Kuru. Co wspólnego ma ta choroba z kanibalizmem?

Kuru zestawiane jest ze znanym określeniem "śmiejąca się śmierć". Nie bez przyczyny, ponieważ choroba ta jest niezwykle groźna i niesie ze sobą niebezpieczeństwo śmierci. Badania nad nią trwały wiele lat i wciąż trwają. Co wiemy na jej temat? Jaki jest związek schorzenia z kanibalizmem?

Choroba kuru: co powoduje?

Kuru odkryto w latach 50. XX w. Była powodem plagi śmieci ludzi z plemienia Fore, które znane było z  przeprowadzania rytuałów kanibalistycznych. Sytuacja ta przyniosła sławę chorobie nazywanej odtąd potocznie "chorobą kanibali". "Śmiejąca się śmierć" jest kolejnym jej określeniem wynikającym ze szczególnych objawów, jakie wywołuje choroba kuru. Co powoduje? Chociażby śmiech, który jest gwałtowny i ciężko go opanować. Kuru dotyka tkanki nerwowe i wpisuje się jako pierwsza do odkrytych chorób encefalopatii gąbczastych u człowieka. Przyczyną, która wywołuje chorobę kuru, są zakaźne priony, czyli przekształcone białka, których gromadzenie się w tkance nerwowej powodują jej obumieranie. W zdrowym organizmie białka rozkładają proteazy. Należy mieć na uwadze fakt, że ludzie nie są jedynymi istotami, których dotyka choroba kuru. Objawy zarażenia się kuru mogą się ukazywać wśród zwierząt, a pierwszy raz dotknęły szympansów w 1966 r.

Choroba kuru. Jak wyglądają pierwsze objawy?

Choroba rozwijać się może nawet od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Do tej pory określono kilka symptomów, jakie podczas zakażenia przynosiła choroba kuru. Objawy to m.in.:

  • wycofanie,
  • gwałtowne zmiany nastroju - w tym niekontrolowany śmiech lub płacz,
  • niekontrolowane wypróżnianie - zarówno moczu, jak i kału,
  • niekontrolowane ruchy,
  • silne drgawki
Zobacz wideo Miliony wirusów krążą nad naszymi głowami

Kuru jest jednak chorobą fazową i w zależności od źródła przebiega w kilku fazach. Zazwyczaj określa się trzy etapy rozwoju:

  1. Objawy pierwszej fazy określanej jako prodromalna: bóle głowy, oczu, kończyn i stawów. Ponadto przejawia się podobnie do grypy - występuje ból gardła, gorączka, problemy z poruszaniem się, problemy z równowagą i utrata wagi. Szczególnym znakiem rozpoznawczym są rytmicznie poruszające się gałki oczne.
  2. Pierwsze objawy drugiej fazy: problemy z samodzielnym poruszaniem. Choroba atakuje organizm do tego stopnia, że chory miewa trudność nawet z samodzielnym siedzeniem. Każdy z objawów pierwszej fazy mocno nasila się, przekreślając samodzielność jakichkolwiek działań.
  3. Trzecia faza choroby kuru określana jest terminalną. Choroba unieruchamia pacjenta, przynosi brak zdolności do trzymania moczu i kału, a spożywane posiłki niezwykle powoli transportowane są do żołądka. "Śmiejąca się śmierć" powoduje problemy z wysławianiem się. Co ważne przebieg choroby nie wykazuje otępienia i braku pamięci. Śmierć jest więc dla chorych ciężkim przeżyciem.

Choroba kuru: czy istnieje skuteczne leczenie?

O powadze sytuacji świadczy fakt braku skutecznego leku, na który nie byłaby odporna choroba kuru. Leczenie jak dotąd nie istnieje. Kuru należy do chorób prionowych, na które nie ma tak naprawdę leku - są to schorzenia śmiertelne. Medycyna mimo wszystko nie odpuszcza i poszukuje możliwości wynalezienia i wprowadzenia rozwiązania, które zapobiegnie postępowi choroby. Pozytywną informacją jest jednak rzadkie występowanie kuru, a w ostatnich latach niemalże zerowa ilość przypadków.

Jeśli nie można leczyć, należy zapobiegać. By unikać możliwości zakażenia, należy przestrzegać higieny, spożywać produkty mięsne z pewnych i przebadanych źródeł. Dotyczy to również zwierząt.

Choroba kuru w Polsce

W internecie próżno szukać przypadków choroby kuru w Polsce. Przypadki występowania kuru były dalekie od granic naszego kraju, zatem liczba chorych nie może być zbyt wielka. Na potwierdzenie warto przywołać dane urzędu statystycznego, który wśród chorób zakaźnych nie podaje żadnych wyników dotyczących kuru. 

Zobacz też: Sepsa (posocznica): przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: