Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Sprawdź normy przewidziane dla dorosłych, zdrowych osób
Do mierzenia ciśnienia przyzwyczajać muszą się osoby, które zmagają się z różnymi chorobami układu krążenia. Prawdę mówiąc, każdy z nas powinien co pewien czas kontrolować wysokość ciśnienia krwi, gdyż jest to ważny wskaźnik pomagający określić stan zdrowia pacjenta. Jakie w takim razie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Przyjęto, że u dorosłej osoby optymalne ciśnienie krwi powinno wynosić <120/80 mmHg. Co to oznacza? Wartość ciśnienia jaka jest generowana w trakcie skurczu lewej komory serca nie może przekraczać 120 mmHg, a podczas rozkurczu 80 mmHg. Prawidłowym ciśnieniem skurczowym określa się wartości pomiędzy 120-129 mmHg a rozkurczowym 80 – 84 mmHg.
Ciśnieniem wysokim prawidłowym nazywa się takie, w którym skurczowe ciśnienie plasuje się między 130 – 139 mmHg a rozkurczowe pomiędzy 85 – 89 mmHg. Jeśli ciśnienie tętnicze przekracza 140/90 mmHg pojawia się podstawa do zdiagnozowania choroby, na którą potocznie mówi się nadciśnienie tętnicze. Warto dodać, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób układu sercowo – naczyniowego.
Ciśnienie u kobiet i mężczyzn:
- u zdrowych kobiet ciśnienie tętnicze krwi jest nieco niższe niż u mężczyzn i oscyluje często wokół wartości 110/70 mmHg,
- niższe wartości ciśnienia tętniczego charakterystyczne są zwłaszcza dla rosnących dziewcząt i młodych kobiet,
- wartości ciśnienia poniżej 100/60 mmHg mogą dawać już odczuwalne objawy i rozpoznawane są jako niedociśnienie, którego objawami są zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, zimne dłonie i stopy, mroczki przed oczami, a nawet omdlenia.
Ciśnienie u sportowców:
- ciśnienie tętnicze krwi u osób, które zawodowo uprawiają sport często oscyluje wokół niższych wartości,
- przelicza się, że osoby, które intensywnie trenują, w spoczynku mają wartości ciśnienia skurczowego nawet 10 do 20 mmHg niższe niż osoby nieaktywne fizycznie.
Ciśnienie u osób starszych:
- choć wraz z wiekiem ciśnienie krwi wzrasta, to niezależnie od wieku nie powinno ono przekraczać wartości 140/90 mmHg,
- w przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego krwi należy pamiętać, że u osób w starszym wieku nie powinno dążyć się do uzyskania wartości ciśnienia optymalnego (<120/80 mmHg), a nawet prawidłowego (<130/85 mmHg) ze względu na zagrażające objawy hipotonii, czyli niedociśnienia.
Zobacz wideo
Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie... odmładzające!
Jak mierzyć ciśnienie? Zasady mierzenia ciśnienia.
Jak mierzyć ciśnienie? Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ciśnienie tętnicze krwi powinno być monitorowane 2 razy dziennie, rano i wieczorem, w tych samych porach (np. 7:00-19:00, 6:00-18:00). Sprawdź na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas pomiaru.
- pomiar należy przeprowadzić przed jedzeniem i piciem oraz po 15-minutowym odpoczynku,
- ciśnienie powinno być mierzone na tej ręce, na której częściej odnotowywane są wyższe wartości,
- pomiar należy przeprowadzić przed zażyciem leków,
- opaska ciśnieniomierza powinna się znajdować 2-3 cm nad zgięciem łokcia tak, aby zmieściły się pod nią 2 palce,
- każdorazowo należy wykonać po 2 pomiary, zachowując pomiędzy nimi kilkuminutowy odstęp,
- prawidłową pozycją do pomiaru ciśnienia jest pozycja siedząca, z podpartymi plecami,
- podczas wykonywania pomiaru nie wolno rozmawiać ani też zmieniać pozycji ręki.
Wysokie ciśnienie - kiedy trzeba jechać do szpitala?
Kiedy trzeba jechać do szpitala mając za wysokie ciśnienie? Nadciśnienie to choroba, która dotyczy wielu osób, jednak jej leczenie jest oczywiście zależne od stopnia zaawansowania. Dzieli się je na 3 stopnie.
- Nadciśnienie I stopnia to takie, którego ciśnienie skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe90-99 mmHg.
- II stopień nadciśnienia jest wtedy gdy ciśnienie skurczowe wynosi 160-179 mmHg a rozkurczowe 100-109 mmHg.
- Najbardziej niebezpieczny jest III stopień nadciśnienia - ciśnienie wynosi 180 na 110 i więcej. W sytuacji kiedy pojawi się u Ciebie takie ciśnienie należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Zdarza się, że przy takim ciśnieniu pojawiają się drgawki, ból w klatce piersiowej oraz problemy z oddechem.
Co podnosi ciśnienie?
Warto wiedzieć co podnosi ciśnienie, by unikać danych produktów w naszej diecie, a także zachowań, które mogą wpływać niekorzystnie na wysokość ciśnienia. W ten sposób możemy zadbać o swoje zdrowie.
- kawa,
- sól,
- napoje energetyczne,
- niedpowiednia aktywność fizyczna,
- stres,
- nadmierne spożycie alkoholu.
Co obniża ciśnienie?
Jeśli borykamy się ze zbyt wysokim ciśnieniem powinniśmy wiedzieć co je obniża, abyśmy mogli sami sobie pomóc. Warto wzbogacić swoją dietę o witaminy i minerały, a zwłaszcza o owoce bogate w potas, który reguluje ciśnienie krwi. Warto spożywać produkty bogate w magnez, ponieważ przyczynia się on do prawidłowej pracy serca. Należy także spożywać odpowiednią ilość witaminy C. Ważną kwestią jest także prawidłowe nawodnienie organizmu oraz zastąpienie czerwonego mięsa rybami, co na pewno będzie zdrowsze dla naszego organizmu.
Zobacz też: Wysoki puls? A jaki powinien być prawidłowy? Jak utrzymać go w normie