie powolne i spokojne głaskanie. Masaż aromaterapeutyczny kręgosłupa, w zależności od użytego olejku, ma działanie wzbogacone. Stosuje się olejki eukaliptusowe, różane, lawendowe i inne, które dodatkowo działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, łagodząco na mięśnie, regenerująco czy uspokajająco.
Masaż głęboki kręgosłupa z terapią punktów spustowych (trigger points) to rodzaj terapii, która polega na przywracaniu prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni i innych tkanek. Punkty spustowe to specyficzne miejsca na mapie mięśniowej ciała, gdzie dochodzić może do wzmożenia napięcia mięśniowego. Rozładowanie tego napięcia daje pozytywne efekty, także w miejscach pozornie odległych od punktu spustowego. Przede wszystkim uzyskuje się zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości bólowych.
Wskazania do masażu głębokiego kręgosłupa obejmują m.in.
- przewlekłe bóle kręgosłupa
- ograniczoną ruchomość stawów kręgosłupa
- wady postawy.
Skierowanie na masaż w ramach NFZ możemy otrzymać od lekarza rehabilitacji medycznej, lekarza ortopedy lub neurologa. Przepisywany jest głównie masaż klasyczny. Prywatnie możemy się zgłosić do gabinetów fizjoterapii, masażu, przychodni rehabilitacyjnych czy centrów odnowy biologicznej a nawet SPA. Masaż kręgosłupa może być wykonywany przez magistrów i licencjatów fizjoterapii, bądź rehabilitacji ruchowej, ale również przez techników fizjoterapii, techników masażystów lub wykwalifikowanych masażystów po kursach specjalistycznych. Warto zwrócić uwagę na kwalifikacje osoby wykonującej masaż, ponieważ przy nieprawidłowo wykonanym masażu istnieje ryzyko powikłań medycznych.
Autorka: Krystyna Zeńczak (na zdjęciu) jest magistrem fizjoterapii i prowadzi gabinet fizjoterapii, masażu i dietetyki w Poznaniu "Fit Fun Fizjo" . Ukończyła liczne kursy z zakresu fizjoterapii i masażu.