Jakie badania cholesterolu należy wykonywać regularnie z całą pewnością dowiemy się od naszego lekarza pierwszego kontaktu. Cholesterol w najprostszych słowach to lipid, czyli rodzaj tłuszczu. Ten związek organiczny zalicza się również do grupy alkoholi. Powstaje on w wątrobie, ale również pochodzi od zwierząt, a konkretnie znajduje się w błonach ich komórek, działając stabilizująco i mając wpływ na ich właściwości. Człowiek dostarcza go poprzez spożywanie pokarmów mięsnych i jest niezbędny do wspierania funkcjonowania naszego organizmu.
Błędnym założeniem jest, że cholesterol jest szkodliwy dla organizmu i przede wszystkim przyczynia się do nadwagi, czy chorób serca. Jego prawidłowy poziom wręcz pomaga człowiekowi pozostać w dobrej kondycji. Cholesterol:
Jak wykryć poziom cholesterolu? Odbywa się to na podstawie badania próbki krwi.
LDL, odkładając się w naczyniach krwionośnych, powoduje ich zwężenie i utrudnia przepływ krwi, co może prowadzić do miażdżycy, a to w następstwie do chorób serca. Jednymi z najczęstszych przyczyn podwyższonego złego cholesterolu wymienia się nadwagę, stres i nieodpowiednią dietę. Do żywności mającej w składzie tłuszcze nasycone, wpływające na poziom podwyższenia cholesterolu zalicza się mięso zwierzęce, ryby i produkty odzwierzęce.
Lista badań na poziom cholesterolu nie jest długa, ani nie należy do nieprzyjemnych. Badania na cholesterol będą wiązały się tylko z jednym ukłuciem w celu pobrania krwi z żyły łokciowej lub palca, Dzięki popranej próbce można stworzyć tak zwany lipidogram, polegający na zbadaniu poziomu lipidów znajdujących się w osoczu. Aby badanie wyszło poprawnie i nie było konieczności jego powtarzania, należy przygotowywać się do niego już kilka dni wcześniej. 3-4 dni przed wykonaniem lipidogramu nie można spożyć alkoholu, a 12 godzin przed badaniem nie można spożywasz kawy ani herbaty. Badanie można wykonać w ramach NFZ ze skierowaniem od lekarza lub prywatnie w każdym laboratorium (koszt około 50 zł).
Szerzej mówiąć, lipidogram, zwany też profilem lipidowym to badanie LDL i HDL, a więc, jak już było wcześniej wspomniane: złego i dobrego cholesterolu. Te składają się na "całkowity cholesterol". Wynik i kolejne kroki mogą uchronić człowieka przed miażdżycą, chorobami serca, udarem mózgu i innymi powikłaniami zdrowia.
Zły cholesterol może być podwyższony lub bardzo wysoki. Jednak bez względu na jego poziom warto skonsultować się z dietetykiem. Po dostarczeniu wyników badania lekarskiego i po udzieleniu wywiadu, z pewnością dobierze on właściwą dietę i wskaże odpowiednie ćwiczenia. Nie ma w tym nic odkrywczego, gdyż zdrowy styl życia jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie równowagi w organizmie. Nawet zwykłe codzienne spacery pozwolą poczuć się lepiej i przyśpieszyć usuwanie z organizmu złego cholesterolu.
Dieta również nie musi być straszna. Z pewnością będzie wymagała zmniejszenia dziennych porcji mięsa, ale w większości przypadków nie będzie wymuszała ograniczenia go do zera. Jednymi z najczęstszych zaleceń dietetyków są: zamiana białego pieczywa na ciemne lub na grube kasze czy owsiankę, a tłustego mięsa i podrobów na mięso drobiowe i ryby. Do tego zamiana oleju na oliwę z oliwek i dodanie do posiłków większej ilości warzyw. Zdrowe jedzenie nie musi być ani gorsze, ani droższe, a dietetyk z pewnością pomoże znaleźć odpowiednie przepisy lub zaprojektuje je samodzielnie, uwzględniając preferencje swojego klienta. Należy jednak pamiętać, że nawet prowadząc higieniczny tryb życia należy regularnie wykonywać badania na poziom cholesterolu.
Zobacz też: Z czym kanapki na kolację na wysoki cholesterol? Zacznij od prostego nawyku