Chrypka i ból gardła? Tych objawów lepiej nie lekceważ i szybko udaj się do lekarza

Zwykle nawracający ból gardła nie jest jeszcze oznaką do niepokoju. Trochę poboli i mija w ciągu kilku dni. Kiedy jednak chrypka i ból gardła są oznaką czegoś poważniejszego? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Najczęstsze przyczyny bólu gardła i chrypki

To najczęściej objawy przeziębienia lub podobnej infekcji górnych dróg oddechowych, takiej jak grypa. Wirusowe infekcje mogą nam dokuczać nawet kilka razy do roku, ponieważ przejście przeziębienia nie uodparnia nas na przyszłość i zawsze może nas dopaść. Bolące gardło przeszkadza nam w połykaniu śliny czy w jedzeniu, piecze lub wyraźnie boli, ale wszystko przechodzi nam zwykle po tygodniu. Przy infekcji będziemy mieć takie objawy jak gorączka i osłabienie, ból głowy, a także bóle mięśni, czasem także kaszel.

Ból gardła może mieć albo ostry przebieg, gdy jest spowodowany infekcją wirusową, albo przewlekły, związany z innymi zapaleniami, takimi jak przewlekłe bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie migdałków podniebiennych. Ponadto zapalenie gardła może być spowodowane czynnikami podrażniającymi błonę śluzową gardła, takimi jak dym papierosowy, chemikalia, a także alkohol. Do tego możemy mieć zapalenie strun głosowych, co objawia się chrypką. 

Trzeba też pamiętać, że sama chrypka nie zawsze świadczy o przeziębieniu czy innej infekcji. Może być też efektem przeciążenia strun głosowych, co zdarza się mówcom, nauczycielom czy pieśniarzom. Chrypka, zwłaszcza poranna, jest ponadto charakterystyczna dla osób palącym tytoń.

Zobacz wideo Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Poważne przyczyny chrypki i bólu gardła

Wśród najpoważniejszych przyczyn wymienia się raka krtani. Choroba objawia się jednostronnym, nawracającym bólem gardła, chrypką, a do tego dochodzi zmiana barwy głosu, uczucie obcego ciała w gardle, utrudnione przełykanie, nieprzyjemny zapach z ust, osłabienie, bladość skóry oraz powiększenie węzłów chłonnych. Jednym z objawów raka może tez być nagła, poważna utrata masy ciała, nieuzasadniona żadną dietą czy ćwiczeniami. Chrypka, zmęczenie, uporczywy kaszel ze śladami krwi i ból w klatce piersiowej to jedne z pierwszych objawów raka płuc.

Kolejna poważna przyczyna chrypki i bólu gardła to choroba refluksowa oraz przepuklina rozworu przełykowego. Ból spowodowany jest stałym drażnieniem gardła kwaśną zawartością żołądka. Do tego dochodzą takie objawy jak ból w klatce piersiowej i zgaga. Chrypka jest wynikiem drażnienia strun głosowych przez kwas żołądkowy.

Za chrypkę może też odpowiadać niedoczynność tarczycy. Niedobór hormonów tarczycy spowalnia metabolizm, może również doprowadzić do zmiany brzmienia głosu. Inne objawy to wolniejsze tętno, zmęczenie i ciągłe uczucie zimna. Często niedoczynności tarczycy wiąże się z chorobą Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy).

No i wreszcie angina - niebezpieczna choroba zakaźna, która w przypadku nieprawidłowego leczenia może doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie ucha wewnętrznego, zapalenie mięśnia sercowego, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączka reumatyczna. Istnieją dwie postaci anginy: angina wirusowa i angina ropna. W tym drugim przypadku za zapalenie gardła odpowiadają bakterie Streptococcus. Osoby z anginą mogą mieć czerwone i spuchnięte migdałki, powiększone węzły chłonne, gorączkę i inne objawy.

Więcej o: