Codziennie przez całe życie dociera do nas masa niezliczonych informacji, bodźców i sygnałów, które "magazynujemy" w naszym mózgu. Nie jesteśmy jednak w stanie zapamiętać wszystkiego, a niekiedy z głowy wypada nam nawet to, co kiedyś znaliśmy doskonale. Dlaczego tak się dzieje i czy można z tym walczyć? Jak się okazuje, jak najbardziej.
Z pewnością zdarzyło ci się mieć słowo "na końcu języka", jednak mimo wszelkich starań i wysiłku nie udało ci się przypomnieć tego, co tak bardzo cię nurtowało. Niekiedy wynika to z przemęczenia lub zwyczajnego roztargnienia i nie musi być objawem choroby neurodegeneracyjnej. Zjawisko to jest tak popularne, że zyskało nawet własną nazwę w języku angielskim "tip of the tongue" (tłum. na końcu języka), a w skrócie TOT. Charakteryzuje się tym, że w przypadku zapomnienia czegoś towarzyszy nam uczucie, że doskonale wiemy, o co nam samym chodzi i potrafimy częściowo sobie daną rzecz przypomnieć, nie potrafiąc jej jednocześnie nazwać. Z tego powodu zazwyczaj wiemy, na jaką literę zaczynało się dane słowo lub wiemy, jak mniej więcej brzmiało. Co ciekawe, przyjmuje się, że im silniejsza była więź emocjonalna z danym przedmiotem tudzież osobą, tym trudniej będzie nam przypomnieć sobie poszukiwane słowo. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg bardziej zapamięta wówczas siłę więzi i nasze emocje, od konkretnych danych.
Nie ma jasnej odpowiedzi co do tego, czy zjawisko tip of the tongue jest wczesnym objawem choroby. Okazjonalne zapominanie słów zdarzać się może każdemu niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest to jak najbardziej naturalne i zrozumiałe biorąc pod uwagę ogrom informacji, które codziennie przetwarza nasz mózg. Jeśli jednak zdarza nam się zapominać o bardzo ważnych rzeczach, gubimy przedmioty lub niepokoi cię to, że czegoś nie pamiętasz, jest to sygnał, by udać się do lekarza specjalisty. Im szybciej sięgniemy po pomoc, tym bardziej efektywne może być leczenie oraz znacząco poprawi się komfort życia codziennego. Zjawisko TOT może być jednak jednym z objawów afazji, lecz mimo to nie traktuje się go jako groźnego i niepokojącego sygnału, tak długo jak zapominanie słów nie staje się kłopotliwe.
Oczywiście, zjawisko tip of the tongue jest czymś zupełnie normalnym i naturalnym, jednakże może być to również irytujące, szczególnie jeśli zdarza się w ważnym momentach np. na egzaminie lub prezentacji w pracy. Na całe szczęście istnieją pomocne techniki, dzięki którym łatwiej zapamiętać, chociażby nazwiska lub konkretne kolokacje. Istotą tego sposobu są... skojarzenia. Najłatwiej jednak wytłumaczyć to na przykładzie. Jeśli chcemy zapamiętać nazwisko pana Owczarskiego, który jest hydraulikiem, możemy stworzyć we własnej głowie wyobrażenie owcy, która wymienia uszczelkę pod zlewem. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam skojarzyć nie tylko nazwisko, ale również profesję danego człowieka. Jest to doskonały pomysł, gdy musimy zapamiętać o wiele dłuższe frazy czy też całe zdania. Przy okazji, jest to również świetne ćwiczenie na kreatywność.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl