Płukać czy nie płukać? Jakie są wady i zalety niepłukania ust po szczotkowaniu zębów

Chociaż nie ma zgody co do tego, czy po umyciu zębów należy płukać usta wodą, czy też nie płukać, to niepłukanie może być korzystne dla osób podatnych na próchnicę, ponieważ pozostawia na zębach powłokę z fluoru. Tylko co z tym posmakiem mięty w ustach? A to jeszcze nie wszystkie wątpliwości...

Absolutnym minimum, jeśli chodzi o mycie zębów, jest używanie szczoteczki dwa razy dziennie: rano i przed snem. Najdokładniej powinniśmy myć zęby wieczorem. Zaczynamy od starannego przepłukania ust wodą, a następnie zabieramy się za nitkowanie. Po tym zabiegu płuczemy usta i przystępujemy do starannego szczotkowania zębów, a potem do czyszczenia języka. Następnie wypluwamy pastę i płuczemy zęby wodą. Niektórzy radzą jednak, aby tego nie robić i pozostawić pastę w ustach najdłużej, jak się da. W takim razie, co z płynem do ust? Używać go od razu, czy dopiero za jakiś czas?

Niestety, nie ma zbyt wielu badań, które by to rozstrzygały, musimy zatem kierować się intuicją i zdrowym rozsądkiem.

Płukać czy nie płukać

Niektórzy eksperci, w tym brytyjska Oral Health Foundation, zalecają zamiast płukania zębów, wypluwanie nadmiaru śliny po zakończeniu szczotkowania, a następnie pozostawienie w ustach resztek pasty na minimum 10 minut. Uważają się, że dzięki temu lepiej wykorzystujemy związki fluoru zawarte w paście.

Fluor to pierwiastek chemiczny który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Jest dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem, ponadto dodaje się go do wody pitnej oraz do większości past do zębów. Do budowy szkliwa organizm wykorzystuje przede wszystkim fluor, który pozyskał żywności. Ten proces może być jednak wspierany bezpośrednio, poprzez dostarczanie do jamy ustnej niewielkich ilości związków fluoru. Pochodzący z pasty do zębów i materiałów dentystycznych (płyny, lakiery i pianki zawierające związki fluoru) pierwiastek wbudowywany jest w strukturę szkliwa. Tworzy także na powierzchni zęba cienką warstwę ochronną o właściwościach bakteriobójczych. 

Aby jednak fluor zadziałał, powinien pokrywać zęby przez pewien czas. Profesjonalne zabiegi fluoryzacji w gabinetach dentystycznych są wykonywane preparatami, które mają wyższe stężenie fluoru niż pasta do zębów. Są pozostawiane na zębach na kilka minut i wypluwane. Następnie przestrzega się nas, aby przez kolejne 2 godziny nie płukać ust, nie jeść ani nie pić, tak aby fluor jak najdłużej utrzymywał się na zębach. Z drugiej strony nie można tego zabiegu wykonywać zbyć często.

- Kiedy szczotkujesz zęby możesz również poczekać z ich płukaniem, aby zmaksymalizować korzystne działanie fluoru - piszą eksperci American Dental Association.

Co nam grozi, gdy zrezygnujemy z płukania ust po szczotkowaniu?

Nie mamy się czego obawiać. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie pasty do zębów w ustach, nic nam specjalnego nie grozi. Jednakże możemy odczuwać pewne skutki uboczne. Przede wszystkim te, które są związane z nadmiarem fluoru w organizmie. Niektóre pasty mają bowiem podwyższoną zawartość związków fluoru, a to oznacza, że jeżeli nie wypłuczemy ust po szczotkowaniu, to w efekcie w końcu ją połkniemy. Możemy wówczas przedobrzyć.

Płukanie jamy ustnej po szczotkowaniu zapobiega spożyciu większej ilości fluoru (w niektórych pastach znajduje się całkiem sporo tego związku). Nadmiar fluoru grozi mdłościami, bólem brzucha i biegunką (ale zdarza się to bardzo rzadko). Problem dotyczy głównie dzieci oraz osób używających naprawdę mocnych past.

Drugi powód, dla którego lepiej jest wypłukać usta po szczotkowaniu, to możliwość pozbycia się resztek jedzenia i bakterii, które wygarnęliśmy z przestrzeni międzyzębowych, dziąseł i języka. Rozwiązaniem tego problemu jest taka kolejność czyszczenia: najpierw nitkowanie zębów, potem płukanie ust, a dopiero potem szczotkowanie.

No i wreszcie trzeci powód - kto chce iść spać z dziwnym posmakiem w ustach? Wolimy go zastąpić neutralną wodą.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

A co z płynem do ust?

Czy zastosować płyn do płukania jamy ustnej zaraz po umyciu zębów czy dopiero po pewnym czasie? Z jednej strony - jeśli zastosujesz płyn do płukania jamy ustnej, który nie zawiera fluoru, bezpośrednio po szczotkowaniu zębów pastą z fluorem, wypłukujesz zbawienny fluor. Z drugiej strony - problem zniknie, jeżeli używasz płynu zawierającego ten pierwiastek. Ale jeśli mamy być skrupulatni, to odczekajmy 20 minut po szczotkowaniu i dopiero wtedy wypłuczmy usta płynem.

Źródła: healthline.com

Więcej o: