Nimfa kleszcza - co to jest, jak wygląda? Czy jest się czego bać?

Nimfa kleszcza wygląda niewinnie, ale warto wiedzieć, że trzeba na nią uważać. Słoneczna pogoda zachęca do spacerów, jednak na łąkach, w parkach i lasach czają się na nas nimfy kleszczy, roznoszące różnego rodzaju patogeny. Trudno je zauważyć i łatwo pomylić z brudem oraz pieprzykami. Nimfy są tak samo niebezpieczne jak dorosłe osobniki. Sprawdź jak je rozpoznać.

Co to jest nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza to niedojrzała postać kleszcza, którą łatwo pomylić z pieprzykiem lub brudem. Osiąga bowiem około półtora milimetra długości i jest brązowo-czarna. Dodatkowym problemem jest fakt, że nimfa może pokonać nawet kilkadziesiąt metrów dzięki ośmiu odnóżom. Niestety jest równie niebezpieczna jak dorosły kleszcz. To wiosną szczególnie groźne są nimfy kleszczy, gdyż wtedy jest ich znacznie więcej niż kleszczy w postaci dojrzałej (tzw. imago).

Choć nimfy są wielkości ziarna maku, przenoszą te same patogeny (w tym wirusy, bakterie i pierwotniaki). Wywołują te same choroby, co dorosłe kleszcze m.in.: boreliozę, anaplazmozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Warto wiedzieć, że nimfy kleszczy są aktywne już w temperaturze 8°C, dlatego podczas wędrówek należy bezwzględnie pamiętać o tym, by zabezpieczyć się przed nimi i tym samym zmniejszyć ewentualne ryzyko zakażenia.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Jak wygląda nimfa kleszcza?

W większości ciało nimfy kleszcza jest przezroczyste i tylko część jej odwłoka ma brązowo-czarny kolor, dlatego bardzo łatwo pomylić ją ze znamionami (tzw. pieprzykami) lub brudem. Ciemna część jej ciała stanowi pancerz, który pokrywa połowę grzbietu. Podobnie wygląda ciało dojrzałej samicy kleszcza, a tylko u dojrzałego samca kleszcza pancerz zbudowany z chitynowych płytek, pokrywa cały jego grzbiet. Ponadto nimfa kleszcza ma osiem odnóży, dzięki którym może pokonać nawet kilkadziesiąt metrów, by znaleźć żywiciela.

Ugryzienie nimfy kleszcza - jak je rozpoznać? 

Gdy nimfa kleszcza dostanie się pod skórę żywiciela, wyglądem przypomina ślady po długopisie, ziarenka maku lub niewielkie pieprzyki. Dwiema przednimi odnóżami nimfa kleszcza rozcina skórę żywiciela, po czym wbija się w skórę. W trakcie ataku na powierzchni skóry może pojawić się najpierw niewielka plama krwi, a następnie zaczerwienienie lub rumień. Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy nimfa kleszcza przytwierdza się do skóry i w trakcie wysysania krwi zaczyna wydalać ślinę lub wymiociny. Kiedy samica kleszcza wypije krew żywiciela, składa około 1-10 tys. jaj, po czym ginie. Następnie wykluwa się z nich larwa, która także żeruje – najczęściej na drobnych ssakach. Po wypiciu krwi żywiciela opuszcza go i poza jego organizmem przekształca się w nimfę. W lesie lub na łące nimfa kleszcza czeka na kolejnego żywiciela – może być nim zarówno zwierzę, jak i człowiek. 

Czy ugryzienie nimfy kleszcza boli?

Ugryzienie nimfy kleszcza nie boli, ponieważ w momencie wgryzania się w skórę nimfa aplikuje środek znieczulający. Po ugryzieniu może wystąpić swędzenie i podrażnienie skóry.

Nimfa kleszcza u dziecka – jak chronić nasze pociechy?

Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka. Kleszcze najchętniej żerują w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego szczególnie trzeba sprawdzić, czy nie ma ich pod kolanami, pachami, w pachwinach, pępku, szyi, za uszami i przy linii włosów. Im szybciej kleszcz lub jego nimfa zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia wszelkimi chorobami odkleszczowymi.

Należy jednak pamiętać, że można uniknąć ugryzienia przez nimfę kleszcza, jak i dorosłego osobnika. Wystarczy pamiętać, aby podczas wyjścia na łąkę, do lasu, parku oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się krzewy i trawy, mieć na sobie ubranie zakrywające ciało. Przydatne są także wszelkie preparaty przeznaczone do odstraszania kleszczy, również naturalne, jak na przykład olejki: goździkowy, z drzewa herbacianego, olejek tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, czy ze słodkich migdałów. 

Zobacz też: Objawy późnej boreliozy mogą pojawić się nawet po 20 latach od zakażenia przez kleszcza. Jak je rozpoznać?

Więcej o: