Zapalenie pêcherza moczowego: objawy, leczenie. Jak unikaæ zapalenia pêcherza moczowego
Zapalenie pêcherza moczowego - przyczyny
Do zapalenie pêcherza moczowego dochodzi w wiêkszo¶ci przypadków w wyniku infekcji bakteryjnej. Bytuj±ce w jelicie bakterie, takie jak Pseudomonias aeruginosa, Proteus, pa³eczka okrê¿nicy (Escherichia coli) i inne, zostaj± przeniesione do cewki moczowej, gdzie intensywnie siê namna¿aj±, a nastêpnie atakuj± pêcherz moczowy. Bakterie mog± tak¿e przenikn±æ do cewki moczowej poprzez jelito proste, a tak¿e za po¶rednictwem krwi. W tym wypadku ich droga rozpoczyna siê w nerkach, gdzie siê gromadz±, a nastêpnie wêdruj± do pêcherza moczowego.
Gdy bakterie przemieszcz± siê do dróg moczowych, mog± wywo³aæ zapalenie je¿eli pojawi± siê dodatkowe czynniki, takie jak os³abienie zdolno¶ci samonaprawczych pêcherza moczowego. Oznacza to, ¿e pêcherz nie ma dostatecznej mocy, aby zwalczyæ samodzielnie bakterie lub brakuje czynników hamuj±cych przyleganie bakterii do ¶cian pêcherza. Ponadto, namna¿aniu siê bakterii sprzyja niepe³ne opró¿nianie pêcherza z moczu. A to w³a¶nie wraz z moczem usuwany jest z organizmu nadmiar bakterii.
Do takiej sytuacji dochodzi, gdy istnieje mechaniczna przyczyna, blokuj±ca wydalanie moczu na zewn±trz, na przyk³ad kamienie nerkowe lub te¿ guzy nowotworowe, a tak¿e zapalenia gruczo³u krokowego.
Choroba zdecydowanie czê¶ciej atakuje kobiety, ze wzglêdu na budowê anatomiczn± i dzia³anie uk³adu moczowego. Cewka moczowa, pochwa i odbyt znajduj± siê bowiem blisko siebie i dlatego bakteriom ³atwiej jest przenikn±æ z jednego narz±du do drugiego. Kobiety maj± tak¿e krótsz± cewkê moczow±, a wiêc droga do pêcherza moczowego dla bakterii tak¿e siê skraca. Ponadto aktywno¶æ seksualna sprzyja przekrwieniu tych okolic, a tak¿e ró¿nym urazom. Dodatkowo zaka¿eniom sprzyjaj± ci±¿a i zmiany hormonalne w czasie przekwitania, które powoduj±, ¿e pêcherz moczowy traci naturaln± odporno¶æ. Dodatkowym czynnikiem jest tak¿e podesz³y wiek, gdy dochodzi np. do wypadania pêcherza.
Do¶æ rzadko za zaka¿enia odpowiedzialne s± stany zapalne narz±dów, przylegaj±cych do pêcherza moczowego, a wiêc choroba uchy³kowa jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie jajowodu. No¶nikiem bakterii staæ siê tak¿e krew.
Zapalenie pêcherza moczowego - objawy
Jednym z pierwszych objawów zapalenia jest ból, który jest odczuwany w dolnej czê¶ci brzucha, w tzw. podbrzuszu. Bywa, ¿e jest tak silny, ¿e trudno jest go choremu wytrzymaæ. Towarzyszy oddawaniu moczu. Dodatkowo pojawia siê tak¿e uczucie pieczenia. Drugim objawem zapalenia pêcherza moczowego jest nadmierna czêstotliwo¶æ oddawania moczu. Czêstomocz pojawia siê zarówno w dzieñ, jak i nocy i wrêcz uniemo¿liwia spanie. Zmienia siê tak¿e wygl±d i sk³ad moczu. Jest teraz mêtny, ciemny, ma intensywny zapach. Po zbadaniu sk³adu okazuje siê, ¿e zawiera osad, przy ciê¿kim zapaleniu tak¿e ropê z domieszk± w³ókien. Zdarza siê tak¿e krwawienie z cewki moczowej po oddaniu moczu.
Zapalenie pêcherza moczowego - leczenie
W przypadku zdiagnozowania ostrego zapalenia pêcherza moczowego lekarz zleca wykonanie posiewu moczu i antybiogramu, w celu okre¶lenia, jakie bakterie zaatakowa³y narz±d. Dziêki temu mo¿e zastosowaæ odpowiedni antybiotyk. Leczenie trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Po kilku dniach od rozpoczêcia leczenia ponownie wykonuje siê posiew moczu, aby sprawdziæ, czy lek dzia³a. Chodzi bowiem o to, aby ca³kowicie pozbyæ siê bakterii z dróg moczowych, w przeciwnym wypadku choroba bêdzie wracaæ. Konieczne jest tak¿e przyjmowanie du¿ych ilo¶ci p³ynów, aby zwiêkszyæ wydalanie moczu i usuwanie, tym samym, bakterii z pêcherza moczowego.
Przy infekcjach powracaj±cych przynajmniej dwa razy w roku szuka siê tak¿e innych przyczyn choroby, takich jak wady rozwojowe dróg moczowych, kamica nerkowa, niedoczynno¶æ pêcherza lub miê¶ni zwieracza, choroby metaboliczne. Lekarz mo¿e pos³u¿yæ siê tutaj takimi metodami diagnostycznymi, jak urografia, cystografia, pomiar szybko¶ci odp³ywu moczu, ultrasonografia uk³adu moczowego, badania urodynamiczne.
Nieleczone zapalenie mo¿e doprowadziæ do choroby nerek, w tym odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Zapalenie pêcherza moczowego - jak unikn±æ choroby?
Zaka¿eniom bakteriami sprzyja niew³a¶ciwa higiena miejsc intymnych, a tak¿e u¿ywanie p³ynów wysuszaj±cych lub zmieniaj±cych pH okolic cewki moczowej. Warto ponadto pamiêtaæ, ¿e myjemy siê i wycieramy w kierunku od pochwy do odbytu, a nie odwrotnie, aby nie przenosiæ bakterii jelitowych.
Nale¿y dbaæ o odpowiednie nawadnianie organizmu. Najlepiej piæ oko³o 8-10 szklanek napojów dziennie. To pozwala nerkom na wyprodukowanie odpowiedniej ilo¶ci moczu i tym samym na szybsze usuniêcie bakterii, które przeniknê³y do dróg moczowych. Najlepsze s± wody mineralne, herbatki zio³owe, soki owocowe i warzywne, bogate w witaminy, w tym witaminê C. Mo¿na je¶æ ¿urawinê i inne kwa¶ne owoce, które zakwaszaj± mocz, a takiego ¶rodowiska nie lubi± bakterie. Poniewa¿ do zaka¿eñ do¶æ czêsto dochodzi podczas stosunku p³ciowego, warto wypijaæ wcze¶niej szklankê wody. Zachorowaniu zapobiega regularne oddawanie moczu, od razu po wyst±pieniu parcia, a tak¿e przed snem i tu¿ po stosunku p³ciowym
Przy nawracaj±cych infekcjach pêcherza moczowego pomóc mo¿e ¶rodek o nazwie Uro-Vaxom, dostêpny na receptê. Lekarz mo¿e zaleciæ tak¿e stosowanie profilaktyki antybiotykowej ci±g³ej lub po stosunku p³ciowym.
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Mog³o byæ po wszystkim jeszcze przed koñcem roku... Zbiórka dla Gabrysia na ostatniej prostej?
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E
- Mutacje wirusa z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Afryki Po³udniowej: czy s± gro¼ne i czy szczepionki bêd± skuteczne
- W Brazylii wykryto nowy wariant koronawirusa. Co wiemy do tej pory
- Osocze ozdrowieñców nie zmniejszy³o zgonów na COVID-19. Gasn± nadzieje naukowców