Kuru odkryto w latach 50. XX w. Była powodem plagi śmieci ludzi z plemienia Fore, które znane było z przeprowadzania rytuałów kanibalistycznych. Sytuacja ta przyniosła sławę chorobie nazywanej odtąd potocznie "chorobą kanibali". "Śmiejąca się śmierć" jest kolejnym jej określeniem wynikającym ze szczególnych objawów, jakie wywołuje choroba kuru. Co powoduje? Chociażby śmiech, który jest gwałtowny i ciężko go opanować. Kuru dotyka tkanki nerwowe i wpisuje się jako pierwsza do odkrytych chorób encefalopatii gąbczastych u człowieka. Przyczyną, która wywołuje chorobę kuru, są zakaźne priony, czyli przekształcone białka, których gromadzenie się w tkance nerwowej powodują jej obumieranie. W zdrowym organizmie białka rozkładają proteazy. Należy mieć na uwadze fakt, że ludzie nie są jedynymi istotami, których dotyka choroba kuru. Objawy zarażenia się kuru mogą się ukazywać wśród zwierząt, a pierwszy raz dotknęły szympansów w 1966 r.
Choroba rozwijać się może nawet od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Do tej pory określono kilka symptomów, jakie podczas zakażenia przynosiła choroba kuru. Objawy to m.in.:
Kuru jest jednak chorobą fazową i w zależności od źródła przebiega w kilku fazach. Zazwyczaj określa się trzy etapy rozwoju:
O powadze sytuacji świadczy fakt braku skutecznego leku, na który nie byłaby odporna choroba kuru. Leczenie jak dotąd nie istnieje. Kuru należy do chorób prionowych, na które nie ma tak naprawdę leku - są to schorzenia śmiertelne. Medycyna mimo wszystko nie odpuszcza i poszukuje możliwości wynalezienia i wprowadzenia rozwiązania, które zapobiegnie postępowi choroby. Pozytywną informacją jest jednak rzadkie występowanie kuru, a w ostatnich latach niemalże zerowa ilość przypadków.
Jeśli nie można leczyć, należy zapobiegać. By unikać możliwości zakażenia, należy przestrzegać higieny, spożywać produkty mięsne z pewnych i przebadanych źródeł. Dotyczy to również zwierząt.
W internecie próżno szukać przypadków choroby kuru w Polsce. Przypadki występowania kuru były dalekie od granic naszego kraju, zatem liczba chorych nie może być zbyt wielka. Na potwierdzenie warto przywołać dane urzędu statystycznego, który wśród chorób zakaźnych nie podaje żadnych wyników dotyczących kuru.
Zobacz też: Sepsa (posocznica): przyczyny, objawy, leczenie