Przygotowanie do gastroskopii: na czym polega? O czym warto pamiętać?

Przygotowanie do gastroskopii nie jest trudne, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Gastroskopia jest badaniem o charakterze profilaktycznym, które pozwala na dokonanie oceny przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy. Konieczność jego wykonania zwykle wywołuje silny stres. Jak powinno wyglądać przygotowanie do gastroskopii?

Przygotowanie do gastroskopii - porady

Przygotowanie do gastroskopii to ważna część jeśli chodzi o to konkretne badanie. Gastroskopia jest wykonywana przy pomocy endoskopu - giętkiego przyrządu o niewielkiej grubości, który jest wprowadzany do żołądka przez jamę ustną. Dzięki temu, możliwa jest ocena przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy pod względem wyglądu śluzówki, ilości i koloru soku żołądkowego i elastyczności ścian. Ponadto, w trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego i przeprowadzenie niektórych zabiegów terapeutycznych, jak choćby usunięcie polipów czy poszerzenie zwężenia przewodu pokarmowego. Ze względu na swoją formę, takie badanie nie może być przeprowadzone w dowolnym momencie. Jak przygotować się do gastroskopii żołądka.

Podczas kolonoskopii można pobrać wycinki lub usunąć drobne zmiany 6 badań lekarskich, których nienawidzimy, ale mogą uratować nam życie

  1. Warunkiem koniecznym do spełnienia, który umożliwia przeprowadzenie badania endoskopowego, jest pozostanie na czczo. Przez minimum 6 godzin, pacjent nie może przyjmować pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty. Powinien też powstrzymać się od palenia tytoniu i żucia gumy. Dopuszczalne jest picie wody niegazowanej, ale tylko do 2 godzin przed planowanym badaniem. Ostatnia dawka przyjętego płynu nie może być większa niż 250 ml. 
  2. Osoby, które na stałe przyjmują leki, przed planowanym badaniem powinny skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o możliwości czasowego ich odstawienia lub wprowadzenia zamienników. Leki na żołądek muszą być odstawione na 2 tygodnie przed gastroskopią, a wpływające na krzepliwość krwi - na 7 dni. Niedopuszczalne jest również przyjmowanie preparatów zawierających magnez i wapń. 
  3. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, badanie musi być przeprowadzone w godzinach porannych. Wynika to z faktu, że w czasie pozostawania na czczo, konieczne jest odstawienie insuliny lub doustnych leków hypoglikemizujących. 
Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

W niektórych przypadkach, przed badaniem konieczne jest podanie pacjentowi antybiotyku. Taką decyzję podejmuje lekarz.

Gastroskopia to badanie endoskopowe, które obok kolonoskopii, budzi spore obawy wśród pacjentów Gastroskopia - co to za badanie i kiedy trzeba je wykonać?

Przygotowanie pacjenta do gastroskopii - badanie w znieczuleniu ogólnym

Jeżeli badanie ma być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, przed jego rozpoczęciem pacjent musi przedstawić kompletną dokumentację medyczną i niezbędne wyniki badań: EKG i jonogramu. Ważne - w tym przypadku, pacjent nie może wykazywać jakichkolwiek objawów infekcji - kataru, kaszlu czy gorączki. 

Zobacz też: Zapalenie błony śluzowej żołądka - objawy, przyczyny, leczenie

Więcej o: