Buty ortopedyczne dla dorosłych: kiedy warto po nie sięgnąć?

Buty ortopedyczne dla dorosłych produkowane są nie tylko dla poprawy komfortu chodzenia. Zadaniem obuwia ortopedycznego jest stworzenie stabilnego podparcia dla zmienionej strukturalnie stopy oraz zapobieganie pogłębianiu się zniekształceń, które mogą skutkować bólami stawów czy kręgosłupa. Sprawdzamy, czym różni się obuwie ortopedyczne od zwyczajnych butów i kto powinien po nie sięgnąć.

Obuwie ortopedyczne: na co pomaga?

Obuwie ortopedyczne odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju stóp oraz kształtowaniu i utrzymaniu prawidłowej postawy. Deformacje stóp czy powstające z biegiem lat schorzenia mogą powodować nie tylko bóle samych stóp, ale także wpływać na zdrowie stawów i kręgosłupa, skutkując np. bólami bioder. Aby zapobiec powstawaniu deformacji stóp oraz towarzyszącym im dolegliwościom, warto odpowiednio wcześnie sięgnąć po buty profilaktyczne. Choć polecane są one szczególnie dzieciom, które, z racji intensywnego procesu wzrostu, są najbardziej narażone na wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju aparatu ruchu, to istnieje też obuwie profilaktyczne dla dorosłych. Może ono zapobiegać rozwojowi wad stopy, a także wspomóc prawidłowe jej ułożenie. Po obuwie profilaktyczne powinny sięgać szczególnie osoby, które w pracy muszą dużo stać lub chodzić. Jeśli jednak stopy zostały już dotknięte jakiegoś rodzaju zniekształceniem, wówczas zalecane jest obuwie ortopedyczne, którego zadaniem jest nie tyle zapobieganie, co leczenie wad. Z pomocą takiego obuwia można skorygować, a często odwrócić zniekształcenia, ponadto jego zadaniem jest amortyzacja szkodliwych wstrząsów. Buty ortopedyczne, odciążając zmienione chorobowo struktury układu ruchu w stopie, wykazują działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Obuwie ortopedyczne dostosowane jest ściśle do typu schorzenia, a szczególnie polecane jest w takich nieprawidłowościach układu ruchu i deformacjach stóp, jak stopa cukrzycowa, płaskostopie, haluksy, ostroga piętowa, nerwiak Mortona, stopy końsko-szpotawe czy palce młotkowate.

Buty ortopedyczne dla dzieci muszą być odpowiednio dobrane, bo inaczej efekt ich noszenia może być odwrotny od zamierzonego. Zdjęcie ilustracyjne Buty ortopedyczne dla dzieci. Rodzaje, zastosowania, działanie

Buty ortopedyczne damskie: wygoda i elegancja w jednym

Buty ortopedyczne damskie są obecnie dostępne w wielu ciekawych wzorach i fasonach. Stosuje się je w przypadku zaleceń lekarskich, zwykle wówczas, gdy chodzeniu towarzyszy dyskomfort lub ból. Zadaniem butów ortopedycznych jest więc poprawa komfortu życia oraz korygowanie wad, do których najczęściej przyczynia się noszenie niewłaściwego obuwia. Obecnie panie mogą znaleźć buty profilaktyczne na każdą pogodę i okazję, a i wśród obuwia ortopedycznego wybór jest coraz większy. Producenci butów ortopedycznych sięgają po materiały przyjazne skórze stóp, dbają o zapewnienie stopom odpowiedniej cyrkulacji powietrza i ograniczenie pocenia się skóry. Obuwie zdrowotne produkowane jest w różnych tęgościach i dostosowane do potrzeb pań (są to zarówno czółenka, sportowe półbuty, jak i botki, klapki czy obuwie domowe).

Zobacz wideo Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Sandały ortopedyczne: by latem też dbać o zdrowie stóp

Podobnie jak inne buty ortopedyczne, tak i sandały ortopedyczne powinien dobrać lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, z uwzględnieniem schorzeń oraz wymagań pacjenta. Sandały ortopedyczne powinny być wykonane z trwałych, starannie dobranych materiałów, a ponadto być lekkie i elastyczne, by dopasować się do chorej stopy. Kupuje się je w sklepach medycznych bądź wykonuje na zamówienie. Choć obuwie ortopedyczne kojarzone jest z dość toporną konstrukcją, to obecnie producenci często stawiają na minimalistyczną formę, co zwłaszcza w przypadku sandałów ma znaczenie. Sandały, podobnie jak klapki ortopedyczne, często mają regulowaną szerokość i zapewniają wygodę nawet podczas upałów.

Wkładki do butów ortopedyczne: alternatywa dla obuwia ortopedycznego

Czasem, zamiast kupować obuwie ortopedyczne, można zastosować wkładki ortopedyczne do butów. I one, podobnie jak obuwie zdrowotne, powinny zostać dobrane przez specjalistę. Pozwolą na dostosowanie posiadanego obuwia do potrzeb stóp i zwiększą komfort poruszania się. W przypadku poważniejszych wad stóp wkładki ortopedyczne muszą zostać nie tylko indywidualnie dobrane, ale i wykonane. Aby dobrać właściwe do schorzenia wkładki, specjalista wykona badanie podoskopowe - jest to badanie stóp przeprowadzane na specjalnej, podświetlanej płycie. Badanie takie można wykonać w gabinecie podoskopowym albo w specjalistycznym sklepie medycznym.

Zobacz też: Kule ortopedyczne - różne rodzaje kul do chodzenia

Buty ortopedyczne męskie: buty, które leczą

Buty ortopedyczne męskie, podobnie jak i damskie, stosuje się w specjalistycznym leczeniu zniekształceń i wad stóp. Wskazaniem do sięgnięcia po obuwie ortopedyczne może być np. występowanie płaskostopia podłużnego, nadwyrężenie struktury układu ruchowego, pojawienie się bólu stawów czy konieczność amortyzacji wstrząsów, na które narażone są stopy. Specjalistyczna konstrukcja obuwia ortopedycznego koryguje zniekształcenia stóp oraz wspiera i zabezpiecza stopy i stawy skokowe. Po męskie obuwie ortopedyczne sięgają w szczególności panowie, którzy leczą się ortopedycznie, poddają rehabilitacji bądź też oczekują na zabieg chirurgiczny.

Orteza na łokieć. Zdjęcie ilustracyjne Orteza na łokieć: proste rozwiązanie, które pomaga w wielu sytuacjach

Klapki ortopedyczne na haluksy: recepta na problem wielu pań

Do leczenia zniekształceń stóp stosuje się specjalistyczne obuwie, takie jak na przykład klapki ortopedyczne na haluksy. Są one zazwyczaj bardziej zabudowane, przez co lepiej trzymają stopę, stabilizując ją. Chociaż zwykle wychodzą wysoko na podbicie, to ich szerokość jest dodatkowo regulowana rzepem, więc można je dopasować do każdej stopy. Dodatkowo wykonane są z miękkich i przewiewnych materiałów, a ponadto wyposażone są w odpowiedniej grubości podeszwę, o właściwym stopniu elastyczności, gwarantującym komfort podczas chodzenia.

Zobacz też: Orteza na stopę - wskazania, działanie i rodzaje

Więcej o: