Płukanie pęcherza moczowego nie brzmi zbyt przyjemnie, jednak zabieg ten czasem bywa konieczny dla zdrowia pacjenta. Najczęściej konieczność założenia cewnika pojawia się w związku z zatrzymaniem moczu. Przy wydobywaniu się płynów z cewnika, może zbierać się osad, tzw. inkrustacja. Natomiast jego zatkanie może doprowadzić do sytuacji, w której mocz nie będzie swobodnie odprowadzany do worka urologicznego. By temu zapobiec, wykonuje się płukanie pęcherza moczowego przez cewnik.
Związane jest to z budową ciała. Cewka moczowa przechodzi przez środek prostaty. Jej przerost może prowadzić do ucisku na cewkę moczową, a co z tym związane – do problemów z oddawaniem moczu. Niejednokrotnie oznacza to częstsze wizyty w toalecie, ale ilość oddawanego płynu jest dużo mniejsza a strumień – słaby. W końcu może dojść do całkowitego zatrzymania moczu, a wtedy pojawia się konieczność założenia cewnika. Prawdopodobieństwo takich sytuacji rośnie z wiekiem. Jeśli dojdzie do zatrzymania moczu i zbieranie się osadu, konieczne jest wtedy płukanie pęcherza u mężczyzn.
Nie oznacza to jednak, że cewnikowanie dotyczy wyłącznie panów. W przypadku kobiet przeprowadza się je np. kiedy dochodzi do zatrzymania moczu po zabiegu operacyjnym etc. Niemniej jednak są to rzadsze sytuacje.
Wskazania do płukania pęcherza moczowego są bardzo wyraźne, gdy dochodzi do krwawienia i zatrzymania moczu. Taki zabieg ma bowiem na celu m. in. zapobiec powstawaniu skrzepów, które mogą zatkać cewnik.
Sam cewnik Foleya jest rodzajem cewnika urologicznego, który co do zasady nie przyczynia się do zakażeń dróg moczowych, nie powoduje urazów przy zakładaniu i wyciąganiu ani też nie uczula. Stosowany jest często u pacjentów w bardzo ciężkim stanie, osób nieprzytomnych, a także tych, które poddawane są zabiegom operacyjnym. Zakłada się go po podaniu znieczulenia. Przepłukiwanie cewnika Foleya wykonuje się przy pomocy soli fizjologicznej. Zanim jednak zostanie ten zabieg przeprowadzony, warto sprawdzić, czy przyczyną zatkania nie jest zagięty wężyk oraz czy worek znajduje się we właściwym miejscu, czyli poniżej pęcherza moczowego.
Zobacz też: Zapalenie pęcherza moczowego: objawy, leczenie. Jak unikać zapalenia pęcherza moczowego