Zażywanie antybiotyków może się skończyć schorzeniem o nazwie "czarny włochaty język". Co to jest i czym grozi?

"Black hairy tongue", czyli dosłownie "czarny włochaty język", to schorzenie, które może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zażywanie antybiotyków, o czym przekonała się 55-latka z USA - jej przypadek został opisany w medycznym periodyku.

W "The New England Journal of Medicine" został opublikowany raport, którego autorzy - specjaliści z uczelni Washington University w Missouri - opisują przypadek 55-latki z lingua villosa nigra. To schorzenie, którego nazwę można dosłownie przetłumaczyć jako "czarny włochaty język" (z ang. black hairy tongue).

Określenie ma odzwierciedlać wygląd dotkniętego skazą narządu - na jego powierzchni pojawia się czarny nalot, który sprawia, że język wygląda, jakby był gęsto pokryty włoskami. W rzeczywistości to po prostu efekt tego, że pokrywające język brodawki nitkowate ulegają wydłużeniu, a ich czubki, przez nagromadzenie m.in. martwych bakterii i komórek naskórka, mocno się przebarwiają.

Black hairy tongue, czyli dosłownie czarny włochaty język, to niegroźne, choć uciążliwe schorzenieBlack hairy tongue, czyli dosłownie czarny włochaty język, to niegroźne, choć uciążliwe schorzenie Fot. Shutterstock.com

Samo schorzenie - mimo swojego wyglądu - jest niegroźne, choć mogą mu towarzyszyć nudności, uczucie łaskotania i nieprzyjemny, "metaliczny" posmak w ustach oraz nieświeży oddech.

By się go pozbyć, wystarczy wyeliminować jego przyczynę. Tych jest kilka. Przede wszystkim to niewłaściwa higiena jamy ustnej albo jej brak, palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty oraz zażywanie antybiotyków.

Oprócz tego eksperci podejrzewają, że może się do niego przyczyniać nawet przedłużająca suchość w ustach czy stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z różnego rodzaju nadtlenkami (np. wodoru czy karbamidu).

Jadła mało, a brzuch ciągle rósł. Chirurdzy z Kazachstanu usunęli z żołądka nastolatki 3,5-kilogramową kulę włosów

Jak na łamach medycznego periodyku donoszą dr Yasir Hamad i dr David K. Warren, to właśnie kuracja antybiotykami sprawiła, że u ich 55-letniej pacjentki rozwinęła się lingua villosa nigra. Kobieta musiała zażywać minocyklinę (do tego dożylnie podawano jej też drugi antybiotyk), by wyleczyć rany obu nóg, których doznała w wypadku samochodowym.

Wystarczył tydzień doustnego stosowania minocykliny, by 55-latka zaczęła się skarżyć na nudności, nieprzyjemny posmak w ustach i zmiany w wyglądzie języka. Specjaliści od razu zorientowali się, że przyczyną jest antybiotyk i zalecili jej zażywanie innego. Oprócz tego pouczyli pacjentkę, by odpowiednio dbała o higienę jamy ustnej i po czterech tygodniach wszystkie objawy black hairy tongue ustąpiły.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (12)
Zażywanie antybiotyków może się skończyć schorzeniem o nazwie "czarny włochaty język". Co to jest i czym grozi?
Zaloguj się
 • Oceniono 24 razy 20

  Za parę miesięcy opiszecie na gazeta.pl przełomową sesję zdjęciową modelki z takim schorzeniem, która przełamała tabu, otworzyła dyskusję i udowodniła, że czarny włochaty język jest piękny.

 • farsizm

  Oceniono 16 razy 14

  Trzyletnie dziecko znajomych miało to przez 2 dni po klarytomycynie (np. Klabion). Co ciekawe, dwoje lekarzy internistów nie wiedziało co to jest (kazali obserwować). Na internecie dopiero znaleźliśmy art. na ten temat. Samo w sobie nic strasznego... A potem sami mówią, żeby nie czytać dr Googla.

 • jakub13579

  Oceniono 8 razy 8

  Czarny włochaty język ? To take cóś jak ma rychu obatel czarniecki. albo ja się mylę.

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 3

  Po niektórych antybiotykach z grupy penicylin, mogą pojawić się w ustach pleśniawki. Tyle że antybiotyk to NIE JEST to, co jemy na okrągło niczym chleb.

  A schorzenie jak schorzenie. Jeden jest bardziej podatny, drugi mniej. Więc po co robić sensację?
  Następnym razem proponuje byście zajęli się czarnym podniebieniem, które podobno mają niektórzy ludzie głównie ci, którzy zajmują się polityką :-))

 • deen84

  Oceniono 3 razy 1

  ten sam efekt można osiągnąć w 10 sekund poprzez wypłukanie jamy ustnej wodą destylowaną, w stężeniu takim jak na rany, a nie takim jakie powinno być stosowane to takiego płukania.

 • supermarjan

  Oceniono 9 razy -1

  chorujom na to tesz opony samohodofe.
  ale tylko jag som nofe.
  polatasz troche, i ta choroba s nih sama shodzi.
  fidocznie w fabryce urzywajom antybiotykow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX