Płukanie jamy ustnej to wcale nie taka prosta czynność! Zwłaszcza, jeśli mają zostać osiągnięte określone efekty

Płukanie jamy ustnej nie może zastąpić czyszczenia mechanicznego zwykłą szczoteczką do zębów. W odosobnionych przypadkach i na krótki okres czasu ta metoda może być jedyną formą higieny, np. po niektórych zabiegach. Tym bardziej warto wiedzieć, jak robić to poprawnie i jakie środki stosować.

Czego użyć do płukania jamy ustnej przy zapaleniu błon śluzowych?

Płukanie jamy ustnej to jeden z zabiegów mających na celu zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. W przypadku stanów zapalnych przede wszystkim należy ustalić, co jest ich przyczyną, ponieważ mogą one występować z powodu np. podrażnienia jamy ustnej zbyt ostrymi przyprawami czy też w drodze infekcji wirusowej. Do objawów zaliczyć można m.in.:

 • zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebienno – gardłowych,
 • bolesność i uczucie suchości podczas przełykania,
 • zaczerwienienie ściany gardła i migdałków. 

W ciężkich przypadkach stan zapalny może obejmować nawet całą powierzchnię błony śluzowej. Zaczerwienienia mogą z czasem przekształcić się w owrzodzenia, które pękają i powodują dodatkowy ból i pieczenie. Przyczyn takiego stanu może być wiele – poza wskazanymi powyżej, to np.:

 • grzyby,
 • opryszczki wywołane Herpes simplex,
 • alergia pokarmowa,
 • podrażnienie źle dobraną protezą zębową,
 • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków czy sterydów.

Dlatego też ważne jest ustalenie przyczyny, by do płukania jamy ustnej przy zapaleniu użyć właściwego preparatu.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Kiedy powinno mieć miejsce płukanie jamy ustnej rumiankiem?

Dobrym uzupełnieniem codziennej higieny może być płukanie jamy ustnej rumiankiem. Wartościowe są również pasty do zębów, w których składzie można znaleźć rumianek. Zioło to jest też zalecane przez stomatologów do terapii wspomagającej przy grzybicy jamy ustnej, aftach, owrzodzeniach czy zapaleniu dziąseł. Napar z rumianku bywa również zalecany przy zabiegach higienicznych jamy ustnej niemowląt. Dlatego też warto go mieć w domowej apteczce.

Szałwia a płukanie jamy ustnej – czy dobrym pomysłem jest jej stosowanie?

Zioła w stomatologii często doceniane są przez lekarzy, ale zdecydowanie niedoceniane przez pacjentów. Tymczasem naturalna medycyna może bardzo wspomagać leczenie schorzeń śluzówki jamy ustnej. Dlatego też szałwia i płukanie jamy ustnej to dobre połączenie. Ma ona bowiem działanie przeciwzapalne, ściągające i hamujące rozwój drobnoustrojów. Regeneruje błony śluzowe i pomaga w przypadku posiadania nieświeżego oddechu.

Czym płukać jamę ustną przy grzybicy? Poznaj odpowiedź!

Grzybica to bardzo przykra dolegliwość niezależnie od tego, czy dotyczy jamy ustnej czy jakiegokolwiek innego fragmentu ludzkiego ciała. Grzyby mogą występować w jamie ustnej większości ludzi, ale nie u każdego pojawiają się objawy chorobowe. Grzybicy sprzyjają czynniki w postaci:

 • obniżonej odporności,
 • niewłaściwej diety,
 • przyjmowania niektórych leków,
 • zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych.

Do powstania choroby przyczynić się mogą też kwestie związane z niewłaściwym dbaniem o zęby np. w postaci niedokładnego czyszczenia zębów, stanów zapalnych błony śluzowej, próchnicy, mechanicznych urazów. Ostatecznie to lekarz określa po badaniu, czy w tym konkretnym wypadku mamy do czynienia z grzybicą czy też inną chorobą. Dlatego też czym płukać jamę ustną przy grzybicy, zaleci stomatolog. Z domowych sposobów można powiedzieć, że sprawdzają się w odpowiednich stężeniach m. in. płukanki z chlorheksydyny 0,2%, płukanki z olejków z drzewa herbacianego, wody utlenionej, roztwory szałwii czy rumianku.

Bakterie w jamie ustnej – czym płukać, by się ich pozbyć?

Dość często niepotrzebnie demonizujemy bakterie, bo tak naprawdę są one wszędzie wokół nas. Nie oznacza to, że wszystkie są szkodliwe i że należy się ich pozbyć. Są nierozerwalnym elementem naszej egzystencji – niektóre wręcz nam ją ułatwiają. Oczywiście są również te szkodliwe, które mogą wywoływać choroby i dolegliwości. Jeśli już o takich bakteriach w jamie ustnej mowa, to czym płukać? Można poza tradycyjną higieną, używać specjalnych preparatów, które są połączeniem środków dezynfekujących i specjalnie dobranych minerałów. Wśród domowych sposobów można wskazać np. napar z tymianku, który ma działanie antybakteryjne, działa też osłaniająco i przeciwzapalnie. Podobnie bardzo pozytywne wpływa nagietek, który powstrzymuje namnażanie się bakterii, a to wspomaga proces regeneracji. 

Zobacz też: Czy lepiej jest myć zęby przed śniadaniem, czy po śniadaniu? Stomatolodzy wyjaśniają

Więcej o: