Wysoki poziom cholesterolu we krwi może wpływać na zdrowie nóg, zwiększa bowiem ryzyko rozwoju choroby tętnic obwodowych. To schorzenie jest wynikiem odkładania się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Jak do tego dochodzi?
Blaszka miażdżycowa to rodzaj złogów składających się z komórek zapalnych oraz cholesterolu. Gdy spojrzeć na jej budowę widać, że na zewnątrz pokrywają ją włókna kolagenowe, wewnątrz zaś znajdują się komórki odpowiedzialne za reakcję zapalną, a także złogi tłuszczowe. Taka blaszka stopniowo odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych zwężając ich światło, co utrudnia przepływ krwi. Istnieje też dodatkowe niebezpieczeństwo - blaszka miażdżycowa może pęknąć i spowodować powstanie skrzepu, który jest zdolny całkowicie zablokować tętnicę.
Głównym składnikiem blaszki miażdżycowej jest więc cholesterol. To substancja tłuszczowa produkowana przez wątrobę, jest także dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Cholesterol jest ważny dla naszego ciała, bez niego nie moglibyśmy funkcjonować. Ten związek jest zaangażowany w produkcję hormonów płciowych, sterydowych i hormonów nadnerczy, uczestniczy w wytwarzaniu kwasów żółciowych, bierze udział w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym. Ponadto wchodzi w skład błon komórkowych, znajdziemy go też w mitochondriach, czyli w centrum energetycznym komórki. Cholesterol ma ponadto swój udział w procesie wytwarzania witaminy D w skórze. A to jeszcze nie wszystkie jego funkcje.
Cholesterol to tłuszcz, jest zatem nierozpuszczalny we krwi. Aby więc krew mogła go transportować, musi zostać niejako "sparowany" z cząsteczką białka. Tak powstają lipoproteiny, które określa się skrótowo jako cholesterol HDL i LDL. Z kolei trójglicerydy, magazynowane w tkance tłuszczowej, to tłuszcze proste będące źródłem energii dla ciała.
Frakcja HDL (z ang. high density lipoproteins) to lipoproteiny wysokiej gęstości, albo "dobry" cholesterol, ponieważ potrafi zabrać nadmiar cholesterolu z tętnic i przetransportować bezpiecznie do wątroby. Frakcja LDL (z ang. low density lipoproteins) z kolei to lipoproteiny niskiej gęstości, czyli tak zwany "zły" cholesterol. To właśnie cholesterol LDL odkłada się na ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej.
Jeżeli w wyniku znacznego nagromadzenia się takiej blaszki w środku naczynia krwionośnego dochodzi do zwężenia światła tętnic grozi nam miażdżyca, z którą wiążą się znaczne ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Miażdżyca tętnic może pojawić się w naczynia krwionośnych w dowolnym miejscu ciała i znacznie utrudnić dopływ krwi do tkane, które w związku z tym pozostają niedotlenione. Nagromadzenie blaszki miażdżycowej w tętnicach może doprowadzić do stanu zwanego chorobą tętnic obwodowych (PAD, z ang. peripheral artery disease).
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Choroba tętnic obwodowych może utrudnić, zmniejszyć lub blokować przepływ krwi w kończynach, takich jak ręce i nogi, a także w miednicy. Najczęściej jednak dotyka kończyn dolnych, objawiając się w nogach i stopach. Kłopoty pojawiają się stopniowo i pogarszają z czasem. Objawem jest zwykle ból nóg, nasilający się podczas ćwiczeń. Można też zaobserwować pewne zmiany fizyczne w wyglądzie kończyn, a także skóry i paznokci. Ale eksperci ostrzegają, że nie zawsze tak jest. Ponad połowa osób z chorobą tętnic obwodowych nie ma objawów lub myli je z innymi, takimi jak, dla przykładu, ogólne symptomy starzenia się.
Objawy, które mogą wskazywać na wysoki cholesterol we krwi i związane z tym ryzyko choroby tętnic obwodowych:
Źródła: health.com, hearth.org