Aloes - lekarstwo i kosmetyk prosto z domowego parapetu

Ta niepozorna i niczym niewyróżniająca się roślina ma niecodzienne właściwości. Doskonale sprawdza się w roli kosmetyku jak i środka łagodzącego problemy z układem pokarmowym. Można ją wykorzystać także do produkcji domowej nalewki. Jak jeszcze można skorzystać z nieprzeciętnych właściwości aloesu?

Nie wymaga specjalnego traktowania. Jako sukulent potrzebuje jedynie dużo światła oraz podlania raz na tydzień. Tym niewielkim nakładem sił i pracy można zyskać naturalny i bardzo skuteczny lek na różnego typu dolegliwości. Mimo że może działać na wielu polach, konieczny jest umiar i rozsądek. Co trzeba o nim wiedzieć za nim postanowimy po niego sięgnąć?

Aloes dla dobrego trawienia

Aloes zawiera spore ilości antrachinony, czyli silnego środka na przeczyszczenie. Stosowanie tego rodzaju preparatów zbyt długo lub w nieprawidłowy sposób może przynieść więcej kłopotów niż korzyści i całkowicie "rozregulować" pracę układu trawiennego. Dlatego też jeśli problemy z zaparciami bardzo często nawracają bezpieczniej jest sięgnąć po łagodniejszy środek.

Nie znaczy to jednak, że każdy, kto boryka się z chorobami układu pokarmowego musi z niego zrezygnować. Właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe pomagają złagodzić dolegliwości typowe dla choroby wrzodowej, zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Używanie aloesu zaleca się osobom cierpiącym z powodu owrzodzeń jelita grubego, ale tylko tych niewielkich. Zawarte w roślinie substancje poprawiają stan błon śluzowych jelit, zwiększają ilość wydzielanego soku żołądkowego, tym samym przyspieszając trawienie. Aloes skutecznie łagodzi skurcze jelit, pomaga w bólach brzucha oraz wzdęciach.

Aloes: cenne witaminy i minerały 

W miąższu aloesu znajduje się dziewięć z dziesięciu tzw. aminokwasów egzogennych. To grupa białek niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B, witaminę A oraz liczne mikroelementy potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarkę i żelazo oraz śladowe ilości krzemu, manganu, niklu, boru, glinu, litu, chromu, miedzi, molibdenu i baru. Mimo że są to wartości śladowe to w takim połączeniu są znacznie lepiej wchłaniane i dają dużo większe korzyści m.in. zwiększają przyswajalność substancji odżywczych.

Zdaniem badaczy aloes znacznie obniża poziom glukozy we krwi oraz trójglicerydów. Pozwala także obniżyć cholesterol i utrzymać odpowiednie proporcje między tzw. "dobrym" i "złym" cholesterolem. Wzmacnia układ odpornościowy, pomaga nie tylko oczyścić organizm z toksyn oraz znacznie ogranicza "przyswajanie" przez organizm metali ciężkich.

Aloes - czy każdy może go stosować?

Mimo że jest bardzo pomocny w leczeniu czy łagodzeniu niektórych dolegliwości to przed wprowadzeniem go "na stałe" do diety lub jako suplement, czy lek warto skonsultować się z lekarzem. Kiedy szczególnie trzeba na niego uważać? Dużą ostrożność powinny zachować osoby z niewydolnością krążenia, problemami z nadciśnieniem, zapaleniem nerek, jelita grubego, wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego. Czasem zdarza się, że aloes wywołuje reakcje alergiczne (np. w postaci wysypki). Dotyczy to głównie osób źle reagujących na czosnek czy cebulę. Picie świeżego soku z aloesu może zakłócić działanie jelit, zwłaszcza jeśli są one niedrożne lub rozwija się w nich stan zapalny.

Przyjmowanie farmaceutyków wzbogaconych o wyciąg z aloesu mogą kolidować z lekami nasercowymi, moczopędnymi oraz steroidami.

Preparatów z aloesem nie powinno podawać się dzieciom, które nie ukończyły 12 roku (ze względu na obecność kwasu salicylowego, który może uszkodzić mózg bądź wątrobę dziecka). Ciąża to także absolutne przeciwwskazanie to stosowania aloesu. Zawarte w nim związki sprzyjają skurczom macicy, a te mogą doprowadzić do poronienia. Jest niewskazany także karmiącym matkom.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy aloes, który postawimy na parapecie ma właściwości lecznicze. Z 360 znanych gatunków takie "zdolności" ma zaledwie 29 z nich. Najlepsze i najbardziej skuteczne preparaty wzbogacone o aloes najlepiej kupować w aptece.

Aloes: dostępne formy i zastosowanie 

Aloes występuje w następujących formach:

  • Żel aloesowy
  • Lateks aloesowy
  • Sok aloesowy

Żel aloesowy: Zmniejsza ból i reakcję zapalną. Przyspiesza proces gojenia (rany skóry, owrzodzenia,oparzenia, odmrożenia, jest pomocny w gojeniu zarówno ran zewnętrznych jak i wewnętrznych). Pobudza wzrost i naprawę skóry. Żel aloesowy nie powinien być stosowany w leczeniu głębokich ran.

Lateks aloesowy: Działa jako silny środek przeczyszczający. Przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych lub zmniejsza ich rozmiary. Bywa również stosowany miejscowo u osób z bolesnymi hemoroidami. Lateks aloesowy może powodować silne skurcze jelit lub biegunkę. Kobiety w ciąży nie powinny zażywać lateksu aloesowego, ponieważ może on wywołać skurcze macicy i poronienie.

Lateksu aloesowego nie stosuje się w zatruciach żołądkowo-jelitowych, zaparciach, zapaleniu wyrostka robaczkowego, bólach brzucha nieznanego pochodzenia. Może on nasilać dolegliwości związane z chorobą wrzodową, hemoroidami, uchyłkowatością okrężnicy, zapaleniem uchyłków, zapaleniem okrężnicy, zespołem drażliwego jelita.

Sok aloesowy: Środek bakteriobójczy, stosowany w leczeniu bakteryjnych infekcji przewodu pokarmowego. Ma korzystny wpływ w terapii wrzodów trawiennych, ponieważ zmniejsza stężenie kwasu solnego, którego nadmiar powoduje powstawanie wrzodów.

W wyjątkowych przypadkach aloes może powodować reakcję alergiczne. Jeśli podrażnia Twoją skórę zrezygnuj z jego stosowania. Przewlekłe przyjmowanie aloesu może powodować niedobór potasu

Aloes dla zdrowej skóry

Aloes to także jeden ze składnik kosmetyków. Doskonale radzi sobie z podrażnieniami, ranami czy oparzeniami, ale tylko powierzchniowymi. W przypadku tych bardzo głębokich nic nie zdziała i konieczna jest pomoc lekarza. Przyspiesza regenerację naskórka i dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu odmrożeń, pęknięć skóry. Łagodzi skutki ukąszeń, skutecznie rozprawia się z niektórymi zmianami w jamie ustnej, szczególnie w obrębie dziąseł.

Wyciąg z aloesu stanowi podstawę niektórych preparatów na trądzik. Dzięki zdolności "przenikania" do najgłębszych warstw skóry zapewnia jej dogłębne nawilżenie, jednocześnie ujędrnia ją i poprawia ukrwienie. Należy jednak pamiętać, że w nadmiarze wywołuje podrażnienia, podobne do tych słonecznych. W takich przypadkach trzeba zrezygnować z preparatów z aloesem.

Więcej o: