Śródstopie. Na jakie urazy najbardziej narażona jest centralna część stopy?

Śródstopie to centralna część stopy, która składa się z pięciu długich kości śródstopia. Znajduje się ono pomiędzy palcami stopy a stępem. Śródstopie, jak każda część ludzkiego ciała, może się zmieniać na skutek różnych urazów lub schorzeń. Na jakie urazy jest narażone?

Śródstopie: czym jest i gdzie się znajduje?

Śródstopie (łac. metatarsus) to centralna część kończyny tylnej kręgowców. Śródstopie posiada każdy kręgowiec, bez znaczenia na rozmiar oraz gatunek. Przeważnie ludzkie śródstopie składa się z pięciu kości śródstopia, które mają długi trzon i dwa powiększone końce. Każda kość śródstopia łączy się z kośćmi stępu za pomocą stawów. Co ważne, każdej kości śródstopia odpowiada każdy palec - z resztą są one połączone ze sobą stawami. Najwytrzymalszą kością śródstopia jest skrajna kość, która połączona jest stawem z paluchem (największym palcem stopy).  

Stawy śródstopia: budowa

Wyżej wymieniliśmy dwa stawy, które znajdują się w śródstopiu. Jest ich jednak trochę więcej i pełnią one różne funkcje. Śródstopie oprócz pięciu kości składa się również z trzech stawów. Oto te stawy, a także ich funkcje:

 • staw stępowo-śródstopny - łączy on kości śródstopia z kośćmi stępowymi, utrzymując całą stopę w znanej na formie,
 • staw śródstopno-paliczkowy - jak sama nazwa mówi, łączy on kości śródstopia z kostkami będącymi paliczkami podstawy każdego z palców. Każda kość śródstopia i każdy paliczek podstawy ma jeden staw,
 • stawy międzyśródstopne - ten staw łączy ze sobą kości śródstopia.

Śródstopie: kluczowe funkcje

Śródstopie, jak i cała stopa, pełni jedną bardzo ważną funkcję - utrzymuje cały ciężar ciała. Jest to możliwe dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru na stopie. Samo śródstopie ma aż pięć punktów styku z podłożem:

 • pierwsza głowa kości śródstopia i dwie trzeszczki,
 • druga głowa kości śródstopia,
 • trzecia głowa kości śródstopia,
 • czwarta głowa kości śródstopia,
 • piąta głowa kości śródstopia.
Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Śródstopie: ból, schorzenia i urazy

Urazy śródstopia to coś normalnego, na co narażony jest każdy człowiek. Mogą one być wywołane przez nieodpowiednio dobrane obuwie, a także przez różnego rodzaju urazy mechaniczne. Bardziej narażone są osoby, które uprawiają sport, szczególnie drużynowy. Złamania kości śródstopia w takim przypadku jest częste. Jeśli chodzi o śródstopie, ból nie zawsze musi oznaczać uraz, może być on wywołany nieodpowiednim obuwiem.

Ból może jednak wskazywać na coś poważniejszego niż źle dobrane obuwie. Może on być objawem pęknięcia którejś z kości śródstopia. Aby wykryć jakikolwiek uraz kości śródstopia, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Trzeba pamiętać, że gdy w grę wchodzi śródstopie, ból przy chodzeniu często może utrzymywać się mimo wyleczenia kontuzji.

Śródstopie: najczęstsze uraz

Śródstopie składa się z pięciu kości. Każda z nich może ulec uszkodzeniu, dlatego warto mieć na uwadze, że ból może zwiastować uraz, któremu uległo śródstopie. Ból przy chodzeniu może świadczyć o złamaniu lub stłuczeniu którejś kości składającej się na śródstopie. Uraz kości objawia się ogromnym bólem w centralnej części stopy. Wyróżnić możemy urazy kostne i stawowe. Oto przykłady:

 • Złamanie śródstopia - podczas takiego złamania pacjenci skarżą na ogromny ból i nierzadko występującą opuchliznę stopy. Wyróżnić można złamania otwarte, złamania z przemieszczeniem, a także wielokrotne złamanie, które w tym przypadku występuje najczęściej (szczególnie najmniej wytrzymałych kości),
 • Złamanie V kości śródstopia - jest najczęstszym złamaniem kości śródstopia, które dotyka dorosłych. Piąta kość śródstopia jest najmniej wytrzymała i najbardziej wysunięta, dlatego tak często dochodzi do jej złamania,
 • Uraz stawu Lisfranca - charakteryzuje się on przerwaniem stawu pomiędzy kością klinowatą a podstawą drugiej kości śródstopia. Występuje on często w wyniku wypadku samochodowego lub podczas uprawiania sportu.

 Zobacz też: Ból kości ogonowej - w gips nie wsadzisz, a rwie solidnie. Co można zrobić?

Więcej o: