Domowe sposoby na afty. Skąd się biorą bolesne zmiany w ustach?

Domowe sposoby na afty przynoszą szybką ulgę i przywracają komfort w obrębie jamy ustnej. Afty to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Niewielkie zmiany najczęściej okazują się wyjątkowo bolesne i przez to - skutecznie zaburzają normalne funkcjonowanie. Czy można pozbyć się ich samodzielnie? Oczywiście, że tak. Domowe sposoby na afty mogą przynieść szybką ulgę.

Afty na języku - domowe sposoby

Domowe sposoby na afty zwykle są na tyle skuteczne, że nie jest konieczne sięganie po inne, apteczne środki. Afta to nic innego, jak stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej, któremu towarzyszy owrzodzenie. Niewielkie zmiany najczęściej pojawiają się na śluzówce:

  • policzków,
  • języka,
  • warg,
  • czasami także pod językiem. 

Przypominają niewielkie nadżerki, które pokrywa biały, żółty lub szarawy nalot. Mogą występować pojedynczo lub mnogo. Zdarza się, że afty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Nie warto czekać, aż znikną samoistnie. Co na afty? Domowe sposoby mogą przynieść szybką ulgę.

Afty to owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej, ale czasem także w okolicach narządów płciowych. Afty: dolegliwość, która może dotknąć każdego [przyczyny, leczenie]

W domowym leczeniu aft, wyjątkowo przydatny okazuje się ocet z cydru jabłkowego. Ta naturalna substancja wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu znacząco przyspiesza gojenie zmian. Aby pozbyć się aft, należy przygotować płukankę, dodając łyżeczkę octu do szklanki letniej wody. Takim roztworem płuczemy usta przez ok. 30 sek. Pamiętaj, by po skończonym zabiegu, dokładnie wypłukać jamę ustną. W ten sposób, unikniesz uszkodzenia szkliwa zębów.

Wysoka skuteczność wykazuje też płukanka z soli. Żeby ją przygotować, należy rozpuścić łyżeczkę soli morskiej lub kuchennej w połowie szklanki letniej wody. Po dokładnym wymieszaniu roztworu, płuczemy usta przez ok. 15 sekund.

Zobacz wideo Czy długotrwały stres wywołuje wrzody? [NaZdrowie]

Afty na dziąśle - domowe sposoby

Kolejnym naturalnym środkiem, który warto wypróbować, jest olej kokosowy. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i niezwykle skutecznie likwiduje większość drobnoustrojów, bytujących w jamie ustnej. Wystarczy wypłukać usta łyżką oleju, choć w tym przypadku, czynność ta bardziej powinna przypominać ssanie niż płukanie.

Chcąc pozbyć się aft, warto wykorzystać naturalne właściwości olejku goździkowego. Zawarte w nim substancje działają przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Do odrobiny oliwy z oliwek, dodaj 4 krople olejku, nasącz wacik lub jałowy gazik i przyłóż kompres do zmienionego chorobowo miejsca.

Afty na języku u dziecka mogą być efektem m.in. przebytej infekcji. Afty u dziecka. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Afty na ustach - domowe sposoby

Wymieniając najlepsze domowe sposoby na afty, nie można pominąć aloesu. Sok z tej rośliny wykazuje działanie antybakteryjne, łagodzące, nawilżające i kojące. Wyciśnij odrobinę soku na wacik i przyłóż go do afty albo użyj żelu aloesowego. 

W domowym leczeniu aft, istotną rolę odgrywa odpowiednio skomponowana dieta. Unikaj ostrych, kwaśnych i słonych potraw, które mogłyby dodatkowo podrażnić bolesne zmiany. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty obfitujące w kwas foliowy, żelazo, cynk i witaminę B12 (niedobór tych mikroelementów sprzyja rozwojowi aft).

Zobacz też: Domowe sposoby na opryszczkę, czyli jak pozbyć się zimna?

Więcej o: