18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Polucja nocna - co to takiego?

Polucja, czyli zmaza nocna, to mimowolny i niekontrolowany wytrysk nasienia, do którego dochodzi w trakcie snu. Zjawisko to najczęściej dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania, ale nie jest obce także dorosłym mężczyznom. Wiele osób kojarzy polucje ze wstydliwym problemem. Niepotrzebnie. To naturalny stan fizjologiczny, który nie wskazuje na żadne nieprawidłowości. Czym są i skąd biorą się polucje nocne?

Co to polucja?

Polucja to samoistny wytrysk nasienia podczas snu. Zdarza się, że zjawisku temu towarzyszą erotyczne marzenia senne. W tym miejscu należy jednak wyraźnie podkreślić, że pikantne sny nie warunkują występowanie zmaz nocnych. 

Polucje nocne - jak to wygląda?

Polucja jest mimowolnym wytryskiem nasienia, który nie jest wywołany żadną stymulacją manualną. Należy więc zaznaczyć, że wbrew obiegowym opiniom, zmazy nocne nie są wywołane nieświadomą masturbacją, do której dochodzi w trakcie snu.

Czy polucje są przyjemne? Do wystąpienia tego zjawiska dochodzi w fazie snu REM, kiedy mózg pozostaje wyjątkowo aktywny. To właśnie wtedy powstają marzenia senne. Polucje mogą (ale nie muszą) być związane ze snami o charakterze erotycznym. W tym kontekście można uznać je za przyjemne zjawisko, ale do wytrysku dochodzi poza świadomością osoby śniącej. Co za tym idzie, nie rejestrujemy przyjemnych skurczów mięśni, które pojawiają się w trakcie orgazmu. 

Polucja nocna - występowanie

Polucja jest zjawiskiem charakterystycznym dla okresu dojrzewania - to właśnie w wieku nastoletnim doświadcza go największy odsetek osób. Częstotliwość występowania zmaz nocnych zmniejsza się po 20. roku życia. Nie oznacza to jednak, że dorośli mężczyźni nie doświadczają mimowolnych wytrysków nasienia w trakcie snu.

Zobacz wideo Sperma to nie tylko plemniki. Czy działanie przeciwdepresyjne i odmładzające to mity?

Polucja nocna u dorosłego - czy to normalne?

Choć zdarza się to rzadziej (według danych statystycznych, 40-latkowie doświadczają polucji z 2-krotnie mniejszą częstotliwością niż chłopcy w wieku 15 lat), zmazy nocne u dorosłych nie są niczym niespotykanym. Także w tym przypadku należy to rozpatrywać w kategorii naturalnego stanu fizjologicznego, który nie wskazuje na nieprawidłowości w obszarze funkcjonowania organizmu.

Polucje nocne - przyczyny

Skąd biorą się zmazy nocne? Polucje u chłopców mają związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ustroju w okresie dojrzewania płciowego. W trakcie snu, wydzielana jest gonadoliberyna, która pobudza produkcję lutropiny i folikulotropiny. Pierwszy z wymienionych hormonów stymuluje produkcję testosteronu, natomiast drugi - pobudza proces spermatogenezy. 

Polucja nocna u dorosłego i u nastolatka jest powiązana nie tylko z poziomem testosteronu, ale także z napięciem seksualnym. Jak wywołać polucje nocne? Jeżeli częstość współżycia lub masturbacji ulegnie ograniczeniu, częstotliwość występowania mimowolnych wytrysków najprawdopodobniej zwiększy się, jednak wypada zaznaczyć, że celowe wywoływanie polucji nie jest konieczne - brak tego zjawiska nie świadczy o jakichkolwiek nieprawidłowościach.  

Zobacz też: Powoli, bez wysiłku, wygodnie, czyli najlepsze pozycje dla zestresowanych? Czasem warto zmienić strategię

Więcej o: