Urolog - czym się zajmuje, kiedy należy umówić się na wizytę u lekarza tej specjalizacji?

Urolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkich chorób związanych z układem moczowo-płciowym, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jakie dokładnie choroby leczy urolog i kiedy należy się do niego udać? Jak przebiega wizyta u urologa?

Dla wielu osób wizyta u urologa jest bardzo wstydliwa i z tego względu wolą jej unikać, nawet, jeśli zauważą u siebie niepokojące dolegliwości. Tymczasem wizytę u urologa należy traktować jak wizytę u każdego innego specjalisty i jeżeli jest taka konieczność, nie należy zwlekać z umówieniem się na konsultację. Poza tym, mężczyźni w pewnym wieku powinni chodzić do urologa regularnie w celu przeprowadzenia profilaktycznego badania.

Zobacz wideo

Urolog często jest kojarzony z terapią schorzeń typowych dla mężczyzn, takich jak przerost prostaty czy zaburzenia erekcji. Mimo tego, lekarz tej specjalizacji zajmuje się nie tylko męskimi przypadłościami, ale również chorobami wszystkich narządów układu moczowego, między innymi pęcherza moczowego, nerek, nadnerczy i moczowodów.

Urolog – jakie choroby leczy?

Lekarz tej specjalizacji zajmuje się schorzeniami związanymi z układem moczowo-płciowym. Problemy zdrowotne, jakie leczy urolog to między innymi:

  • Zaburzenia funkcjonowania pęcherza - trudności z oddawaniem moczu, nietrzymanie moczu,
  • Krwiomocz
  • Kamica układu moczowego
  • Zapalenia dróg moczowych
  • Zapalenia narządów płciowych, zarówno męskich, jak i żeńskich
  • Torbiele nerek
  • Łagodny przerost prostaty
  • Choroby narządów płciowych, takie jak wnętrostwo czy stulejka
  • Zaburzenia erekcji
  • Choroby nowotworowe prostaty, nerek, pęcherza, jąder, prostaty.

Urolog – kiedy udać się do tego lekarza?

Do lekarza urologa należy pójść w każdym przypadku zaburzeń funkcjonowania któregoś z narządów układu moczowo-płciowego. Do tego lekarza należy iść między innymi w przypadku problemów z oddawaniem moczu, na przykład, gdy podczas oddawania moczu odczuwa się ból, odczuwa się częste parcie na pęcherz albo następuje zmiana częstości oddawania moczu. Wskazaniem do udania się na wizytę do urologa jest również obecność krwi, białka lub ropy w moczu, a także kłopoty z nietrzymaniem moczu. Do lekarza należy się udać także wtedy, gdy odczuwa się ból w okolicach podbrzusza lub dolnej części pleców, a także swędzenie albo pieczenie w obszarze cewki moczowej. Mężczyźni nie powinni zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli zauważą zmiany w wielkości jąder, obrzęk albo zaczerwienienie penisa lub odczuwają ból jąder. Czasami kontrola urologiczna może się okazać konieczna w przypadku obrzęku nóg i dłoni, które mogą świadczyć na przykład o zaburzeniach funkcjonowania nerek.

Wizyta u urologa – jak się przygotować?

Żeby wizyta u urologa przebiegała sprawnie i nie powodowała nadmiernego dyskomfortu, pacjent powinien się do niej odpowiednio przygotować. Przed wizytą należy zadbać o higienę, a jeśli przeprowadzane będzie badanie USG, należy przyjść na wizytę z wypełnionym pęcherzem. Należy również pamiętać, że aby skorzystać z wizyty u urologa niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy udajemy się do specjalisty prywatnie, wówczas skierowanie nie jest wymagane.

Wizyta u urologa zaczyna się zazwyczaj od wywiadu lekarskiego. Wówczas lekarz pyta przede wszystkim o dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent. Warto przypomnieć sobie wszystkie objawy jeszcze przed wizytą, aby podczas wywiadu lekarskiego niczego nie pominąć. Na wizytę należy zabrać ze sobą wszystkie wyniki wykonywanych badań, w tym badań krwi, moczu oraz wyniki ewentualnego USG lub prześwietleń. Poza tym, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach. Warto powiedzieć również o lekach, których przyjmowanie niedawno się zakończyło.

Na podstawie wywiadu lekarz może przeprowadzić różne badania, dostosowane do problemu, z którym przyszedł pacjent. Lekarz może przeprowadzić badanie per rectum, badanie jąder lub badanie palpacyjne podbrzusza. Czasami konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład badania ultrasonograficznego. W niektórych przypadkach specjalista zaleca terapię farmakologiczną, a niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Czasami, na przykład w przypadku nietrzymania moczu, lekarz może zalecić pacjentowi prowadzenie dzienniczka, w którym zaznacza się częstość oddawania moczu oraz ewentualne dolegliwości związane z oddawaniem moczu.

Więcej o: