Jakie badania? Endometrioza nie musi boleć! Sprawdź, jak można ją leczyć

Jakie badania przy endometriozie należy wykonać z pewnością podpowie ginekolog prowadzący pacjentkę. Najważniejsze jest, aby się do niego udać i zacząć walkę o swoje zdrowie. Jak wiadomo bowiem w Polsce dostępność lekarzy tej specjalizacji jest ograniczona, zwłaszcza wśród pacjentek w mniejszych miejscowościach. Jak walczyć z endometriozą?

Jak wykryć endometriozę? Regularne badania są niezwykle ważne

Endometrioza: jakie badania należy wykonać, gdy już mamy pewność co do diagnozy? O tym zdecyduje lekarz ginekolog, jednak zanim do tego dojdzie wiele pacjentek przez całe miesiące zmaga się z bólem i uciążliwymi dolegliwościami. Tymczasem wszystko może wyglądać inaczej jeśli do serca weźmiemy sobie zalecenia lekarzy ginekologów, zwracających uwagę na potrzebę profilaktycznych wizyt dla kobiet w każdym wieku. 

Jak wykryć endometriozę? Endometrioza to choroba zapalna żeńskiego układu płciowego. Reakcję zapalną w organizmie powodują komórki błony śluzowej trzonu macicy, które znajdują się poza jej obszarem i pozostają cały czas aktywne. Mówiąc o tym, że komórki błony śluzowej znajdują się poza obszarem macicy, chodzi o takie miejsca, jak na przykład: jama otrzewnowa, szyjka macicy, srom, sklepienie pochwy, a niekiedy nawet pęcherz. Choroba dotyczy kobiet w okresie rozrodczym i przede wszystkich charakteryzuje się obfitymi i bolesnymi miesiączkami, a w zależności od umiejscowienia ogniska komórek, dochodzą też inne dolegliwości. 

Medycyna nie zna jeszcze sposobu na całkowite wyleczenie tej choroby, jednak odpowiednia terapia może złagodzić jej objawy. Komórki ektopowe z endometrium, a więc komórki błony śluzowej przemieszczone do innych narządów powodują reakcję organizmu na wszelkie zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu menstruacyjnego. Chociaż jednym z częstszych objawów są intensywne bóle miesiączkowe, to poszczególne reakcje organizmu występują bez względu na odległość od miesiączki. Mogą to być na przykład:

  • trudność z zajściem w ciąże,
  • bóle podczas stosunku płciowego,
  • częste parcie na stolec,
  • krwiomocz,
  • krwawienie z układu pokarmowego,
  • krwawienie między miesiączkami,
  • ból w okolicy miednicy i części krzyżowej.
Zobacz wideo Patrycja Kazadi opowiada o endometriozie. Komentuje też wpis Pawlikowskiej

Lista badań na endometriozę. Jakie testy należy wykonać, aby wykryć schorzenie?

Jeśli masz podejrzenia, że możesz cierpieć z powodu endometriozy nie zwlekaj i natychmiast udaj się do lekarza ginekologa. On wskaże jakie badania na endometriozę mogą Cię czekać i jak się do nich przygotować.

Oprócz podstawowego badania ginekologicznego, lekarz może zlecić badanie krwi w celu określenia poziomu hormonów. Nie różni się ono niczym od każdego innego badania krwi pobieranej z żyły. Kolejne badania, o ile nie są bolesne, to przynajmniej częściowo mogą okazać się niekomfortowe. Pacjentka bowiem może otrzymać skierowanie na tomografię lub rezonans magnetyczny narządów rozrodczych, a także na USG jamy brzucha lub dopochwowe, a także przez odbyt. Te wzbudzający największy dyskomfort to badania palpacyjne pochwy oraz odbytu, a więc polegające na zbadaniu prawidłowości lub wykryciu ewentualnych zmian poprzez dotyk palcami. Zmianami mogą być na przykład zgrubienia czy deformacje w wyniku zrośnięć.

Oczywiście nie jest regułą, że wszystkie te badania konieczne są u każdej pacjentki. Po wstępnej diagnozie, lekarz dobierze je odpowiednio do potrzeb. 

Badania na endometriozę. Jak wygląda profilaktyka w przypadku wykrycia endometriozy?

Kiedy po przejściu zaleconych badań, diagnoza wskaże na endometriozę, zostanie opracowana odpowiednia droga leczenia. Oprócz kontrolnych wizyt ginekologicznych, mogą zostać przepisane leki hormonalne zmniejszające dolegliwości bólowe, a także leki z grupy gestagenów, czyli hormonów steroidowych, hamujące wzrost endometrium.

Postępowanie z zaleceniami lekarskimi po wykryciu endometriozy jest niezwykle istotne. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak:

  • bóle i stany zapalne,
  • problemy z zajściem w ciąże,
  • tworzenie się zrostów tkanek i torbieli jajników, które z czasem będą wyniszczały jajnik i tym samym prowadziły do niepłodności. 

W najgorszych przypadkach może być konieczne usunięcie jajników, jajowodów lub w ostateczności całej macicy.

O ile nie opracowano leku, który całkowicie blokuje chorobę, odpowiednie dbanie o swoje zdrowie, jak i regularne wizyty u ginekologa są w stanie pomóc we wcześniejszym wykryciu choroby i zaplanowaniu metod leczenia. Endometrioza nie skazuje pacjentki wówczas na życiowy dyskomfort, ani nie pozbawia jej możliwości zajścia w ciążę.

Zobacz też: Endometrium to nie endometrioza. Gdzie się znajduje i jaką rolę odgrywa endometrium?

Więcej o: