Endometrioza: jakie badania należy wykonać, gdy już mamy pewność co do diagnozy? O tym zdecyduje lekarz ginekolog, jednak zanim do tego dojdzie wiele pacjentek przez całe miesiące zmaga się z bólem i uciążliwymi dolegliwościami. Tymczasem wszystko może wyglądać inaczej jeśli do serca weźmiemy sobie zalecenia lekarzy ginekologów, zwracających uwagę na potrzebę profilaktycznych wizyt dla kobiet w każdym wieku.
Jak wykryć endometriozę? Endometrioza to choroba zapalna żeńskiego układu płciowego. Reakcję zapalną w organizmie powodują komórki błony śluzowej trzonu macicy, które znajdują się poza jej obszarem i pozostają cały czas aktywne. Mówiąc o tym, że komórki błony śluzowej znajdują się poza obszarem macicy, chodzi o takie miejsca, jak na przykład: jama otrzewnowa, szyjka macicy, srom, sklepienie pochwy, a niekiedy nawet pęcherz. Choroba dotyczy kobiet w okresie rozrodczym i przede wszystkich charakteryzuje się obfitymi i bolesnymi miesiączkami, a w zależności od umiejscowienia ogniska komórek, dochodzą też inne dolegliwości.
Medycyna nie zna jeszcze sposobu na całkowite wyleczenie tej choroby, jednak odpowiednia terapia może złagodzić jej objawy. Komórki ektopowe z endometrium, a więc komórki błony śluzowej przemieszczone do innych narządów powodują reakcję organizmu na wszelkie zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu menstruacyjnego. Chociaż jednym z częstszych objawów są intensywne bóle miesiączkowe, to poszczególne reakcje organizmu występują bez względu na odległość od miesiączki. Mogą to być na przykład:
Lista badań na endometriozę. Jakie testy należy wykonać, aby wykryć schorzenie?
Jeśli masz podejrzenia, że możesz cierpieć z powodu endometriozy nie zwlekaj i natychmiast udaj się do lekarza ginekologa. On wskaże jakie badania na endometriozę mogą Cię czekać i jak się do nich przygotować.
Oprócz podstawowego badania ginekologicznego, lekarz może zlecić badanie krwi w celu określenia poziomu hormonów. Nie różni się ono niczym od każdego innego badania krwi pobieranej z żyły. Kolejne badania, o ile nie są bolesne, to przynajmniej częściowo mogą okazać się niekomfortowe. Pacjentka bowiem może otrzymać skierowanie na tomografię lub rezonans magnetyczny narządów rozrodczych, a także na USG jamy brzucha lub dopochwowe, a także przez odbyt. Te wzbudzający największy dyskomfort to badania palpacyjne pochwy oraz odbytu, a więc polegające na zbadaniu prawidłowości lub wykryciu ewentualnych zmian poprzez dotyk palcami. Zmianami mogą być na przykład zgrubienia czy deformacje w wyniku zrośnięć.
Oczywiście nie jest regułą, że wszystkie te badania konieczne są u każdej pacjentki. Po wstępnej diagnozie, lekarz dobierze je odpowiednio do potrzeb.
Kiedy po przejściu zaleconych badań, diagnoza wskaże na endometriozę, zostanie opracowana odpowiednia droga leczenia. Oprócz kontrolnych wizyt ginekologicznych, mogą zostać przepisane leki hormonalne zmniejszające dolegliwości bólowe, a także leki z grupy gestagenów, czyli hormonów steroidowych, hamujące wzrost endometrium.
Postępowanie z zaleceniami lekarskimi po wykryciu endometriozy jest niezwykle istotne. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak:
W najgorszych przypadkach może być konieczne usunięcie jajników, jajowodów lub w ostateczności całej macicy.
O ile nie opracowano leku, który całkowicie blokuje chorobę, odpowiednie dbanie o swoje zdrowie, jak i regularne wizyty u ginekologa są w stanie pomóc we wcześniejszym wykryciu choroby i zaplanowaniu metod leczenia. Endometrioza nie skazuje pacjentki wówczas na życiowy dyskomfort, ani nie pozbawia jej możliwości zajścia w ciążę.
Zobacz też: Endometrium to nie endometrioza. Gdzie się znajduje i jaką rolę odgrywa endometrium?