Oto pięć objawów raka trzustki. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na przeżycie

Rak trzustki to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Nie bez powodu budzi ogromny niepokój wśród pacjentów - 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi w Polsce tylko 6-7 proc., a rok od postawienia diagnozy przeżywa zaledwie 25 proc. chorych. Wysoka śmiertelność jest związana głównie z tym, że choroba jest wykrywana zazwyczaj w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy są już przerzuty, a guz jest nieoperacyjny. Tłumaczymy, jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

Więcej o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Rak trzustki to niezwykle podstępny nowotwór. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, a wykrywany jest przypadkowo podczas wykonywania testów diagnostycznych obejmujących badania obrazowe jamy brzusznej z uwidocznieniem trzustki. Niestety, rak ten bardzo słabo reaguje też na leczenie, a leki przedłużają życie zaledwie o kilka miesięcy. 

Dlatego tak ważne jest zarówno obserwowanie własnego organizmu, jak i konsultowanie wszelkich niepokojących symptomów z lekarzem. Dodatkowo, warto pamiętać o wyłączeniu z życia czynników, które znacznie zwiększają ryzyko choroby. Wśród nich jest m.in. palenie papierosów, picie alkoholu, niezdrowa dieta i otyłość. 

Rak jajnika to jeden z tych nowotworów, który przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Do dolegliwości, które mogą zapowiadać nowotwór należy m.in. ból brzucha na wysokości jajnikówNowotwory mają często błahe objawy. Kilka dolegliwości powinno zaniepokoić

Rak trzustki. Objawy

Wielu chorych ma dość niecharakterystyczne symptomy choroby nowotworowej trzustki już na kilka miesięcy przed jej wykryciem. Należą do nich:

 • żółtaczka - zmiana koloru skóry, białek oczu i błon śluzowych na żółtym
 • utrata masy ciała,
 • osłabienie,
 • brak apetytu,
 • ciemny mocz, odbarwiony stolec,
 • świeżo wykryta cukrzyca,
 • mdłości, wymioty
 • świąd skóry,
 • bóle promieniujące do pleców lub łopatki,
 • szybkie uczucie sytości,
 • gorączka,
 • ból brzucha.


   


Jak przyznaje w rozmowie z serwisem Medonet prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Radiologii CMKP w Warszawie, "im wcześniej rozpoznamy ten nowotwór, tym większe szanse pacjenta ma operację". - Stan zaawansowania choroby jest kryterium decydującym o możliwości usunięcia guza chirurgicznie. Niestety, zaledwie 10-20 proc. przypadków raka trzustki kwalifikuje się do radykalnego usunięcia w chwili rozpoznania choroby - przyznał specjalista.

Każdy pacjent, u którego podejrzewa się tę chorobę, kierowany jest na badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej, dzięki któremu możliwe jest określenie lokalizacji guza. W sytuacji, gdy lekarze mają wątpliwości - kierują daną osobę na bardziej szczegółowe badania EUS. Pozwalają one wykryć guzy o średnicy zaledwie 3 mm. 

Zespół Gilberta może powodować okresową żółtaczkę.Zespół Gilberta. Choroba genetyczna, której objawem jest okresowa żółtaczka

Więcej o: