Orteza na stopę - wskazania, działanie i rodzaje

Czym jest orteza na stopę? Ten rodzaj stabilizatora może być konieczny w przynajmniej kilku przypadkach. Jej celem jest całkowita lub częściowa stabilizacja stawu, co często jest niezbędne w celach leczniczych.

Czym jest orteza na stopę?

Jak działa i czym właściwie jest orteza na stopę? Mówimy tu o rodzaju stabilizatora, który akurat jest w tym przypadku zakładany na stopę. Ortezy są jednak również popularne w przypadku konieczności stabilizacji kolana. 

Problemy z kontuzjowaną lub chorą stopą są niezwykle uciążliwe. Bierze się to stąd, że nasza kończyna jest w ciągłym ruchu, mimowolnie więc możemy powodować samym sobie znaczny dyskomfort podczas poruszania się. Dodatkowo urazy, których doznaliśmy, mogą zostać w ten sposób pogłębione. Orteza na stopę ma ją jednocześnie usztywnić i zabezpieczyć przed niechcianymi konsekwencjami, które mogą pojawić się wskutek wykonywania codziennych czynności. 

Orteza na stopę może być przydatna w różnych sytuacjach. Przede wszystkim chodzi o zwichnięcia i skręcenia stawu skokowego. Niekiedy są to także urazy kości strzałkowej, skokowej, ścięgna Achillesa, neuropatia lub porażenia nerwu strzałkowego (orteza na opadającą stopę) i wszystkie sytuacje, gdy skuteczne leczenie jest warunkowane przez unieruchomienie stopy. Czasami zastosowanie ortezy na stopie jest niezbędne w trakcie terapii następującej po operacji. Wyrób taki musi być nie tylko zaprojektowany w przemyślany sposób, ale także wykonany z materiałów możliwie wysokiej jakości.

Orteza na staw skokowy - ważne informacje

Orteza na staw skokowy jest alternatywą dla gipsu. Skręcony, zwichnięty lub z naderwanymi ścięgnami - staw skokowy zostaje dzięki niej unieruchomiony. Bardzo istotny jest materiał, z którego wykonuje się takie ortezy. Chodzi o to, żeby był przyjazny dla skóry i posiadał właściwości antybakteryjne. Dodatkowo wytwarzane przez ten aparat ciepło pobudza cyrkulację krwi, łagodząc ból i przyspieszając gojenie. Wyróżnia się:

  • ortezy bezszwowe - elastyczne, mają formę opaski zapewniającej termikę stawu skokowego
  • ortezy neoprenowe - z otworami zapewniającymi wentylację 
  • ortezy siatkowe - często wykorzystywane w przypadku bólu i rehabilitacji po znacznych urazach

Jednocześnie wyróżnia się różne poziomy sztywności ortez na staw skokowy. Ich zastosowanie uzależnione jest od tego, jak wygląda uraz w danym przypadku. Pamiętajmy przy tym, że sam zakup ortezy może być dokonany przez każdą osobę, ale decyzję o jej noszeniu musi podjąć lekarz. Bez tego możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Orteza stabilizująca staw skokowy. Jak wybrać stabilizator?

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o takim sprzęcie, jak orteza stabilizująca staw skokowy? Wybór usztywnienia w praktyce zależy od tego, czy ma ono charakter profilaktyczny, czy też rehabilitacyjny. Niezwykle istotna jest w tym przypadku waga pacjenta. Orteza musi być solidniejsza w przypadku cięższych osób. Bardzo cenna może być możliwość przeprowadzenia tzw. prób użytkowych. Polegają na przejściu kilku lub kilkunastu metrów po różnych powierzchniach. Wybieramy oczywiście model, który dobrze spisze się w możliwie dużej liczbie sytuacji.

Orteza na złamany mały palec w stopie

Kolejnym przykładem omawianego sprzętu jest orteza na złamany mały palec w stopie. Najczęściej tego typu urazy powstają wskutek uderzenia palcem o twardą przeszkodę lub upadku na nogę ciężkiego przedmiotu. Unieruchomienie bywa w tym przypadku bardzo istotne. Tworzy się je wybierając różne rodzaje ortez. Niektóre wystarczy zacisnąć na palcu, inne trzeba mocować przy pomocy niewielkiego bandaża lub plastra.

 Orteza na śródstopie i jej zastosowania

Orteza na śródstopie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych w przypadku ciężkiego wysiłku fizycznego. Chodzi o optymalizację pracy kończyny zwłaszcza wtedy, gdy stopa trafia na twarde lub nierówne powierzchnie. Również w tym przypadku kluczowe jest dopasowanie sprzętu do naszych potrzeb i nogi.

Zobacz też: Ból kości ogonowej - w gips nie wsadzisz, a rwie solidnie. Co można zrobić?

Więcej o: