Eliksir na odchudzanie? Kawa z tym dodatkiem to gorący trend. Sprawdzamy, czy działa

Choć cytryna (skądinąd bardzo zdrowy owoc i źródło witaminy C), nie ma właściwości "spalających" tłuszcz, choć jej dobroczynne działanie w połączeniu z kawą chwalą osoby, które zdecydowały się zrzucić kilka kilogramów. Czy w ich zaleceniach jest metoda? Tak i nie. Sama cytryna nie ma co prawda żadnego wpływu na odchudzanie, ale sytuacja zmienia się, jeśli weźmiemy pod lupę kawę. Zawarta w niej kofeina ma pewne zalety, jeżeli chodzi o wspieranie metabolizmu.

Dietetyczka Beth Czerwony z Cleveland Clinic (USA) podkreśla, że dodanie cytryny do kawy nie zmieni jej automatycznie w cudowny eliksir odchudzający. Takich eliksirów zresztą - niestety - nie ma. Ani drogi na skróty. Przy odchudzaniu się trzeba wziąć pod uwagę przede kaloryczność tego, co ląduje na naszym talerzu i poprzeć nasze starania o zrzucenie wagi porządnym ruchem fizycznym.

Skąd się wzięło przekonanie, że kawa z cytryną "spalają" tłuszcz? Taki trend od co najmniej roku przewija się przez TikToka i inne media społecznościowe, zyskując miliony wyświetleń.

- Ten mechanizm działania po prostu nie istnieje. W soku z cytryny nie ma nic, co spalałoby tłuszcz, ani związku chemicznego, który by to umożliwiał - pisze Beth Czerwony na łamach serwisu health.clevelandclinic.

Ekspertka przypuszcza, że pomysł wziął się z mody na picie wody z cytryną (w celach odchudzających), ale w tym przypadku za pozytywne efekty takiej kuracji odpowiada po prostu... woda (która ma zero kalorii). Picie większej ilości wody zapełnia żołądek i sprawia, że potem zwyczajnie mniej jemy.

A zatem, czy kawa i cytryna spalają tłuszcz z brzucha? Niestety nie. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdzały!

Kawa a odchudzanie

Picie kawy ma wiele zalet. Jedną z nich jest tłumienie apetytu oraz przyspieszanie metabolizmu. Na pytanie, czy kawa odchudza, poszukali odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham. Po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów doszli do wniosku, że umiarkowane spożycie kawy wspiera proces odchudzania. Po wypiciu tego napoju wzrasta bowiem aktywność tak zwanego brązowego tłuszczu.

Co to takiego brązowy tłuszcz? Brązowa tkanka tłuszczowa to jeden z rodzajów tłuszczu w ludzkim ciele. Zadaniem brązowego tłuszczu jest produkcja ciepła ogrzewającego ciało poprzez spalanie glukozy i lipidów (biały lub żółty tłuszcz natomiast służą głównie do magazynowania nadmiaru spożytych kalorii).

Czarna kawa wydaje się więc być świetnym napojem wspierającym odchudzanie, ale nie jest też panaceum na nadwagę.

Kawa, spożywana z umiarem i bez zbyt wielu dodanych substancji słodzących, może pomóc w utracie wagi i być korzystna dla ogólnego stanu zdrowia

- mówi dziennikowi "Insider" dietetyczka Ashley Shaw.

Kawa zawiera takie składniki jak niacyna, potas, magnez i przeciwutleniacze, o których wiadomo, że mogą poprawiać trawienie. Ale to przede wszystkim kofeina uznawana jest za związek przyspieszający metabolizm. Chodzi tutaj o zwiększanie podstawowej przemiany materii, czyli inaczej o tempo spalania kalorii podczas odpoczynku. 

Ponadto kawa zmniejsza uczucie głodu (prawdopodobnie obniża poziom greliny, hormonu, który wywołuje uczucie głodu), a ponadto stymuluje wydzielanie peptydu - hormonu sytości YY (PYY). Czarna kawa może więc sprzyjać utracie wagi. Ponadto jest niskokaloryczna, co jest podstawową zaletą diety odchudzającej,

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Źródła: health.clevelandclinic.com, insider.com,

Więcej o: