Przygotowanie do gastroskopii: na czym polega? O czym warto pamiętać?

Przygotowanie do gastroskopii nie jest trudne, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Gastroskopia jest badaniem o charakterze profilaktycznym, które pozwala na dokonanie oceny przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy. Konieczność jego wykonania zwykle wywołuje silny stres. Jak powinno wyglądać przygotowanie do gastroskopii?

Przygotowanie do gastroskopii - porady

Przygotowanie do gastroskopii to ważna część jeśli chodzi o to konkretne badanie. Gastroskopia jest wykonywana przy pomocy endoskopu - giętkiego przyrządu o niewielkiej grubości, który jest wprowadzany do żołądka przez jamę ustną. Dzięki temu, możliwa jest ocena przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy pod względem wyglądu śluzówki, ilości i koloru soku żołądkowego i elastyczności ścian. Ponadto, w trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego i przeprowadzenie niektórych zabiegów terapeutycznych, jak choćby usunięcie polipów czy poszerzenie zwężenia przewodu pokarmowego. Ze względu na swoją formę, takie badanie nie może być przeprowadzone w dowolnym momencie. Jak przygotować się do gastroskopii żołądka.

Podczas kolonoskopii można pobrać wycinki lub usunąć drobne zmiany6 badań lekarskich, których nienawidzimy, ale mogą uratować nam życie

  1. Warunkiem koniecznym do spełnienia, który umożliwia przeprowadzenie badania endoskopowego, jest pozostanie na czczo. Przez minimum 6 godzin, pacjent nie może przyjmować pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty. Powinien też powstrzymać się od palenia tytoniu i żucia gumy. Dopuszczalne jest picie wody niegazowanej, ale tylko do 2 godzin przed planowanym badaniem. Ostatnia dawka przyjętego płynu nie może być większa niż 250 ml. 
  2. Osoby, które na stałe przyjmują leki, przed planowanym badaniem powinny skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o możliwości czasowego ich odstawienia lub wprowadzenia zamienników. Leki na żołądek muszą być odstawione na 2 tygodnie przed gastroskopią, a wpływające na krzepliwość krwi - na 7 dni. Niedopuszczalne jest również przyjmowanie preparatów zawierających magnez i wapń. 
  3. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, badanie musi być przeprowadzone w godzinach porannych. Wynika to z faktu, że w czasie pozostawania na czczo, konieczne jest odstawienie insuliny lub doustnych leków hypoglikemizujących. 
Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

W niektórych przypadkach, przed badaniem konieczne jest podanie pacjentowi antybiotyku. Taką decyzję podejmuje lekarz.

Gastroskopia to badanie endoskopowe, które obok kolonoskopii, budzi spore obawy wśród pacjentówGastroskopia - co to za badanie i kiedy trzeba je wykonać?

Przygotowanie pacjenta do gastroskopii - badanie w znieczuleniu ogólnym

Jeżeli badanie ma być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, przed jego rozpoczęciem pacjent musi przedstawić kompletną dokumentację medyczną i niezbędne wyniki badań: EKG i jonogramu. Ważne - w tym przypadku, pacjent nie może wykazywać jakichkolwiek objawów infekcji - kataru, kaszlu czy gorączki. 

Zobacz też: Zapalenie błony śluzowej żołądka - objawy, przyczyny, leczenie

Więcej o: