Ciśnienie krwi. Tabela wiekowa wskazuje jak kształtują się normy tego parametru

Ciśnienie krwi - tabela wiekowa pozwala zorientować się czy w konkretnym przypadku istnieje ryzyko nadciśnienia, które jest poważnym problemem wymagającym natychmiastowego leczenia. Stan ten może pojawiać się wraz z wiekiem, ale nie jest to jedyny czynnik ryzyka . Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego występuje zbyt wysokie ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi ujęte w tabeli wiekowej pokazuje jak kształtują się normy. Śledzenie tego jest ważne z punktu widzenia dobrostanu organizmu. Każdy człowiek posiada skomplikowany układ naczyń krwionośnych, nazywany inaczej układem naczyniowym. Ten układ zmienia swoją strukturę wraz z wiekiem. Tętnice stają się sztywniejsze. Sprawia to, że ciśnienie krwi wzrasta. Jak wspomniano we wstępie, dotyczy to głównie osób starszych. Jednak pojawiają się przypadki, że zbyt wysokie ciśnienie krwi dotyczy również tych, którzy mają zdrowe nawyki i czują się ogólnie dobrze.

Wiele osób zastanawia się, czy ciśnienie krwi rzeczywiście jest tak groźne. Odpowiedź jest prosta - tak. Temu schorzeniu przypisuje się nawet miano "cichego zabójcy". Dzieje się tak ze względu na to, że wysokie ciśnienie krwi może nie powodować widocznych lub odczuwalnych objawów. Z tego powodu, wiele osób może cierpieć na to schorzenie całkiem nieświadomie.

Jakie choroby może powodować wysokie ciśnienie krwi?

Jak w przypadku prawie wszystkich schorzeń, zbyt wysokie ciśnienie krwi może wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami i wywoływać niezwykle poważne choroby. Dlatego ważne jest to, aby w momencie wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, zacząć przyjmować leki.

Zbyt wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do chorób układu krążenia (w tym także serca), udaru, problemów z oczami czy choroby nerek. Na szczęście kłopoty związane ze zbyt wysokim ciśnieniem mogą być niwelowane, jeśli wdrożone jest odpowiednie leczenie. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi i puls? Tabela wyników poniżej powinna to wyjaśnić.

Zobacz wideo Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie... odmładzające!

Prawidłowe ciśnienie krwi i puls - tabela 

Na samym początku warto określić, czym właściwie jest ciśnienie krwi. Jest to siła, z jaką krew napiera na ścianki tętnic w trakcie pompowania krwi przez serce. Wtedy, gdy lekarz chce zmierzyć jego poziom, używa zazwyczaj specjalnego mankietu, który zaciska stopniowo na ramieniu.

Następnie wynik jest podawany w formacie dwóch liczb. Pierwsza z nich dotyczy ciśnienia skurczowego. Jest to ciśnienie wywoływane przez serce, które kurczy się i wypycha krew. Natomiast druga dotyczy ciśnienia rozkurczowego, czyli momentu, kiedy serce rozluźnia się i jest wypełniane krwią. Właśnie tak określa się prawidłowe ciśnienie krwi i puls. Tabela wyników prezentuje się następująco:

  • niskie ciśnienie krwi - skurczowe jest niższe niż 90, a rozkurczowe niższe niż 60
  • normalne ciśnienie krwi - skurczowe poniżej 120, a rozkurczowe poniżej 80
  • podwyższone ciśnienie krwi - skurczowe 120, a rozkurczowe 80
  • wysokie ciśnienie krwi - skurczowe powyżej 120, a rozkurczowe powyżej 80.

Ciśnienie tętnicze: tabela wiekowa. Najważniejsze informacje

W kontrolowaniu ciśnienienia tętniczego pomaga tabela wiekowa. Właśnie od tego, ile ktoś ma lat zależy to, na jakim poziomie plasuje się ciśnienie tętnicze. Tabela wiekowa wyraźnie wskazuje, że wzrasta ono proporcjonalnie wraz z rosnącym wiekiem społeczeństwa. W takim razie, jak prezentuje się zależność: ciśnienie krwi a wiek? Tabela powinna pomóc to wyjaśnić.

  • w wieku od 1 do 12 miesięcy - ciśnienie minimalne:75/50; ciśnienie poprawne: 90/60; ciśnienie maksymalne: 110/75
  • w wieku od 1 do 5 lat - 70/85; 95/65; 110/79
  • w wieku od 6 do 13 lat - 90/60; 105/70; 115/80
  • w wieku od 20 do 24 lat - 107/75; 120/79; 132/83
  • w wieku od 30 do 34 lat - 110/77; 122/81; 134/85
  • w wieku od 40 do 44 lat - 112/79; 125/83; 137/87
  • w wieku od 50 do 54 lat - 116/81; 129/85; 142/89
  • w wieku od 60 do 64 lat - 121/83; 134/87; 147/91
  • w wieku od 65 i powyżej - 123/85; 135/88; 148/94.  

Tabela ciśnień krwi: co może mieć wpływ na wyniki?

Tabela ciśnień krwi pomaga ustalić, jakie wyniki są dobre. Jednak, gdy pojawią się złe rezultaty badań, to czym właściwie mogą być powodowane? Nieodpowiedni poziom ciśnienia spowodowany może być na przykład chorobami takimi jak zespół metaboliczny czy dolegliwości tarczycy. Dlatego w każdym przypadku, gdy nie występuje prawidłowe ciśnienie krwi i puls - tabela to potwierdza, należy udać się do lekarza.

Zobacz też: Kwercetyna może obniżać ciśnienie krwi. Jakie jeszcze właściwości ma ten związek?

Więcej o: