Sól gorzka (sól Epsom)- więcej niż sól?

Czy sól może być zdrowa? Okazuje się, że tak, ale niestety nie ta używana w kuchni. Sól gorzka, nazywana też solą Epson, w opinii jej zwolenników to cudowny sposób na wszelkie dolegliwości. Jak jest naprawdę i co takiego potrafi?

Sól Epson to nic innego jak połączenie magnezu i siarki. Pozyskuje się ją z źródeł bijących niedaleko miejscowości Epson w Anglii (stąd nazwa preparatu). Związek ten znalazł zastosowanie w ogrodnictwie, przemyśle, kosmetyce a także w medycynie. To jeden z bardziej popularnych i dostępnych na całym świecie środków na przeczyszczenie.
Stosowanie soli gorzkiej profilaktycznie, by poprawić perystaltykę jelit i usprawnić trawienie nie jest dobrym rozwiązaniem. Bezpieczniej będzie uzupełnić dietę w produkty bogate w błonnik pokarmowy.

Sól gorzka: na kłopoty jelitowe

Mimo że sól gorzka jest bardzo skutecznym środkiem na zaparcia to trzeba przy jej stosowaniu zachować ostrożność. Przyjęcie zbyt dużego stężenia preparatu może doprowadzić do biegunki. Z tego powodu picie jej roztworu zaleca się przed badaniami wymagającymi bardzo dokładnego oczyszczenia jelita grubego (m. in. w przypadku kolonoskopii).

Sól gorzka: piękna skóra i nie tylko

Wszystko za sprawą zawartej w soli siarce, która działa antybakteryjnie, ale nie tylko. Przygotowany z domieszką soli gorzkiej peeling do twarzy doskonale oczyści skórę skłonną do trądziku czy zaskórników. Takie kuracje poleca się przede wszystkim osobom z cerze mieszanej bądź tłustej. Taki peeling sprawdzi się nie tylko na skórze twarzy, ale i na całym ciele.
Kąpiel z domieszką soli gorzkiej pozwoli skutecznie pozbyć się zmęczenia, relaksuje, przynosi także ulgę zmęczonym i opuchniętym stopom. Zadaniem niektórych chroni i przyspiesza leczenie grzybicy paznokcia. Dodana do wody pomaga złagodzić bóle stawów, niekiedy stosuje się ją także przy bólach głowy.
Maski z domieszką soli gorzkiej skutecznie rozprawiają się z łupieżem oraz zwiększą objętość fryzury.

Sól gorzka: dla serca

Roztwór magnezu i siarki podaje się pacjentom z migotaniem przedsionków - którzy niereagują na defibrylację - czy tachyarytmii wywołanych zbyt niskim stężeniem magnezu w organizmie. Dodatkowo sól gorzką stosuje się przy częstoskurczach komorowych oraz jako antidotum na zatrucie glikozydami.

Więcej o: