Flegma w gardle. Chrząkanie, chrypka, zalegająca flegma nie zawsze oznaczają infekcję

Flegma w gardle pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych, ale nie tylko. Ten uciążliwy objaw może też wskazywać na schorzenia układu pokarmowego i na alergie lub być spowodowany czynnikami środowiskowymi. W wielu przypadkach, ciągła chrypka i flegma w gardle jest wynikiem nałogu tytoniowego. Jakie czynniki sprzyjają nadmiernemu wytwarzaniu wydzieliny? Jak pozbyć się zalegającej flegmy w gardle?

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie - przyczyny

Flegma w gardle to jeden z objawów infekcji dróg oddechowych. Taki symptom może towarzyszyć m.in.:

W ostatnim z wymienionych przypadków, chory może odczuwać także nieustanną obecność ciała obcego w gardle. Infekcyjne podłoże problemu można podejrzewać wówczas, gdy wydzielina ma zielonkawe lub żółtawe zabarwienie. 

Chore zatoki potrafią uprzykrzyć życieUlga w oddychaniu. Jak wyleczyć infekcję górnych dróg oddechowych

Ciągła flegma w gardle jest też charakterystyczna dla alergii wziewnych. Na taką przypadłość uskarżają się osoby uczulone przede wszystkim na trawy i pyłki drzew. 

W niektórych przypadkach, flegma w gardle bez kataru pojawia się w przebiegu choroby refluksowej przełyku (refluksu żołądkowo-przełykowego). To schorzenie doprowadza do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, w następstwie czego dochodzi do podrażnienia błony śluzowej tego narządu. Skutkuje to wzmożoną produkcją wydzieliny.

Zalegająca flegma w gardle może być związana z niedrożnością nosa. Stan, o którym mowa, często jest obserwowany u osób ze skrzywioną przegrodą nosową i u których stwierdzono obecność polipów w jamie nosowej. W takiej sytuacji, wydzielina najczęściej charakteryzuje się żółtym kolorem. 

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Zwiększone wytwarzanie flegmy często ma związek z chronicznym drażnieniem układu oddechowego przez czynniki zewnętrzne. Na ten problem często uskarżają się osoby pracujące w warunkach znacznego zapylenia powietrza, m.in. górnicy. Flegma w gardle jest też typowym problemem nałogowych palaczy (dym tytoniowy to  silny czynnik drażniący).

Flegma w gardle - jak się pozbyć uciążliwego problemu?

Aby rozwiązać uporczywy problem gromadzenia się flegmy w gardle, w pierwszej kolejności należy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Podstawą jest regularne wietrzenie pomieszczeń i dbanie o prawidłowy poziom wilgotności. Osoby palące powinny zrezygnować z nałogu, a jeżeli nie mają na tyle dużo silnej woli - powstrzymać się od palenia w pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest też prawidłowe nawadnianie organizmu.

Paciorkowiec ropny jest częstą przyczyną anginyPaciorkowiec ropny to typ paciorkowca, który atakuje nas najczęściej. Jakie choroby wywołuje paciorkowiec ropny?

Wyżej wymienione metody mają charakter profilaktyczny. Doraźną ulgę przyniosą napar ziołowe - z tymianku lub szałwii. Sprawdzi się też syrop z chrzanu i napój z imbirem. Dużą skuteczność wykazują też inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, np. z mięty i/lub eukaliptusa. 

Zobacz też: Angina: sezon na choroby górnych dróg oddechowych rozpoczęty

Więcej o: