Ból gardła przy przełykaniu - czy to już infekcja? Pierwsza pomoc

Drapanie w gardle, ból w tylnej części gardła, wzmagający się przy przełykaniu, to najczęściej oznaka infekcji. Przy czym trzeba też pamiętać, że przyczyny bólu gardła mogą być bardzo różne. Najmniej niepokojące, to po prostu spanie z otwartymi ustami. Ale nie to powinno nas martwić.

W ten sposób łatwo sobie wysuszyć gardło, które przez jakiś czas będzie potem nam doskwierało, dopóki go porządnie nie nawilżymy. Poważne, budzące niepokój przyczyny bólu gardła to infekcja, alergia lub refluks. Jeśli ból nie mija po kilku tygodniach, może być objawem nawet raka gardła.

Infekcje

Wiadomo, że ból gardła to jeden z pierwszych objawów COVID-19. Większość przypadków bólu gardła można powiązać z infekcją wirusową: czy to z przeziębieniem, czy grypą, czy chorobą koronawirusową. Ale za ból gardła mogą odpowiadać też infekcje bakteryjne (najczęściej sprawcami są paciorkowce). Ból gardła może się też być jednym z objawów towarzyszących zapaleniu zatok.

Alergie

Drugi możliwy powód bólu gardła to alergia. Jedną z oznak uczulenia na pyłki, pleśń, roztocza itp. jest suchość i uczucie drapania w gardle. Podrażnienie jest wywołane zwykle przez śluz, spływający z przegród nosowych po tylnej ściance gardła, a wydzielany w reakcji na czynnik alergizujący.

Zapalenie migdałków

Migdałki to skupiska tkanki limfatycznej w początkowym odcinku dróg oddechowych i pokarmowych. Jest ich całkiem sporo, ponieważ wymienia się migdałki podniebienne, migdałek gardłowy (zwany trzecim), migdałek językowy, migdałki trąbkowe, pasma boczne i grudki chłonne na tylnej ścianie gardła. Podczas dojrzewania migdałki ulegają stopniowej inwolucji, czyli zanikaniu. Migdałek gardłowy zwykle zanika całkowicie.

Zapalenie migdałków u dzieci oznacza zazwyczaj infekcję migdałka gardłowego, u dorosłych natomiast pojawia się problem z migdałkami podniebiennymi. Ostry stan zapalny tkanki limfatycznej gardła, zwłaszcza migdałków podniebiennych, to angina. Jest to ogólnoustrojowa choroba zakaźna, w której dochodzi do zmian zapalnych w obrębie migdałków podniebiennych. Najczęściej przyczyną anginy jest infekcja bakteryjna (zakażenie przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, takie jak Streptococcus pyogenes). Inne możliwe przyczyny anginy to wirusy oraz grzyby. Angina objawia się gorączką, dreszczami, silnym bólem gardła, bólem głowy, trudnościami w połykaniu, powiększeniem i bolesnością węzłów chłonnych szyi.

Ponadto w wyniku nawracających angin i zmian w budowie migdałków może rozwinąć się przewlekłe zapalenie migdałków.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Jednym z objawów tej choroby, polegającej na cofaniu się treści żołądkowej w kierunku przełyku, jest pieczenie i ból gardła. Powodem jest kwas żołądkowy, który w ten sposób dociera do przełyku. Mówimy wówczas o zgadze, która dokucza wszystkim cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy. Inne objawy tej choroby to: męczący kaszel spowodowany obecnością resztek pokarmowych w tchawicy, chrypka, zmiana tembru głosu, nawracające zapalenia oskrzeli, zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie zatok oraz bezdech senny.

Nadwerężenie gardła i oddychanie przez usta

No i na koniec trzeba sobie uzmysłowić, że ból gardła przy przełykaniu może mieć mniej wspólnego z chorobą, a więcej z naszymi nawykami. Jeśli nadwerężymy gardło krzycząc, jedząc pikantne lub zbyt gorące potrawy, nie dziwny się, że organizm może zareagować bólem. Podobnie wysuszenie gardła podczas spania z otwartymi ustani skończy się drapaniem w gardle.

Więcej tekstów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Ból gardła przy przełykaniu - pierwsza pomoc

Co można zrobić, aby złagodzić objawy bólu gardła:

  • chwilową ulgę daje ssanie aptecznych pastylek na ból gardła, które można nabyć bez recepty. Zwykle oparte są o jeden lub kilka składników ziołowych lub miód, z dodatkiem witaminy C. Mozna też sięgnąć po przeciwbólowe spraye do pryskania gardła czy płukanki.
  • pij ciepłe płyny, takie jak herbata z cytryną i miodem, z sokiem malinowym czy bulion, aby nawilżyć i rozgrzać gardło
  • pomocne bywa ssanie kawałków lodu lub jedzenie lodów na patyku. Takie ochłodzenie rozpalonego gardła naprawdę może pomóc, ponieważ zimno obkurcza naczynia krwionośne.
  • postarajmy się nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy i śpimy. Ważne jest też porządne wietrzenie mieszkania.
  • jeśli boli cię gardło od krzyków lub śpiewania, a nawet częstego mówienia, odpoczynek jest najważniejszy
  • trzeba unikać czynników drażniących, w tym przebywania w zadymionych pomieszczeniach
Więcej o: