Aparat do mierzenia ciśnienia. Czym się kierować przy wyborze?

Aparat do mierzenia ciśnienia bezwzględnie powinien się znaleźć na domowym wyposażeniu. Na rynku dostępne są jednak różne modele i typy takich urządzeń. Czym się kierować przy jego wyborze?

Dobry ciśnieniomierz, czyli dopasowany do potrzeb

Jaki powinien być dobry ciśnieniomierz? Aparat do mierzenia ciśnienia musi być starannie dobrany po to, abyśmy mogli w pełni z niego korzystać. Przede wszystkim niezwykle istotne są:

  • dokładność pomiarów: w przypadku urządzeń użytkowanych na terenie Unii Europejskiej dopuszcza się błąd pomiaru na poziomie 3 mm Hg. Prostym sposobem na wykonanie testu ciśnieniomierza jest kilkukrotny pomiar w zbliżonym czasie - jego wyniki nie muszą być takie same, ale powinny być dość podobne 
  • łatwość obsługi: stopień zaawansowania obsługi urządzenia powinien być dopasowany do naszych możliwości. Niekiedy oferuje się nam np. zaawansowane ciśnieniomierze z łącznością bluetooth i nie ma w nich nic złego pod warunkiem, że ich obsługa wychodzi nam płynnie. W przeciwnym wypadku lepiej postawić na tradycyjny sprzęt działający w typowy sposób
  • niezawodność: urządzenie zawsze musi być gotowe do użytku. Wpływa na to odporność mechaniczna i wytrzymałość baterii
  • dodatkowe funkcje: korzystne jest to, aby ciśnieniomierz miał wbudowaną pamięć. Pozwoli to na łatwą kontrolę i porównanie pomiarów w długim czasie 

Jaki ciśnieniomierz kupić: automatyczny czy manualny?

Jaki ciśnieniomierz kupić po to, żeby dobrze nam służył przez długi czas? Do wyboru mamy zarówno urządzenia automatyczne, jak i manualne. Czym się kierować przy ich wyborze? Obecnie najbardziej popularne są ciśnieniomierze elektroniczne, które nazywane są także oscylacyjnymi. Mechanika ich działania polega na systemie pompowania wbudowanym w mankiet. W przypadku urządzeń półautomatycznych pompowanie należy wykonać samodzielnie. W przypadku ciśnieniomierza manualnego w skład zestawu wchodzi mankiet, gruszka i zegar. Do wykonania badania niezbędny jest też stetoskop. Obecnie standardem jest stosowanie dokładnych i łatwych w obsłudze urządzeń automatycznych lub półautomatycznych. 

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Ciśnieniomierz naramienny - najbardziej tradycyjne urządzenie do pomiaru ciśnienia

Ciśnieniomierz naramienny jest jednym z najbardziej powszechnych sprzętów służących do pomiaru ciśnienia. Występuje z różnymi rozmiarami mankietów, które często można też wymieniać. Można go stosować również u dzieci. W przypadku dobrej jakości sprzętów pomiary mogą być bardzo dokładne. 

Zobacz też: Ciśnienie tętna: różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym

Ciśnieniomierz nadgarstkowy - niewielki i bardzo wygodny w użyciu

Ciśnieniomierz nadgarstkowy wykorzystuje się rzadziej, niż typowy sprzęt naramienny, ale i on posiada pewne zalety. Przede wszystkim jest to urządzenie kompaktowe, które bez problemu możemy posiadać przy sobie np. w czasie podróży. Najczęściej posiada wygodne zapięcie na rzep, mankiet zaś jest przystosowany do umieszczenia go na nadgarstku. Coraz częściej spotyka się modele posiadające dodatkowe funkcje. Pomiar ciśnienia możemy wykonać sami przy użyciu drugiej ręki. 

Ciśnieniomierz z pulsoksymetrem - podstawowe sprzęty domowe

Dlaczego warto mieć w domu ciśnieniomierz z pulsoksymetrem? Przezskórny pomiar wysycenia krwi tlenem okazał się być niezwykle ważny np. podczas monitorowania stanu pacjentów cierpiących z powodu koronawirusa. Klasyczne urządzenie napalcowe stało się dość popularne, ale na rynku znajdziemy też uniwersalny sprzęt, który łączy zalety ciśnieniomierza i pulsoksymetru. Jeśli więc chcemy mieć możliwość robienia ważnych pomiarów dokonywanych przy pomocy jednego urządzenia, to z powodzeniem możemy sięgnąć po ciśnieniomierz z pulsoksymetrem.  

Zobacz też: Choroba kesonowa zwana dekompresyjną lub nurków. Jakie są objawy i leczenie?

Więcej o: