Badania kontrolne dla 40-latki powinny oznaczać rutynowe działania, którym poddajemy swój organizm regularnie, przynajmniej raz w roku. Jakie badania należy zrobić w przypadku osób, które skończyły 40. rok życia?
Jest to niezbędne dla zachowania jak najlepszej kondycji organizmu, a przy tym uniknięcia zachorowania na jedną z wielu poważnych chorób, które stanowią przyczynę zgonu wielu ludzi na świecie. Jakie badania powinna wykonać 40-latka możemy dowiedzieć się chociażby dzięki ogólnopolskiej akcji "Profilaktyka 40 plus", która jest programem skierowanym do osób, które skończyły 40. rok życia i ze względu na trwającą pandemię koronawirusa miały w ostatnich miesiącach utrudniony dostęp do lekarza. Celem programu jest zbadanie stanu ich zdrowia i podjęcie działań mających na celu jego poprawę". W ramach pakietu badań wykonać można:
Przeczytaj więcej informacji o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl.
Przekroczenie 40. roku życia dla wielu kobiet jest momentem zwrotnym w życiu. W tym wyjątkowym momencie nie należy jednak zapominać o swoim zdrowiu. Najważniejszym działaniem jest profilaktyka, która może zabezpieczyć nas przed poważnymi problemami. Wiele schorzeń może bowiem przebiegać bezobjawowo, nie dając żadnych podstaw do obaw. Tymczasem najlepiej wykryć je na wczesnym etapie, kiedy odpowiednie leczenie jest w stanie opanować objawy, a w wielu przypadkach doprowadzić do całkowitego wyleczenia.
Jedną z najgroźniejszych chorób, które mogą ujawnić się w tym wieku jest cukrzyca typu 2. Problemy z poziomem glukozy we krwi to coraz powszechniejszy kłopot, który dotyka ludzi na całym świecie. Cukrzyca zyskała nawet miano choroby cywilizacyjnej - każdy z nas może paść jej ofiarą. Tymczasem schorzenie to pociąga za sobą szereg powikłań niebezpiecznych dla zdrowia i życia, zwłaszcza gdy pozostaje nieleczona. Kontrola glukozy jest prosta i szybka, dlatego też każda 40-latka powinna wykonywać ją regularnie.
Kobiety w wieku 40 lat często uskarżają się na problemy z żołądkiem i na nieprzyjemne uczucia ze strony układu pokarmowego. Celem sprawdzenia, gdzie leży problem, należy udać się do specjalisty z tego zakresu. Do jakiego lekarza iść w wieku 40 lat z problemami żołądkowymi? Oczywiście do gastrologa, który z pewnością zaleci nam wykonanie gastroskopii. Jest to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest ono niezwykle istotne podczas diagnozowania stanów zapalanych przełyku, ale też wrzodów żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania można także pobrać próbki do dodatkowych badań. Gastroskopia powinna być powtarzana co trzy lata.
Badania 40+ to także badania mające na celu uchronić nas przed rozwinięciem nowotworów. Jest to szczególnie ważne dla osób, u których w wywiadzie rodzinnym ujawnione zostały przypadki takich zachorowań. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę raka jelita grubego. Celem jego wczesnego wykrycia, należy regularnie poddawać się kolonoskopii, która pozwala na obejrzenie wnętrza jelita grubego i wykrycie wczesnych, powstających w nim zmian.