Domowe sposoby na opryszczkę na twarzy
Domowe sposoby na opryszczkę często są w stanie pomóc w opanowaniu nieprzyjemnych konsekwencji jej pojawienia się. Opryszczka, potocznie nazywana zimnem, to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus HSV1 i HSV2. Do zakażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie.
Okres aktywności wirusa jest manifestowany w formie nieestetycznych i bolesnych zmian, które pojawiają się na ustach, czasami także w okolicy nosa. Zmiany mają postać pęcherzyków zapalnych, początkowo wypełnionych treścią surowiczą, później - ropną. Najczęściej ustępują samoczynnie po ok. 7 dniach. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać, aż nieprzyjemny objaw zniknie. Domowe sposoby na opryszczkę w nosie i na ustach nie wyleczą choroby, ale znacząco skrócą okres rekonwalescencji.
Zobacz wideo
Wirus opryszczki w trakcie ciąży bywa bardzo niebezpieczny. Jak postępować i jak wygląda leczenie?
Co na opryszczkę? Domowe sposoby można zastosować przed sięgnięciem po środki farmakologiczne, jednak pamiętaj - jeżeli zmiany nie ustępują, koniecznie udaj się do lekarza, który przepisze silniejszy środek.
- Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwwirusowemu, w walce z opryszczką dobrze sprawdza się melisa. Wyciąg z liści tej rośliny zawiera kwasy fenolowe i taniny, które dobrze radzą sobie z wirusem opryszczki. Wystarczy tylko przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca wacik nasączony naparem. Jeżeli akurat nie masz melisy pod ręką, możesz zastosować szałwię, miętę lub rumianek.
- Cenne właściwości przeciwwirusowe, regenerujące i odkażające wykazuje także olejek z drzewa herbacianego. Wystarczy posmarować nim zmianę lub dodać kilka kropli do kremu nawilżającego i nanieść na zimno.
- W leczeniu objawów opryszczki dobrze sprawdza się też czosnek i cebula. Przekrój na pół ząbek czosnku lub odkrój kawałek cebuli i przyłóż do zmiany. Okład można stosować najwyżej przez kilka minut.
Domowe sposoby na opryszczkę u dzieci
Każdy z powyższych sposobów sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli opryszczka pojawiła się na ustach twojego malca, możesz dodatkowo skorzystać z następujących sposobów walki z tym nieprzyjemnym problemem:
- miód - wykazuje cenne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Posmaruj zimno odrobiną miodu, a ograniczysz proces rozprzestrzeniania stanu zapalnego;
- aloes - sok z tej rośliny działa regenerująco i łagodząco. Utnij liść aloesu, przełam go i posmaruj zmienione chorobowo miejsce;
- herbata - podobnie jak melisa, herbata zawiera taniny, więc stosowanie kompresów nasączonych mocnym naparem może przynieść dobry efekt.
Zobacz też: Lizyna - zregeneruje mięśnie i pozbędzie się opryszczki. Po co nam lizyna i gdzie jej szukać?