Pyralgina - działanie, wskazania, przeciwwskazania

Pyralgina to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Kiedy należy stosować lek Pyralgina? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania tego leku? Jaka dobowa dawka leku jest zalecana?

Substancją czynną Pyralginy jest metamizol sodowy jednowodny. Jedna tabletka zawiera 500 mg tej substancji. Oprócz tego, w leku obecne są substancje pomocnicze, do których należą żelatyna, skrobia ziemniaczana oraz stearynian magnezu.

Pyralgina – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do przyjmowania Pyralginy jest silny ból, między innymi ból zębów, bóle menstruacyjne oraz bóle głowy. Lek przyjmuje się również w przypadku gorączki, gdy inne leki nie przynoszą oczekiwanych efektów lub istnieją przeciwwskazania do przyjmowania innych środków.

Zobacz wideo

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest nadwrażliwość na metamizol, a także inne substancje, które są pochodnymi pirazolidyny albo pirazolonu. Leku nie powinni stosować również pacjenci, którzy nie tolerują lub źle reagują na substancje pomocnicze występujące w leku. Inne przeciwwskazania do stosowania Pyralginy to:

Z powodu niewystarczających badań, które potwierdziłyby, że lek jest bezpieczny dla rozwijającego się płodu oraz niemowlęcia, leku nie powinny stosować kobiety ciężarne ani kobiety w okresie karmienia piersią. Pyralginy nie należy zażywać jednocześnie z lekami, które należą do grupy pochodnych pirazolidyny oraz pirazolonu.

Pyralgina - działania niepożądane

Zażywanie Pyralginy, tak samo jak zażywanie innych leków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych efektów niepożądanych. Bardzo rzadko (mniej niż 1/10000 pacjentów) u pacjentów stosujących ten lek stwierdzano pojawienie się napadów astmy, astmę analgetyczną, pogorszenie funkcjonowania nerek, niewydolność nerek, białkomocz, skąpomocz, małopłytkowość oraz agranulocytozę. Rzadko (od 1 na 10000 do 1 na 1000 pacjentów) po zażyciu wystąpiła wysypka, leukopenia, czyli niedobór leukocytów, a także zaburzenia układu immunologicznego, takie jak reakcje anafilaktyczne. Efekty uboczne, które występują niezbyt często (od 1/1000 do 1/100 pacjentów), to reakcje hipotensyjne, czyli znaczne obniżenie ciśnienia krwi. Nie określono częstości, z jaką występują takie niepożądane działania jak:

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące dolegliwości należy zaprzestać przyjmowania leku, a jeśli objawy nie ustąpią warto skonsultować się z lekarzem.

Ponadto, długotrwałe stosowanie leku lub zażywanie dużych dawek może spowodować wystąpienie agranulocytozy, czyli spadku poziomu granulocytów objętnochłonnych we krwi. Jeżeli wystąpią takie objawy jak podwyższenie temperatury ciała, owrzodzenie w rejonie jamy ustnej czy ból gardła, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i udać się do lekarza.

Pyralgina – dawkowanie

Zalecana dawka leku jest zależna od wieku pacjenta, jego wrażliwości na substancję czynną, a także stopnia nasilenia bólu. W każdym przypadku zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki leku. W przypadku bólu głowy, a także gorączki, które występują sporadycznie, należy zażyć jednorazowo jedną, maksymalnie dwie tabletki. Lek należy połknąć w całości, nie rozgryzać ani nie przecinać. Najlepiej zażywać lek podczas posiłku albo bezpośrednio po jedzeniu i popić dużą ilością wody. Jednorazowo nie należy zażywać więcej niż dwóch tabletek leku, natomiast dobowa dawka nie powinna być większa niż sześć tabletek. Mniejszą dawkę należy stosować u osób ze spowolnionym metabolizmem, osób starszych, a także pacjentów, których ogólny stan zdrowia jest zły. Szczególną ostrożność podczas stosowania leku powinny zachować osoby cierpiące na zaburzenia pracy wątroby. Jeśli mimo stosowania leku dolegliwości bólowe nie ustąpią po około 3 – 5 dniach albo wręcz nasilą się, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadkach, gdy istnieje taka potrzeba i lek jest stosowany długotrwale, należy regularnie wykonywać badania krwi.

Pyralgina – stosowanie z innymi lekami

Pyralgina wchodzi w interakcje z innymi lekami. Nasila ona działanie leków przeciwcukrzycowych do przyjmowania doustnego, leków przeciwzakrzepowych należących do grupy pochodnych kumaryny, a także sulfonamidów. Poza tym, lek może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w przypadku stosowania metotreksatu. Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu.

Więcej o: