Ból jajnika przed okresem - co może oznaczać? [przyczyny i objawy]

Ból jajnika przed okresem to dolegliwość opisywana najczęściej jako uczucie nieprzyjemnego kłucia w okolicy podbrzusza. Co mogą sygnalizować nieprzyjemne bóle jajników? Przed okresem jest to normalne zjawisko, ale niekiedy ból jajników może zwiastować także poważniejsze dolegliwości zdrowotne.

Ból jajników przed okresem: opis dolegliwości

Ból jajnika przed okresem to nieprzyjemna dolegliwość, której doświadcza wiele kobiet. Opisywany jest najczęściej jako kłujący ból, który odczuwany jest w okolicy podbrzusza. Ból jajników przed okresem może być odczuwany z prawej, bądź z lewej strony, a często równocześnie kobiety zmagają się także z innymi dokuczliwymi dolegliwościami. Wśród najczęściej wymienianych objawów towarzyszących bólowi jajników przed okresem, wymienia się:

  • wzdęty brzuch,
  • uczucie "pełności",
  • bóle w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
  • czasem także zaparcia oraz biegunkę.

Jak już wiemy, ból jajników przed okresem najczęściej ma charakter kłujący i dotyka prawej, bądź lewej strony podbrzusza, ale niektóre kobiety doświadczają ostrego bólu całego podbrzusza i jest on opisywany jako przeszywający i wędrujący w stronę dolnego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości związane z bólem jajników przed okresem zazwyczaj trwają 2-3 dni. Niekiedy zdarza się, że ustępując w ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin.

Ile dni przed okresem boli jajnik? 

Niepokoją Cię bóle jajników i zastanawiasz się, ile dni przed okresem boli jajnik? Ból jajników przed okresem najczęściej jest związany z owulacją i zazwyczaj nie powinien być powodem do niepokoju. Kobiety, które miesiączkują już wiele lat, znają dobrze swój organizm i często potrafią ocenić, kiedy ból jajników jest związany z cyklem miesiączkowym i zwiastuje zbliżający się okres. Większy problem mogą mieć natomiast młodsze dziewczęta, które miesiączkują od niedawna i bóle odczuwane w okolicy podbrzusza (zwłaszcza jeżeli są bardzo silne), mogą być dla nich powodem do niepokoju. Jeżeli tak jest — zawsze warto z kimś o tym porozmawiać i podzielić się swoimi wątpliwościami. Ból jajnika przed okresem pojawia się ok. 1-2 tygodnie przed planowaną datą miesiączki. Odczuwany w dniu owulacji, prawdopodobnie jest konsekwencją pęknięcia pęcherzyka Graafa i skurczami jajowodów. Warto wiedzieć, że choć na bóle jajników przed okresem skarży się wiele kobiet, nie u wszystkich są one odczuwalne i dokuczliwe.

Zobacz wideo Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany

Bóle jajników przed okresem, a także w innych fazach cyklu — co mogą zwiastować?

Bóle jajników przed okresem są naturalną konsekwencją cyklu miesiączkowego i nie muszą oznaczać nic złego. Niekiedy zdarza się jednak tak, że bóle jajników przed okresem (a także w innych fazach cyklu miesiączkowego) odczuwane są bardzo intensywnie i stają się powodem do niepokoju. Swoje obawy zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ bóle jajników przed okresem i nie tylko, mogą być zwiastunem poważnych dolegliwości zdrowotnych. Wizyta u specjalisty jest koniecznością zawsze wtedy, gdy bólowi jajników towarzyszą także takie dolegliwości, jak gorączka czy upławy. Silne bóle jajników mogą być spowodowane obecnością torbieli, która może wystąpić w przypadku takich chorób, jak zespół policystycznych jajników oraz endometrioza. Obecność torbieli na jajniku może powodować bóle niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Bóle jajników mogą być także wynikiem stanu zapalnego jajników i jajowodów. Z uwagi, że są to poważne dolegliwości, które niosą daleko idące konsekwencje, warto wybrać się do lekarza zawczasu i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Bóle jajnika przed okresem: jak sobie z nim radzić? 

Jak zniwelować bóle jajnika przed okresem? Bóle jajnika przed okresem bywają bardzo męczące i niekiedy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W związku z tym warto sięgnąć po metody, które pozwolą na zminimalizowanie przykrych dolegliwości wynikających z odczuwania bólu jajników przed okresem. Jak sobie z nimi radzić? W miarę możliwości warto w tych dniach zadbać o odpoczynek i regenerację. W przypadku łagodnego bólu można sięgnąć po takie sposoby, jak np. stosowanie okładów na okolicę podbrzusza i w miejsca, gdzie odczuwany jest ból. Jeżeli ból jajników przed okresem jest bardzo męczący i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, zaleca się zażycie leków rozkurczających oraz paracetamolu, który zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych. Bólowi jajnika przed okresem często towarzyszy także PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, który może objawiać się m.in. obniżeniem nastroju, uczuciem drażliwości i zmęczeniem. 

Zobacz też: Obustronne usunięcie jajników zwiększa ryzyko demencji u kobiet

Więcej o: