Wczesne objawy raka trzustki. Na te dwa zwróć szczególną uwagę

- Objawy raka trzustki występują zazwyczaj późno, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Symptomy raka trzustki wynikają zarówno z miejscowego działania guza (np. ucisku na sąsiednie struktury), powstania odległych przerzutów, jak i ogólnego wpływu choroby nowotworowej na organizm - czytamy w Krajowym Rejestrze Nowotworów.

Trzustka jest narządem, który pełni dwie ważne role w organizmie. Jako narząd zewnątrzwydzielniczy dostarcza proenzymów i enzymów niezbędnych w procesie trawienia pokarmów. Trzustka jest też odpowiedzialna za gospodarkę węglowodanową. Produkuje insulinę i glukagon, które kontrolują poziom cukru we krwi.

Szacuje się, że 95 proc. przypadków raka trzustki dotyczy komórek zewnątrzwydzielniczych, czyli tych, które produkują sok trzustkowy. Ten typ nowotworu złośliwego nosi nazwę gruczolakoraka trzustki (gruczolakorak przewodowy trzustki - ponieważ zaczyna się komórkach wyściełających przewody, które transportują enzymy trawienne z trzustki do dwunastnicy). Około 2 proc. nowotworów trzustki dotyka części wewnątrzwydzielniczej, gdzie produkowane są hormony -  insulina i glukagon. Ten typ raka ma zdecydowanie lepsze rokowania niż gruczolakorak trzustki. Spotyka się jeszcze kilka innych rodzajów narośli rozwijających się w trzustce, w tym guzy nowotworowe i nienowotworowe.

Największym problemem w przypadku raka trzustki jest to, że jest diagnozowany późno, gdy jest już bardzo zaawansowany. Dzieje się tak dlatego, że ten typ raka początkowo nie daje żadnych objawów bądź też jego symptomy się mylące lub niejasne. Kiedy już się pojawiają, łatwo je pomylić z objawami innych chorób.

- Nowotwory trzustki zwykle dają objawy kliniczne wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana, co znacznie utrudnia ich wczesne wykrycie (pacjenci późno zgłaszają się do lekarza). Z drugiej strony nie ma prostego, taniego i bezpiecznego badania wykrywającego wczesne postacie raka trzustki - czytamy na stronie onkologia.org.pl.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - trzustka

Objawy raka trzustki

Oto oznaki, że możemy mieć chora trzustkę:

  • ból brzucha promieniujący do pleców
  • utrata apetytu
  • poważna utrata masy ciała (bez specjalnego powodu, czyli bez diety itp.)
  • zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka)
  • jasne stolce
  • ciemny kolor moczu
  • swędząca skóra
  • nagle pojawiająca się cukrzyca typu 2 lub istniejąca cukrzyca, którą coraz trudniej kontrolować
  • zakrzepy
  • stałe zmęczenie

Na jakie objawy zwróć szczególną uwagę?

-  Kiedy pojawiają się pierwsze objawy guza trzustki, najczęściej obejmują one żółtaczkę lub zażółcenie skóry i białek oczu, co jest spowodowane nadmiarem bilirubiny - ciemnej, żółtobrązowej substancji wytwarzanej przez wątrobę. Nagła utrata masy ciała  jest również częstym wczesnym sygnałem ostrzegawczym raka trzustki - piszą eksperci w serwisie cancercenter.com. Nadmiar bilirubiny zmienia też kolor stolca i moczu. Widzimy charakterystyczne odbarwienie stolca i ściemnienie moczu. Może nam też dokuczać świąd skóry.

Źródła: onkologia.org.pl,mayoclinic.org, cancercenter.com

Więcej o: