Na migrenę może cierpieć nawet osiem milionów Polaków. Ta liczba wciąż rośnie

Migrena to choroba utrudniająca codzienne funkcjonowanie oraz niosąca spore koszty społeczne. To koszty pośrednie, takie jak obniżenie wydajności w pracy lub absencja. Jak podają eksperci, na migrenę może cierpieć osiem milionów Polaków, są to głównie kobiety w okresie swojej największej aktywności zawodowej, czyli w wieku około 40 lat.
Zobacz wideo

Migrena to zaburzenie neurologiczne mające charakter silnego bólu, który zaczyna się najczęściej w jednym miejscu, by następnie promieniować na całą głowę. Medycyna mówi o sześciu typach migreny. Są to: migrena bez aury, migrena z aurą, migrena przewlekła, migrena powikłana, prawdopodobna migrena oraz zespoły epizodyczne. Szacuje się, że na migrenę choruje 12 proc. populacji. Ale częstotliwość występowania choroby wzrasta, a powodem może być, między innymi, starzenie się społeczeństwa. Badania pokazują także, że migreny to przypadłość przede wszystkim kobiet w okresie największej aktywności zawodowej, czyli w wieku około 40 lat. Jest ich dwa razy więcej niż mężczyzn. Większość osób nie leczy się systematycznie, przyjmuje leki dostępne bez recepty.

Państwowy Zakład Higieny - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (PZH-NIZP) opracował raport na temat migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia. Autorzy raportu szacują, że na migrenę w naszym kraju może cierpieć nawet osiem milionów osób. Widać również, że takich osób wciąż przybywa. Sytuację komplikuje fakt, że migrena może mieć postać epizodyczną oraz przewlekłą, a więc trwać co najmniej 15 dni w miesiącu i co najmniej trzy miesiące. W takim wypadku migrenie często towarzyszą też inne dolegliwości, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, alergie czy dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. A także zaburzenia psychiczne, w tym najczęściej depresja.

Zobacz wideo

Ile kosztuje migrena?

Wydaje się, że największym kosztem migreny są tzw. koszty pośrednie, czyli znaczne obniżenie produktywności w czasie trwania ataku migreny. Wydajność w pracy może spaść nawet o połowę. Analitycy PZH-NIZP oszacowali, że straty z tego tytułu wynoszą od sześciu do ośmiu i pół miliarda złotych rocznie, czyli od 0,3 proc. do 0,4 proc. rocznego PKB. Społeczne koszty migreny to nie tylko straty budżetu państwa, ale i pracodawców, samych pracowników oraz inne koszty pośrednie.

Osoby cierpiące na migrenę wydają rocznie na zakup leków przeciwbólowych średnio 574 zł, co oznacza miesięczny wydatek rzędu 48 zł. W 2017 roku z powodu migreny łącznie hospitalizowano 2428 osób przez średnio trzy dni. Chorzy skarżą się także na niezrozumienie ich dolegliwości przez otoczenie, a jakość życia obniża im lęk przed kolejnym atakiem choroby. Mają potrzebę wsparcia ze strony lekarzy i chętnie szukają pomocy i wiedzy na temat swojej choroby. Starają się sami zapobiegać kolejnym atakom bólu, stosując diety, prowadząc aktywny tryb życia.

Analitycy wskazują, że osoby cierpiące na migrenę mają poczucie stygmatyzacji w pracy porównywalne z tym, którego doświadczają osoby chorujące na padaczkę. Inne konsekwencje społeczne migreny to kłopoty w życiu rodzinnym, niezrozumienie ze strony partnerów czy innych członków rodziny.

Więcej o:
Komentarze (23)
Na migrenę może cierpieć nawet osiem milionów Polaków. Ta liczba wciąż rośnie
Zaloguj się
 • agenciputinawon

  Oceniono 4 razy 2

  Przypomniał mi się taki dowcip: przychodzi Siwak do lekarza i mówi: Panie doktorze, mam migrenę. Lekarz bada, osłuchuje, opukuje i mówi:
  "Siwak, wy nie macie żadnej migreny, was po prostu łeb napier...ala".

 • justas32

  Oceniono 1 raz 1

  Przeczytałem że na migrację może cierpieć nawet 8 mln Polaków. Pewnie wiedzą coś nowego ...

 • pawelekok

  Oceniono 1 raz 1

  Globusa to ja mam od wielu lat. Odkąd okazało się, że mam nadciśnienie. Co ciekawe ciśnienie regularnym przyjmowaniem leków udało mi się ustabilizować na poziomie między 70/110 a 80/120 a i tak jak ciśnienie skacze, nieważne czy się podnosi czy spada, ważne że szybko się zmienia, to i tak łeb mnie napie... jak cholera, na szczęście dość krótko. Idzie się przyzwyczaić.

 • asia-loi

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkim cierpiącym na migrenę polecam Forum Migrena na gazecie.pl.
  Jest to kopalnia wiedzy i zawsze dostaje się tam wiele rad, pomocy i wsparcia. Są tam też namiary na lekarzy w poszczególnych miastach.

 • america_n_beauty

  0

  Mnie dopada dwa-trzy razy do roku... ból jest obrzydliwy, jak po kacu, światłowstręt.. ten ból prowadzi do wymiotów, ale po tym czuję się jak młody bóg... ból przechodzi a ja się czuję jak nowo narodzony..

 • pawelekok

  0

  Science Fiction. A raczej rozważania naukowców. Ponoć Ziemia jest tuż tuż przed kolejnym przebiegunowaniem. Tzn. niedługo magnes będzie wskazywał kierunkek południowy nie północny. Te zmiany jak dotąd w historii globu były bardzo regularne i właśnie przyszła kolej na następną. I ponoć ma tak być, że w momencie przejściowym zamiast dwu magnetycznych biegunów w okolicach biegunów geograficznych pojawi się kilka razy więcej magnetycznych na równiku, a potem cyk, i się znowu ustabilizuje, tylko ze zmianą kierunków. A w trakcie tej zmiany, która powinna potrwać stosunkowo krótko, ptakom i zwierzętom popie... się kierunki corocznych migracji a małpy i ludzi będzie łeb strasznie napie...ł. A potem się uspokoi. Straty będą, ale nie będzie totalnej masakry, zwierzęta się przyzwyczają, w tym ludzie też. Trzeba będzie przekierunkować systemy naprowadzania GPS. Ciekawe jak to wpłynie na generatory i silniki elektryczne. Ale cywilizacja raczej nie upadnie, a jeśli już to głównie nie od tego. Może te migreny to początek tej zmiany?

 • baaag

  Oceniono 2 razy 0

  U mnie skutkuje bardzo prosta metoda wzięta z jogi gdy zaczynam czuć ból głowy: energiczne skręty głowy w prawo i w lewo, robię to do 100-200 razy. Coś się zmienia w dokrwieniu naczyń głowy chyba a może w układzie limfatycznym bo pomaga zresztą tez przy przeziębieniach i bólach gardła.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 4 razy 0

  Często bóle głowy to nie migrena lecz objaw innej choroby, np nadciśnienia. Zawsze należy zrobić rezonans głowy. Umie wyszła hipoplazja tętnic pnia mózgowego. Pewnie łykalabym tabletki przeciwbólowe do pierwszego i ostatniego zarazem udaru/wylewu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX