Zażywanie antybiotyków może się skończyć schorzeniem o nazwie "czarny włochaty język". Co to jest i czym grozi?

"Black hairy tongue", czyli dosłownie "czarny włochaty język", to schorzenie, które może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zażywanie antybiotyków, o czym przekonała się 55-latka z USA - jej przypadek został opisany w medycznym periodyku.

W "The New England Journal of Medicine" został opublikowany raport, którego autorzy - specjaliści z uczelni Washington University w Missouri - opisują przypadek 55-latki z lingua villosa nigra. To schorzenie, którego nazwę można dosłownie przetłumaczyć jako "czarny włochaty język" (z ang. black hairy tongue).

Określenie ma odzwierciedlać wygląd dotkniętego skazą narządu - na jego powierzchni pojawia się czarny nalot, który sprawia, że język wygląda, jakby był gęsto pokryty włoskami. W rzeczywistości to po prostu efekt tego, że pokrywające język brodawki nitkowate ulegają wydłużeniu, a ich czubki, przez nagromadzenie m.in. martwych bakterii i komórek naskórka, mocno się przebarwiają.

Black hairy tongue, czyli dosłownie czarny włochaty język, to niegroźne, choć uciążliwe schorzenieBlack hairy tongue, czyli dosłownie czarny włochaty język, to niegroźne, choć uciążliwe schorzenie Fot. Shutterstock.com

Samo schorzenie - mimo swojego wyglądu - jest niegroźne, choć mogą mu towarzyszyć nudności, uczucie łaskotania i nieprzyjemny, "metaliczny" posmak w ustach oraz nieświeży oddech.

By się go pozbyć, wystarczy wyeliminować jego przyczynę. Tych jest kilka. Przede wszystkim to niewłaściwa higiena jamy ustnej albo jej brak, palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty oraz zażywanie antybiotyków.

Oprócz tego eksperci podejrzewają, że może się do niego przyczyniać nawet przedłużająca suchość w ustach czy stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z różnego rodzaju nadtlenkami (np. wodoru czy karbamidu).

Jadła mało, a brzuch ciągle rósł. Chirurdzy z Kazachstanu usunęli z żołądka nastolatki 3,5-kilogramową kulę włosów

Jak na łamach medycznego periodyku donoszą dr Yasir Hamad i dr David K. Warren, to właśnie kuracja antybiotykami sprawiła, że u ich 55-letniej pacjentki rozwinęła się lingua villosa nigra. Kobieta musiała zażywać minocyklinę (do tego dożylnie podawano jej też drugi antybiotyk), by wyleczyć rany obu nóg, których doznała w wypadku samochodowym.

Wystarczył tydzień doustnego stosowania minocykliny, by 55-latka zaczęła się skarżyć na nudności, nieprzyjemny posmak w ustach i zmiany w wyglądzie języka. Specjaliści od razu zorientowali się, że przyczyną jest antybiotyk i zalecili jej zażywanie innego. Oprócz tego pouczyli pacjentkę, by odpowiednio dbała o higienę jamy ustnej i po czterech tygodniach wszystkie objawy black hairy tongue ustąpiły.

Zobacz też: