Vicodin, czyli silnie uzależniający lek przeciwbólowy. Czy jest dostępny w Polsce?

Vicodin jest silnym lekiem przeciwbólowym znanym przede wszystkim fanom amerykańskich seriali medycznych. Jego działanie opisuje się jako silnie uzależniające, dlatego stosowanie leku powinien kontrolować lekarz. Gdzie zaopatrzyć się w vicodin? Czy jest łatwo dostępny? Jakie może nieść za sobą konsekwencje jego tosowanie?

Vicodin: co to jest i dlaczego jest znany?

Vicodin to lek uśmierzający ból. Każdy kto oglądał popularny serial o amerykańskim lekarzu-geniuszu spotkał się z tą nazwą. Jego działanie jest tam dość dobrze zobrazowane. Wiadomo bowiem, że vicodin to silny lek przeciwbólowy o działaniu zbliżonym do morfiny. Wskazuje się, że jego działanie jest nawet mocniejsze. Jego stosowanie może prowadzić do uzależnienia. Wynika to z obecności dwóch substancji: paracetamolu i hydrokodonu. Działanie tego drugiego środka skutecznie blokuje bowiem odczuwanie bólu poprzez wyłączenie z pracy części mózgu odpowiedzialnego za męczenie się organizmu. To, że vicodin jest wyjątkowym lekiem popiera fakt, iż na rynku nie ma żadnego innego medykamentu, który zestawia te dwie substancje ze sobą.

Vicodin: dla kogo jest zalecany?

Już wiadomo jak działa vicodin. Dla kogo zatem jest przeznaczony? Farmaceutyk zaleca się osobom z bólami pooperacyjnymi oraz krótkimi, lecz bardzo intensywnymi bólami. Pod ścisłą kontrolą podaje się go na bóle o umiarkowanej intensywności. Lek jest również dobrym wyborem dla pacjentów z występującymi bólami stawów, które nie pozwalają na swobodną codzienną egzystencję. Co ciekawe medykament ma działanie redukujące kaszel. Zatem Vicodin to najlepsza propozycja dla osób cierpiących na szereg schorzeń, lecz jego skutki uboczne powodują, że nie jest on codziennym wyborem specjalistów.

Częste przyjmowanie vicodinu niesie za sobą szereg skutków ubocznych. Należy pamiętać, że przede wszystkim nie zaleca się stosowania leku osobom mających w przeszłości lub obecnie problemy z uzależnieniami, zarówno do leków, jak i narkotyków. Vicodin może wywoływać ponadto:

  • senność, osłabienie i zmęczenie,
  • spowolnienie lub przyspieszenie akcji serca,
  • drgawki,
  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem.

Ubocznym efektem zażywania vicodin może być żółtaczka.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Vicodin: czy jest na receptę?

Na początku należy zwrócić uwagę na fakt, że vicodin w Polsce jest niedostępny. Jeśli spojrzymy na listę leków zarejestrowanych w kraju zarówno nazwa vicodin, jak i wikodyna tak naprawdę nie mają swojego miejsca. Jak zatem można dostać vicodin w Polsce? Przede wszystkim najpierw należy umówić się na wizytę do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i stwierdzi, czy tak mocny lek jest słusznym wyborem. Gdy specjalista potwierdzi możliwość stosowania farmaceutyku, można rozpocząć poszukiwania go w Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczony jest do obrotu preparat leczniczy, jakim jest vicodin. Czy jest na receptę? Tak, za granicą wymagana jest recepta, by dopuścić do możliwości zakupu tak silnego środka przeciwbólowego.

Vicodin a alkohol

Vicodin jest silnym przeciwbólowym lekiem, mogącym wywoływać znaczące skutki uboczne. Jego działanie jest porównywalne, a nawet określane jako mocniejsze niż morfina, dlatego vicodin i alkohol to zdecydowanie złe połączenie. W zależności od indywidualnej zdolności organizmu reakcja może być różna w skutkach. Osoby łączące te dwie substancje mogą być pobudzone i przejawiać zaburzenia neuronalne, co z kolei prowadzi do znacznego obciążenia organizmu. Vicodin w połączeniu z alkoholem wpływa na ilość dopaminy u człowieka, zwiększając tym samym poziom stresu psychicznego oraz fizycznego. Człowiek może odczuwać euforię lub depresję i drażliwość, a nawet wszystkie trzy stany wspólnie. Połączenie alkoholu i leku niesie również możliwość wystąpienia:

  • niewydolności serca,
  • braku zdolności tworzenia wspomnień,
  • dezorientacji wobec otoczenia.

W skrajnych przypadkach może dojść do doprowadzenia pacjenta do śpiączki, problemów z oddychaniem i śmierci.

Zobacz też: Fentanyl - lek przeciwbólowy i najniebezpieczniejszy narkotyk na świecie

Więcej o: