Śródstopie. Na jakie urazy najbardziej narażona jest centralna część stopy?

Śródstopie to centralna część stopy, która składa się z pięciu długich kości śródstopia. Znajduje się ono pomiędzy palcami stopy a stępem. Śródstopie, jak każda część ludzkiego ciała, może się zmieniać na skutek różnych urazów lub schorzeń. Na jakie urazy jest narażone?

Śródstopie: czym jest i gdzie się znajduje?

Śródstopie (łac. metatarsus) to centralna część kończyny tylnej kręgowców. Śródstopie posiada każdy kręgowiec, bez znaczenia na rozmiar oraz gatunek. Przeważnie ludzkie śródstopie składa się z pięciu kości śródstopia, które mają długi trzon i dwa powiększone końce. Każda kość śródstopia łączy się z kośćmi stępu za pomocą stawów. Co ważne, każdej kości śródstopia odpowiada każdy palec - z resztą są one połączone ze sobą stawami. Najwytrzymalszą kością śródstopia jest skrajna kość, która połączona jest stawem z paluchem (największym palcem stopy).  

Chondromalacja objawia się silnym bólem w kolanieChondromalacja rzepki - definicja, charakterystyka, leczenie

Stawy śródstopia: budowa

Wyżej wymieniliśmy dwa stawy, które znajdują się w śródstopiu. Jest ich jednak trochę więcej i pełnią one różne funkcje. Śródstopie oprócz pięciu kości składa się również z trzech stawów. Oto te stawy, a także ich funkcje:

  • staw stępowo-śródstopny - łączy on kości śródstopia z kośćmi stępowymi, utrzymując całą stopę w znanej na formie,
  • staw śródstopno-paliczkowy - jak sama nazwa mówi, łączy on kości śródstopia z kostkami będącymi paliczkami podstawy każdego z palców. Każda kość śródstopia i każdy paliczek podstawy ma jeden staw,
  • stawy międzyśródstopne - ten staw łączy ze sobą kości śródstopia.

Śródstopie: kluczowe funkcje

Śródstopie, jak i cała stopa, pełni jedną bardzo ważną funkcję - utrzymuje cały ciężar ciała. Jest to możliwe dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru na stopie. Samo śródstopie ma aż pięć punktów styku z podłożem:

  • pierwsza głowa kości śródstopia i dwie trzeszczki,
  • druga głowa kości śródstopia,
  • trzecia głowa kości śródstopia,
  • czwarta głowa kości śródstopia,
  • piąta głowa kości śródstopia.
Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Śródstopie: ból, schorzenia i urazy

Urazy śródstopia to coś normalnego, na co narażony jest każdy człowiek. Mogą one być wywołane przez nieodpowiednio dobrane obuwie, a także przez różnego rodzaju urazy mechaniczne. Bardziej narażone są osoby, które uprawiają sport, szczególnie drużynowy. Złamania kości śródstopia w takim przypadku jest częste. Jeśli chodzi o śródstopie, ból nie zawsze musi oznaczać uraz, może być on wywołany nieodpowiednim obuwiem.

Ból może jednak wskazywać na coś poważniejszego niż źle dobrane obuwie. Może on być objawem pęknięcia którejś z kości śródstopia. Aby wykryć jakikolwiek uraz kości śródstopia, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Trzeba pamiętać, że gdy w grę wchodzi śródstopie, ból przy chodzeniu często może utrzymywać się mimo wyleczenia kontuzji.

Haluksy. Przyczyny powstawania, skąd się biorą, jak wygląda operacja tego schorzenia? Zdjęcie ilustracyjneHaluksy. Przyczyny powstawania, skąd się biorą, jak wygląda operacja tego schorzenia?

Śródstopie: najczęstsze uraz

Śródstopie składa się z pięciu kości. Każda z nich może ulec uszkodzeniu, dlatego warto mieć na uwadze, że ból może zwiastować uraz, któremu uległo śródstopie. Ból przy chodzeniu może świadczyć o złamaniu lub stłuczeniu którejś kości składającej się na śródstopie. Uraz kości objawia się ogromnym bólem w centralnej części stopy. Wyróżnić możemy urazy kostne i stawowe. Oto przykłady:

  • Złamanie śródstopia - podczas takiego złamania pacjenci skarżą na ogromny ból i nierzadko występującą opuchliznę stopy. Wyróżnić można złamania otwarte, złamania z przemieszczeniem, a także wielokrotne złamanie, które w tym przypadku występuje najczęściej (szczególnie najmniej wytrzymałych kości),
  • Złamanie V kości śródstopia - jest najczęstszym złamaniem kości śródstopia, które dotyka dorosłych. Piąta kość śródstopia jest najmniej wytrzymała i najbardziej wysunięta, dlatego tak często dochodzi do jej złamania,
  • Uraz stawu Lisfranca - charakteryzuje się on przerwaniem stawu pomiędzy kością klinowatą a podstawą drugiej kości śródstopia. Występuje on często w wyniku wypadku samochodowego lub podczas uprawiania sportu.

 Zobacz też: Ból kości ogonowej - w gips nie wsadzisz, a rwie solidnie. Co można zrobić?

Więcej o: