Orteza na stopę - wskazania, działanie i rodzaje

Czym jest orteza na stopę? Ten rodzaj stabilizatora może być konieczny w przynajmniej kilku przypadkach. Jej celem jest całkowita lub częściowa stabilizacja stawu, co często jest niezbędne w celach leczniczych.

Czym jest orteza na stopę?

Jak działa i czym właściwie jest orteza na stopę? Mówimy tu o rodzaju stabilizatora, który akurat jest w tym przypadku zakładany na stopę. Ortezy są jednak również popularne w przypadku konieczności stabilizacji kolana. 

Problemy z kontuzjowaną lub chorą stopą są niezwykle uciążliwe. Bierze się to stąd, że nasza kończyna jest w ciągłym ruchu, mimowolnie więc możemy powodować samym sobie znaczny dyskomfort podczas poruszania się. Dodatkowo urazy, których doznaliśmy, mogą zostać w ten sposób pogłębione. Orteza na stopę ma ją jednocześnie usztywnić i zabezpieczyć przed niechcianymi konsekwencjami, które mogą pojawić się wskutek wykonywania codziennych czynności. 

Orteza na stopę może być przydatna w różnych sytuacjach. Przede wszystkim chodzi o zwichnięcia i skręcenia stawu skokowego. Niekiedy są to także urazy kości strzałkowej, skokowej, ścięgna Achillesa, neuropatia lub porażenia nerwu strzałkowego (orteza na opadającą stopę) i wszystkie sytuacje, gdy skuteczne leczenie jest warunkowane przez unieruchomienie stopy. Czasami zastosowanie ortezy na stopie jest niezbędne w trakcie terapii następującej po operacji. Wyrób taki musi być nie tylko zaprojektowany w przemyślany sposób, ale także wykonany z materiałów możliwie wysokiej jakości.

Kule ortopedyczne najlepiej wybierać z lekarzem lub fizjoterapeutąKule ortopedyczne - różne rodzaje kul do chodzenia

Orteza na staw skokowy - ważne informacje

Orteza na staw skokowy jest alternatywą dla gipsu. Skręcony, zwichnięty lub z naderwanymi ścięgnami - staw skokowy zostaje dzięki niej unieruchomiony. Bardzo istotny jest materiał, z którego wykonuje się takie ortezy. Chodzi o to, żeby był przyjazny dla skóry i posiadał właściwości antybakteryjne. Dodatkowo wytwarzane przez ten aparat ciepło pobudza cyrkulację krwi, łagodząc ból i przyspieszając gojenie. Wyróżnia się:

  • ortezy bezszwowe - elastyczne, mają formę opaski zapewniającej termikę stawu skokowego
  • ortezy neoprenowe - z otworami zapewniającymi wentylację 
  • ortezy siatkowe - często wykorzystywane w przypadku bólu i rehabilitacji po znacznych urazach

Jednocześnie wyróżnia się różne poziomy sztywności ortez na staw skokowy. Ich zastosowanie uzależnione jest od tego, jak wygląda uraz w danym przypadku. Pamiętajmy przy tym, że sam zakup ortezy może być dokonany przez każdą osobę, ale decyzję o jej noszeniu musi podjąć lekarz. Bez tego możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Orteza stabilizująca staw skokowy. Jak wybrać stabilizator?

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o takim sprzęcie, jak orteza stabilizująca staw skokowy? Wybór usztywnienia w praktyce zależy od tego, czy ma ono charakter profilaktyczny, czy też rehabilitacyjny. Niezwykle istotna jest w tym przypadku waga pacjenta. Orteza musi być solidniejsza w przypadku cięższych osób. Bardzo cenna może być możliwość przeprowadzenia tzw. prób użytkowych. Polegają na przejściu kilku lub kilkunastu metrów po różnych powierzchniach. Wybieramy oczywiście model, który dobrze spisze się w możliwie dużej liczbie sytuacji.

Orteza na złamany mały palec w stopie

Kolejnym przykładem omawianego sprzętu jest orteza na złamany mały palec w stopie. Najczęściej tego typu urazy powstają wskutek uderzenia palcem o twardą przeszkodę lub upadku na nogę ciężkiego przedmiotu. Unieruchomienie bywa w tym przypadku bardzo istotne. Tworzy się je wybierając różne rodzaje ortez. Niektóre wystarczy zacisnąć na palcu, inne trzeba mocować przy pomocy niewielkiego bandaża lub plastra.

Buty ortopedyczne dla dzieci muszą być odpowiednio dobrane, bo inaczej efekt ich noszenia może być odwrotny od zamierzonego. Zdjęcie ilustracyjneButy ortopedyczne dla dzieci. Rodzaje, zastosowania, działanie

 Orteza na śródstopie i jej zastosowania

Orteza na śródstopie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych w przypadku ciężkiego wysiłku fizycznego. Chodzi o optymalizację pracy kończyny zwłaszcza wtedy, gdy stopa trafia na twarde lub nierówne powierzchnie. Również w tym przypadku kluczowe jest dopasowanie sprzętu do naszych potrzeb i nogi.

Zobacz też: Ból kości ogonowej - w gips nie wsadzisz, a rwie solidnie. Co można zrobić?

Więcej o: