Za wysoki cholesterol. Jeden objaw zauważysz na łydkach

Spójrz, jak wyglądają twoje łydki, czy skóra na nich nie jest nadmiernie gładka i błyszcząca? Uwaga też na zmiany w wyglądzie paznokci. To tylko niektóre symptomy, że możesz mieć problem z wysokim cholesterolem we krwi.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może wpływać na zdrowie nóg, zwiększa bowiem ryzyko rozwoju choroby tętnic obwodowych. To schorzenie jest wynikiem odkładania się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Jak do tego dochodzi?

Blaszka miażdżycowa to rodzaj złogów składających się z komórek zapalnych oraz cholesterolu. Gdy spojrzeć na jej budowę widać, że na zewnątrz pokrywają ją włókna kolagenowe, wewnątrz zaś znajdują się komórki odpowiedzialne za reakcję zapalną, a także złogi tłuszczowe. Taka blaszka stopniowo odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych zwężając ich światło, co utrudnia przepływ krwi. Istnieje też dodatkowe niebezpieczeństwo - blaszka miażdżycowa może pęknąć i spowodować powstanie skrzepu, który jest zdolny całkowicie zablokować tętnicę.

Głównym składnikiem blaszki miażdżycowej jest więc cholesterol. To substancja tłuszczowa produkowana przez wątrobę, jest także dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Cholesterol jest ważny dla naszego ciała, bez niego nie moglibyśmy funkcjonować. Ten związek jest zaangażowany w produkcję hormonów płciowych, sterydowych i hormonów nadnerczy, uczestniczy w wytwarzaniu kwasów żółciowych, bierze udział w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym. Ponadto wchodzi w skład błon komórkowych, znajdziemy go też w mitochondriach, czyli w centrum energetycznym komórki. Cholesterol ma ponadto swój udział w procesie wytwarzania witaminy D w skórze. A to jeszcze nie wszystkie jego funkcje.

Cholesterol to tłuszcz, jest zatem nierozpuszczalny we krwi. Aby więc krew mogła go transportować, musi zostać niejako "sparowany" z cząsteczką białka. Tak powstają lipoproteiny, które określa się skrótowo jako cholesterol HDL i LDL. Z kolei trójglicerydy, magazynowane w tkance tłuszczowej, to tłuszcze proste będące źródłem energii dla ciała.

Frakcja HDL (z ang. high density lipoproteins) to lipoproteiny wysokiej gęstości, albo "dobry" cholesterol, ponieważ potrafi zabrać nadmiar cholesterolu z tętnic i przetransportować bezpiecznie do wątroby. Frakcja LDL (z ang. low density lipoproteins) z kolei to lipoproteiny niskiej gęstości, czyli tak zwany "zły" cholesterol. To właśnie cholesterol LDL odkłada się na ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej.

Jeżeli w wyniku znacznego nagromadzenia się takiej blaszki w środku naczynia krwionośnego dochodzi do zwężenia światła tętnic grozi nam miażdżyca, z którą wiążą się znaczne ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Miażdżyca tętnic może pojawić się w naczynia krwionośnych w dowolnym miejscu ciała i znacznie utrudnić dopływ krwi do tkane, które w związku z tym pozostają niedotlenione. Nagromadzenie blaszki miażdżycowej w tętnicach może doprowadzić do stanu zwanego chorobą tętnic obwodowych (PAD, z ang. peripheral artery disease).

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cholesterol jest niezbędny do życia, ale co za dużo, to niezdrowo

Czy wysoki cholesterol widać na nogach czy stopach?

Choroba tętnic obwodowych może utrudnić, zmniejszyć lub blokować przepływ krwi w kończynach, takich jak ręce i nogi, a także w miednicy. Najczęściej jednak dotyka kończyn dolnych, objawiając się w nogach i stopach. Kłopoty pojawiają się stopniowo i pogarszają z czasem. Objawem jest zwykle ból nóg, nasilający się podczas ćwiczeń. Można też zaobserwować pewne zmiany fizyczne w wyglądzie kończyn, a także skóry i paznokci. Ale eksperci ostrzegają, że nie zawsze tak jest. Ponad połowa osób z chorobą tętnic obwodowych nie ma objawów lub myli je z innymi, takimi jak, dla przykładu, ogólne symptomy starzenia się.

Objawy, które mogą wskazywać na wysoki cholesterol we krwi i związane z tym ryzyko choroby tętnic obwodowych:

  • ból mięśni nóg podczas chodzenia i ćwiczeń - tak zwane chromanie (ból, skurcze, drętwienie i męczliwość mięśni). Ten ból możemy czuć w udzie, łydce lub stopie, a nawet w biodrze. Pojawia się zwykle w tych miejscach, które są zaopatrywane prze zapchane cholesterolem tętnice.
  • ból mięśni nóg, który nie ustaje nawet podczas odpoczynku, co świadczy o ciężkim stanie tętnic. Inne objawy to ból, zimno lub drętwienie stóp i palców u stóp, pojawiające się zwykle w nocy lub gdy nogi pozostają uniesione.
  • zmiany skórne na nogach - skóra staje się nienaturalnie gładka i błyszcząca, włosy na nogach rosną wolniej lub wypadają, zmienia się także kolor skóry na nogach, która może przybrać sinawy odcień. To efekt stałego niedotlenienia nóg, spowodowanego utrudnieniami w przepływie krwi.
  • pogrubienie, zdeformowanie i zmiana barwy paznokci u nóg
  • stale zimne stopy
  • słabnący tak zwany puls obwodowy, czyli tętno wyczuwalne w stopach
  • zmiany w strukturze mięśni łydek lub innych mięśni nóg, które utrudniają poruszanie się, postępujący zanik mięśni
  • trudności z gojeniem się ran na nogach, ryzyko pojawienia się tak zwanych owrzodzeń tętniczych w miejscach, gdzie tętnice są zapchane przez blaszkę miażdżycową

Źródła: health.com, hearth.org

Więcej o: