Kobietę bolał brzuch. Okazało się, że w pęcherzu moczowym ma kamień wielkości grejpfruta

56-latkę z Chicago bolał brzuch. Zgłosiła się więc do lekarza. Wykonano jej prześwietlenie. Na zdjęciu ukazał się kamień o wielkości grejpfruta. Kobieta musiała poddać się operacji, aby pozbyć się problemu.

56-latka udała się do miejscowego oddziału ratunkowego, ponieważ przez trzy dni bolał ją brzuch i miała trudności z oddawaniem moczu. Nigdy wcześniej nie skarżyła się na podobne problemy. Kobiecie wykonano prześwietlenie.

Na podstawie badania lekarze stwierdzili, że pacjentka ma w pęcherzu moczowym kamień o wymiarach 11 x 11 x 10,4 cm. Specjaliści opisali jej przypadek w raporcie opublikowanym w czasopiśmie "Oxford Medical Case Reports". Stwierdzili, że tak duży kamień w pęcherzu moczowym to niecodzienne zjawisko. 

 Z tego, co nam wiadomo, odnotowano do tej pory tylko kilka przypadków tak dużych kamieni w pęcherzu moczowym, z powikłaniami w postaci uszkodzenia nerek.

Według lekarzy kobieta miała także wodonercze oraz obrzęk pochodzenia nerkowego, które były spowodowane nagromadzeniem moczu. Lekarze usunęli kobiecie kamień w trakcie operacji. Po trzech dniach wypisano ją ze szpitala ze względu na dobry stan zdrowia. W domu przyjmowała jeszcze antybiotyki i regularnie stawiała się na badania i pomniejsze zabiegi związane z operacją, którą przeszła i przygotowaniami do niej. Autorzy odnotowali, że po trzech miesiącach od operacji, kobieta była zdrowa.

Eksperci podkreślają, że kamienie w pęcherzu moczowym o wymiarach przekraczających 10 na 10 cm zdarzają się niezwykle rzadko. W opisach pochodzących z całego świata określono je "gigantycznymi". 

Ze względu na stosunkowo rzadkie występowanie dużych kamieni w pęcherzu moczowym, nie ma wystarczających danych na temat częstotliwości występowania, leczenia i długoterminowej obserwacji takich zmian.

Według Księgi Rekordów Guinnessa największy na świecie kamień w pęcherzu moczowym mierzył 17,9 x 12,7 x 9,55 cm. Usunięto go pewnemu Brazylijczykowi w 2003 roku. 

Zobacz wideo
Więcej o: