Na czym polega post Daniela?
Powstrzymywanie się od spożywania pewnych potraw było dla proroka Daniela sposobem na okazanie posłuszeństwa Bogu. Rygorystyczna dieta pozwalała mu też zachować tożsamość jako Izraelity podczas służby na dworze Nabuchodonozora w starożytnym Babilonie.
Dieta Daniela opiera się na produktach roślinnych, wyklucza m.in. mięso i produkty przetworzone oraz niemal wszystkie napoje z wyjątkiem wody. Post Daniela jest postem częściowym, czyli nie oznacza całkowitej rezygnacji z jedzenia w jakimś okresie, lecz utrzymuje podział na produkty dozwolone i zabronione. Bardzo rygorystycznie określa, jakie produkty spożywcze można spożywać, a jakich nie wolno jeść i pić. Biblia nie opisuje szczegółowo, co konkretnie jadł Daniel, wiadomo tylko, że podstawą jego diety były warzywa i woda. Post Daniela trwał 10 dni, ale można ten okres wydłużyć do 21 lub 30 dni, chociaż trzeba przy tym pamiętać o swoim zdrowiu i możliwościach. Długa i nadmiernie rygorystyczna dieta jest trudna do utrzymania i nie jest odpowiednia dla każdego,
Co można jeść w ramach postu Daniela
Obecnie wśród produktów dozwolonych w tej diecie znajdują się:
- warzywa - wszystkie świeże, mrożone, suszone, soki i warzywa w puszkach, ale bez dodatku soli i konserwantów (czasem zaleca się tylko szparagi, seler, marchew, sałatę, buraki i ziemniaki)
- owoce - wszystkie świeże, mrożone, suszone (bez dodatku cukru), soki i owoce w puszkach (niektóre osoby ograniczają się do jabłek, jagód, bananów, pomarańczy, daktyli i winogron)
- całe ziarna - amarantus, jęczmień, ryż brązowy, kasza gryczana, kasza bulgur, proso, owies, ryż fioletowy, dziki ryż, nierafinowana pszenica, orkisz, żyto, komosa ryżowa
- fasola i rośliny strączkowe - fasola czarna, fasola zwyczajna, soczewica, orzeszki ziemne, groszek
- oleje - oliwa z oliwek, kokosowy, sezamowy, rzepakowy itp. (ale nie do głębokiego smażenia)
- orzechy i nasiona - migdały, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, nasiona słonecznika, orzechy sojowe, nasiona sezamu, orzechy laskowe, orzechy makadamia, orzechy pekan, pestki dyni, orzeszki piniowe, pistacje, mak, produkty sojowe bez konserwantów i dodatków, edamame (rodzaj japońskiego dania z niedojrzałych ziaren soi w strąkach, gotowanych w wodzie lub na parze)
- chleb przaśny (pieczony bez zakwasu, bez drożdży)
- zioła i przyprawy (bazylia, cynamon i inne, minimalna ilość soli)
- napoje - woda, trochę soku owocowego
Post Daniela - jakie produkty są zabronione?
W okresie, gdy pościmy, nie wolno nam spożywać takich produktów jak:
- alkohol
- dodane cukry - odrzucamy wszelkie produkty zawierające dodatek białego cukru, a także agawę, sztuczne słodziki, brązowy cukier, sok z trzciny cukrowej, syrop kukurydziany, miód, cukier, melasę itp.
- mięso - wołowina, wieprzowina, baranina, jagnięcina, wieprzowina, indyki, kurczaki, ryby
- nabiał - masło, ser, śmietana, mleko, jogurt
- jajka
- drożdże - obejmuje to także chleb na zakwasie
- zboża rafinowane - biały ryż, biała mąka
- żywność przetworzona - zabroniona jest jakakolwiek żywność zawierająca sztuczne aromaty, barwniki, chemikalia, dodatki i konserwanty
- dania smażone - chipsy kukurydziane, chipsy ziemniaczane, frytki, smażone warzywa (tempura) itp.
- tłuszcze stałe - masło, smalec, margaryna, tłuszcz piekarski
- czekolada - czekolada mleczna, półsłodka, gorzka
- napoje z kofeiną
Zobacz wideo
Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie
Czy dieta Daniela jest bezpieczna?
Jeśli trwa krótko, dieta ta wydaje się być bezpieczna dla zdrowej dorosłej osoby, która nie cierpi na żadne poważne choroby. Ogólnie rzecz biorąc, dieta roślinna wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, a unikanie żywności przetworzonej, takiej jak słodycze, a także tłuste mięso i alkohol może nam tylko wyjść na zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie postu Daniela bardzo szybko traci się na wadze, nawet 2-3 kg na tydzień, co potem grozi efektem jo-jo. Jednak głównym celem postu Daniela nie jest odchudzanie się, lecz poprawa stanu zdrowia lub względy religijne.
Kto nie powinien stosować diety Daniela? Taką dietę odradza się osobom przyjmującym leki immunosupresyjne, a także chorym na nowotwory, z wyniszczonym organizmem, będącym po przeszczepach. Przeciwwskazaniem jest także ciężka depresja. Nie powinno się stosować tej rygorystycznej diety w czasie ciąży i karmienia piersią. Nie jest też odpowiednia dla najmłodszych i nastolatków oraz osób w zaawansowanym wieku.