Sposób na wągry. Jak usunąć zaskórniki?

Sposób na wągry to nie jedynie walka z problemem estetycznym. Zablokowane ujścia porów skóry łatwo ulegają nadkażeniu, co może doprowadzić do powstania pryszczy. Warto więc usuwać je regularnie, w przeciwnym wypadku będziemy musieli zmierzyć się z poważniejszymi problemami dermatologicznymi. Jak to zrobić? Czy istnieje sprawdzony sposób na wągry?

Co jest dobre na wągry - domowe sposoby wali z zaskórnikami

Sposób na wągry pozwala łatwo, jednak nie zawsze szybko, pozbyć się ciemnych kropek, które pojawiają się głównie na twarzy, ale nie tylko. Za powstawanie wągrów odpowiada łój skórny. Gruczoły łojowe wytwarzają sebum, które jest wydzielane przez pory skóry. Na jej powierzchni tworzy cienką warstwę ochronną. Problem zaczyna się w momencie, gdy gruczoły produkują zbyt dużą ilość łoju lub gdy ujścia porów ulegają zatkaniu martwymi komórkami naskórka. Wówczas, powstają wągry, czyli zaskórniki.  

  1. Jak skutecznie usunąć wągry? Najlepsza metoda to niedopuszczanie do ich powstania. Kluczowe znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja cery. Należy unikać środków myjących i kosmetyków, które mogą przesuszać skórę i podrażniać ją, zwłaszcza takich, które zawierają alkohol i/lub mentol. Warto zrezygnować z mycia twarzy mydłem toaletowym, ponieważ taki zabieg może doprowadzić do łuszczenia się naskórka. Przy zwiększonym wydzielaniu sebum, łatwo w takiej sytuacji o niedrożność porów. 
  2. Osoby borykające się z problemem wągrów powinny ostrożnie stosować tłuste kremy ochronne i kremy nawilżające. Po takie kosmetyki należy sięgać wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto poszukać lżejszej alternatywy. Dobrze sprawdzi się kwiatowy hydrolat. 
  3. W codziennej pielęgnacji, nie można zapomnieć o złuszczaniu naskórka. Płyny z kwasem salicylowym bardzo skutecznie usuwają martwe komórki i poprawiają kształt porów, co ułatwia odprowadzanie łoju. 
Zobacz wideo Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

Jak usunąć wągry?

Co jednak zrobić, gdy pojawią się zaskórniki? Skuteczny sposób na wągry na nosie to tonik z olejku pichtowego. Przygotowanie takiej mikstury jest łatwe - wystarczy zmieszać olejek z naftą w proporcji 1:4. Gdy uzyskamy jednolitą substancję, nasączamy nią wacik i przecieramy twarz. 

Dobre efekty przyniesie też stosowanie domowego peelingu z mleka i ryżu. Wystarczy dodać garść ziaren do szklanki mleka, pozostawić na kilka godzin, a następnie - zblendować. Tak przygotowaną mieszanką myjemy twarz, wykonując delikatne ruchy okrężne. 

Inny skuteczny sposób na wągry? Soda. Maseczka na bazie sody jest banalnie łatwa w przygotowaniu - do proszku wystarczy dodać wodę, w ilości pozwalającej na uzyskanie gęstej papki. Taką substancję delikatnie wcieramy w obszar, na którym pojawiły się zaskórniki. Najlepiej zrobić to miękką szczoteczką do zębów (koniecznie nową). Maseczka zadziała oczyszczająco i pozytywnie wpłynie na pH skóry. 

Zobacz też: Kwas glikolowy - właściwości. Jak wygląda zabieg z kwasem glikolowym?

Więcej o: