Afty, czyli nieprzyjemna dolegliwość, która może dotknąć każdego [przyczyny, leczenie]

Afty są również nazywane wrzodami aftowymi. Do innych określeń należy także aftowe zapalenie jamy ustnej czy po prostu owrzodzenia. Afty pojawiają się na błonach śluzowych. Schorzenie dość często występuje bez względu na wiek osoby. Co musisz wiedzieć na temat aft?

Afty w jamie ustnej – gdzie konkretnie mogą się pojawić?

Afty to coś czego doświadczyła większość z nas. Pierwszą informacją na temat aft w jamie ustnej jest to, gdzie konkretnie mogą się one pojawić. Owrzodzenia występują zazwyczaj na miękkich tkankach jamy ustnej. Są to takie miejsca, jak np.:

  • wargi,
  • policzki,
  • dziąsła,
  • język,
  • dno oraz górna część jamy ustnej.

Afty mają z reguły owalny lub okrągły kształt. Powstają tam, gdzie skóra nie przylega mocno do kości czy tkanki podskórnej. Jest to miejsce wewnątrz warg i policzków albo pod językiem. Warto także wiedzieć, że afty to schorzenie występujące nie tylko w jamie ustnej. Owrzodzenie pojawia się nieraz na narządach rozrodczych zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nawracające afty. Czy trzeba się ich obawiać?

Wiele osób może zastanawiać się również, przez ile czasu nawracające afty utrzymują się w danym miejscu. Owrzodzenie daje o sobie znać niewielkim podrażnieniem. Następnie pozostaje w konkretnym miejscu przez około jeden lub dwa tygodnie.

Zazwyczaj nie jest to oznaka poważnej choroby. Występują jednak sytuacje, w których afty są sygnałem, że pacjenta może dręczyć poważniejsza choroba, m.in.: rak jamy ustnej czy zakażenie wirusem herpes simplex. Trzeba mieć na uwadze, że takie sytuacje zdarzają się jednak znacznie rzadziej. Dlatego kiedy afty występują zbyt często, są bolesne lub rozległe i liczne, warto udać się na konsultację do lekarza. Dzięki temu będzie można upewnić się, że nie są one oznaką poważniejszych schorzeń.

Afty: przyczyny – dlaczego się pojawiają?

Niezwykle ciekawą rzeczą jest to, że nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego pojawiają się afty. Przyczyny nie zostały jeszcze jednoznacznie określone przez specjalistów. Wskazuje się jednak, że swoje źródło mogą mieć w kodzie genetycznym. Niemalże połowa z tych pacjentów, u których pojawiły się afty, zmaga się z tym problemem nie w pojedynkę - owrzodzenie często występuje u pozostałych członków rodziny. Podchodząc do tematu z nieco innej strony: afty pojawiają się też wskutek zaburzeń w układzie odpornościowym, a także poprzez oddziaływanie czynników zewnętrznych. 

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Afty. Leczenie zacznijmy od przyczyn

Uporządkujmy wszystkie rzeczy, które mają wpływ na to, że powstają afty. Przyczyny są następujące:

  • stres emocjonalny. 
  • brak odpowiedniej ilości snu
  • urazy (zaciskanie szczęki lub napinanie mięśni).

Ciekawe jest również to, że afty mogą pojawić się wskutek użytkowania niewłaściwej odmiany pasty do zębów. Składnikiem sprawiającym, że pojawiają się w jamie ustnej jest laurylosiarczan sodu. Wśród specyfików, które sprawiają, że powstają afty, wyróżnia się także niektóre leki. Mogą to być medykamenty podawane na anginę – nikotrandil.

Co na afty? Dowiedz się, jak można się pozbyć owrzodzeń

Osoby, którym pojawiają się afty na podniebieniu często zastanawiają się "co na afty?". Dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach nie jest potrzebne specjalne leczenie. Nawracające afty w jamie ustnej znikną same. Goją się zazwyczaj w odstępie od 1 do 2 tygodni. Warto zauważyć, że dzieje się to bez żadnego, specjalnego leczenia.

Jeżeli afty w jamie ustnej są wyjątkowo kłopotliwe, to można użyć na przykład żelu stomatologicznego, czy dentoseptu. Głównym celem takiej kuracji leczniczej, jest zredukowanie bólu i dyskomfortu, które pojawiają się wtedy, gdy występują afty. Leczenie tego typu jest stosunkowo tanie i bezbolesne.

Jak wyglądają afty – zdjęcia

Afty na podniebieniu, czy w jamie ustnej są często kłopotliwe. Na szczęście, jeżeli nie jest to mocno uciążliwe, nie trzeba się martwić o to, że występują poważne problemy zdrowotne. Wiele osób może się też zastanawiać jak wyglądają afty. Zdjęcia dostępne w internecie jasno pokazują, że są to małe, okrągłe owrzodzenia. Wystarczy trochę cierpliwości, a problem w znaczącej większości przypadków zniknie po prostu sam.

Zobacz też: Maść propolisowa - jakie ma właściwości i kiedy warto po nią sięgnąć?

Więcej o: