Domowe sposoby na odciski. Jak pozbyć się bolesnych zgrubień na stopach?

Domowe sposoby na odciski pomagają złagodzić ból podczas chodzenia, jaki jest efektem pojawienia się odcisków. Odciski to nie tylko defekt kosmetyczny. Tego typu zmiany na stopach powodują znaczny dyskomfort podczas chodzenia. Zaniedbane, prowadzą do wystąpienia groźnych powikłań. Jeżeli charakterystyczne zgrubienia nie są jeszcze zbytnio nasilone, można spróbować usunąć je w warunkach domowych. Jak to zrobić?

Odciski na stopach - domowe sposoby

Domowe sposoby na odciski najskuteczniejsze są wówczas, gdy mamy do czynienia ze "świeżą" zmianą. Odciski zwykle powstają w następstwie noszenia niedopasowanego obuwia. W miejscu, w którym występuje nacisk, naskórek ulega zgrubieniu. Z czasem, zaczyna rogowacieć i w odróżnieniu od zdrowych tkanek - nie ulega złuszczeniu.

Tego typu zmiany mogą też powstawać w konsekwencji nieprawidłowego chodu (wynikającego z wad postawy lub ortopedycznych), regularnego wykonywania czynności mechanicznych i nadwagi. Co na odciski? Domowe sposoby pozwolą skutecznie pozbyć się powstających zgrubień.

  1. Jak usunąć odcisk w domu? W pierwszej kolejności, należy zadbać o zmianę obuwia na dobrze dopasowane i o prawidłową pielęgnację stóp. Każdego dnia należy dbać o prawidłowe nawilżanie skóry. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju kremy i balsamy, ale jeżeli akurat nie mamy pod ręką takich kosmetyków, możemy wykorzystać olejek migdałowy. Przynajmniej dwa razy w tygodniu warto moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub szarego mydła. Pozwoli to skutecznie zmiękczyć zrogowaciały naskórek, które następnie można będzie łatwo usunąć, np. specjalną tarką do stóp lub frezarką.
  2. W walce z małymi odciskami, pomocne mogą okazać się okłady z cebuli lub plastra cytryny. Pamiętaj jednak, że nie można trzymać ich na skórze dłużej niż przez kilka minut. Dobry efekt może dać też regularne smarowanie odcisku przepołowionym ząbkiem czosnku. Sprawdzi się też sok z liści aloesu, który wykazuje działanie odkażające, nawilżające, regenerujące i kojące. 
  3. W celach pielęgnacyjnych, warto sięgnąć po maść lub krem z mocznikiem. Substancja ta niezwykle skutecznie zmiękcza i złuszcza martwy naskórek. W ten sposób, nie dopuścimy do rozwinięcia zgrubienia.
Zobacz wideo 7 częstych błędów, które niszczą skórę

Jak szybko pozbyć się odcisków? Niestety, w warunkach domowych nie da się tego zrobić. Próba ścięcia zrogowaciałego fragmentu skóry może doprowadzić do jego nadkażenia, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeżeli zależy nam na szybkich efektach, warto wybrać się do podologa.

Jeżeli jednak odcisk jest zaawansowany (wytworzył się sięgający głęboko rdzeń), najprawdopodobniej nie obejdzie się bez wizyty u chirurga-ortopedy. 

Zobacz też: Usuwanie odcisków: domowe i kosmetyczne sposoby

Więcej o: