Modzele - jak wyglądają? Jak usunąć problematyczne zgrubienia?

Modzele to ogniska wzmożonego rogowacenia naskórka, które najczęściej występują na stopach. Nie jest to problem wyłącznie estetyczny. Należy wiedzieć, że nieleczone modzele mogą stać się przyczyną stanu zapalnego i w konsekwencji - groźnej infekcji. Jak powstają modzele? Czym różnią się od odcisków? Czy tego typu zmiany można usunąć w warunkach domowych?

Modzele: co to takiego?

Modzele to zmiany skórne, które powstają w następstwie hiperkeratozy - zjawiska, w przebiegu którego dochodzi do nadmiernego namnażania komórek skóry, a w konsekwencji gromadzenia oraz rogowacenia naskórka. Pod wpływem tego procesu, na skórze pojawiają się wyraźne zgrubienia i uwypuklenia. W zmienionym miejscu, powierzchnia skóry może być szorstka lub gładka, czasami dochodzi do jej pękania. Charakterystyczny jest żółtawy kolor zgrubienia. 

Skąd biorą się modzele na stopach? Główne przyczyny ich powstawania to:

  • noszenie niedopasowanego obuwia (za ciasnego lub zbyt luźnego),
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
  • przesuszenie skóry stopy,
  • nadmierna potliwość stóp,
  • kontakt z substancjami chemicznymi,
  • deformacje stopy i palców, które zaburzają prawidłowy rozkład obciążenia.

Haluksy. Przyczyny powstawania, skąd się biorą, jak wygląda operacja tego schorzenia? Zdjęcie ilustracyjne Haluksy. Przyczyny powstawania, skąd się biorą, jak wygląda operacja tego schorzenia?

Modzele a odciski. Czym się różnią?

Modzele często są kojarzone lub mylone z odciskami. Należy w tym miejscu jednak dodać, że jest to mylne podejście. Jak wyglądają odciski, a jak modzele? Zdjęcia najlepiej obrazują różnice. Odcisk jest zgrubieniem zdecydowanie bardziej ograniczonym i skoncentrowanym, które wnika głęboko w warstwy skóry i ma jądro (nazywane korzeniem). Powstaje w następstwie długotrwałego, silnego ucisku o charakterze skupionym. Zazwyczaj ma kształt okrągły, klinowaty albo owalny. W odróżnieniu od modzeli, powoduje ból, gdyż jądro wywiera ucisk na zakończenia nerwowe.

O ile modzele zwykle powstają na stawach palców (drugiego, trzeciego, czwartego i piątego), opuszkach i pod główkami kości śródstopia, to odciski mogą występować także:

  • pomiędzy palcami,
  • na podeszwie stopy,
  • w wałach paznokciowych
  • pod płytką paznokcia.
Zobacz wideo Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

Modzele: usuwanie nieestetycznych zmian skórnych

Jak usunąć modzele? W przypadku niewielkich zgrubień, można spróbować jednej z domowych metod. Regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie z mydlinami zmiękczy zrogowaciały naskórek. Później wystarczy zaaplikować peeling gruboziarnisty, który bez większych problemów pomoże w usunięciu go ze stopy. Sprawdzą się też środki, które kupimy w aptece bez recepty:

Kurzajki: jak wyglądają i jak je zwalczyć? [preparaty, wymrażanie, plastry]. Zdjęcie ilustracyjne Kurzajki: jak wyglądają i jak je zwalczyć? [preparaty, wymrażanie, plastry]

Zaawansowane zmiany skórne wymagają wizyty u podologa lub chirurga. Specjalista usunie nadmiar martwego naskórka specjalną frezarką lub dłutem zakończonym wiertłem. Jeżeli zgrubienie jest znaczne, chirurg zetnie naskórek skalpelem. Każdy z tych zabiegów jest całkowicie bezbolesny, a jego wykonanie trwa najwyżej kilkanaście minut.

Zobacz też: Przeszkadza ci twarda skóra na podeszwach stóp? Badacze: Lepiej jej nie usuwać

Więcej o: