Czy jazda na rowerze wyszczupla brzuch? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista

Piękna, słoneczna pogoda zachęca coraz więcej osób do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem może być jazda na rowerze, szczególnie jeśli nie chcą obciążać, stawów biegając długie trasy. Dzięki regularnym treningom można zgubić kilka kilogramów. Pojawia się jednak pytanie, czy jazda na rowerze wyszczupla brzuch? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Planując proces zrzucania kilogramów, przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj, choć zależy to od sylwetki wyjściowej i obranych celów, trwa to długie miesiące, a nawet lata. Nie oznacza to jednak, że pierwsze efekty nie będą widoczne wcześniej. Czy da się jednak zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej tylko z jednej partii ciała? Niestety nie. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że jeżdżąc regularnie na rowerze nasz brzuch nie stanie się bardziej płaski. 

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Czy jazda na rowerze wyszczupla brzuch? I tak i nie

Jazda na rowerze, tak jak każda inna aktywność fizyczna, może pomóc w procesie chudnięcia. Wówczas człowiek nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również zużywa więcej energii, co przekłada się na powstający deficyt kaloryczny. To właśnie dzięki temu chudniemy. Proces nie jest jednak taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony spalamy tkankę tłuszczową w całym ciele, z drugiej niektóre partie będą szczuplały szybciej niż inne. To wszystko zależy od typu sylwetki. Jeśli mamy tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w konkretnym obszarze, np. w biodrach, to również z tej partii będziemy chudli najdłużej. 

Czy da się więc wyszczuplić brzuch na rowerze? Tak, ale wysmukli się również reszta ciała. Chudnięcie tylko z konkretnej partii to powielany od lat mit, jednak obecnie wiadomo, że fizycznie jest to niemożliwe. Można jednak w pewien sposób temu pomóc, ćwicząc konkretne mięśnie. Wówczas miejsce tłuszczu zajmie tkanka mięśniowa, która optycznie może wyszczuplić daną część ciała. Jednakże proces chudnięcia będzie postępował również w innych partiach, ponieważ procesy metaboliczne będą zachodzić w całym organizmie. 

Co wpływa na chudnięcie?

Sama jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, a dodatkowo to bezpieczny i przyjemny sport dla osób początkujących. Jednakże należy pamiętać, że wyłącznie aktywność fizyczna może nie być skutecznym sposobem na zgubienie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu warto łączyć regularne treningi ze zdrową dietą. Nie chodzi tu o restrykcyjną dietę eliminacyjną. Dobrym pomysłem będzie na początku ograniczenie żywności przetworzonej, w tym słodyczy oraz zwiększenie podaży warzyw, owoców i produktów bogatych w białko, np. rośliny strączkowe lub mięso drobiowe. Jeśli zależy nam na schudnięciu konkretnie z brzucha, trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o tym, że proces utraty tkanki tłuszczowej będzie zachodził w całym ciele. Jednakże dobrym pomysłem może być unikanie produktów powodujących wzdęcia. Pełen gazów brzuch jest nie tylko utrapieniem, ale również optycznie będzie sprawiał wrażenie większego, co dla niektórych osób może być krępujące, szczególnie przy obcisłych kreacjach. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: