Ból przy oddawaniu moczu: przyczyny, powikłania, leczenie

Ból przy oddawaniu moczu to dość częsta przypadłość towarzysząca zakażeniom układu moczowego. Najczęściej sprawcami zakażenia są bakterie Escherichia Coli oraz gronkowiec saprofityczny, wywołujące zapalenie pęcherza moczowego. Ból przy oddawaniu moczu pojawia się także przy zapaleniu cewki moczowej w wyniku infekcji bakteryjnych dwoinkiem rzeżączki lub chlamydią. Inne dolegliwości wywołujące ból przy oddawaniu moczu to kamica nerkowa, przerost prostaty oraz choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca.

Ból przy oddawaniu moczu - przyczyny

Ból podczas oddawania moczu to jeden z objawów dyzurycznych, czyli związanych z trudnościami w oddawaniu moczu, do których należy także częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, nagłe parcie na pęcherz oraz trudności w utrzymaniu moczu. Dolegliwość dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ból potrafi być mocny, z towarzyszeniem świądu, pieczenia czy szczypania. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zakażenia układu moczowego, zapalenia pęcherza moczowego oraz choroby przenoszone drogą płciową. Ponadto, ból przy oddawaniu moczu może towarzyszyć chorobom nerek (kamica nerkowa) oraz schorzeniom gruczołu krokowego (przerost prostaty).

Zobacz wideo

Ból przy oddawaniu moczu - zakażenie układu moczowego

Do zakażenia układu moczowego dochodzi częściej u kobiet aktywnych seksualnie. Pojawia się w wyniku wniknięcia do dróg moczowych bakterii Escherichia Coli, które przedostają się tam z odbytu, gdzie zwykle występują. Przemieszczająca się bakteria może przeniknąć do dróg moczowych i tam się namnażać. W większości wypadków wywołuje to zapalenie pęcherza moczowego. Natomiast przeniknięcie bakterii przez moczowód do nerek powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Za niewielką część zakażeń układu moczowego odpowiada gronkowiec saprofityczny - Staphylococcus saprophyticus. W tym wypadku zakażenie związane jest z innymi schorzeniami, takimi jak kamica nerkowa, przerost gruczołu krokowego (gruczolak stercza), nieprawidłowa budowa narządu rodnego, a także cukrzyca. Do zakażenia może ponadto dojść np. w wyniku cewnikowania. U kobiet częstsze są zakażenia podczas stosunku seksualnego oraz w czasie stosowania antykoncepcji w postaci krążków dopochwowych lub kapturka naszyjkowego.

Objawy to: silna i nieustępująca potrzeba oddawania moczu, polakisuria (częstomocz polegający na częstym oddawaniu moczu, zwykle małymi porcjami), nykturia (częste oddawanie moczu w porze nocnej). Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Odmiedniczkowe zapalenie nerek natomiast może przebiegać gwałtowniej i wymagać nawet hospitalizacji oraz dożylnego podawania antybiotyków.

Ból przy oddawaniu moczu - zapalenie cewki moczowej

Do zapaleń cewki moczowej dochodzi w wyniku infekcji bakteriami przenoszonymi drogą płciową. Dzielimy je na dwie kategorie:

  • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, wywoływane przez dwoinka rzeżączki
  • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, spowodowane zakażeniem chlamydią, mykoplazmą lub rzęsistkiem pochwowym

Objawy ujawniają się po 4-7 dniach w przypadku zakażenia rzeżączkowego, a po 2 tygodniach po zakażeniu chlamydią. Są to:

  • u kobiet - zapalenie szyjki macicy objawiające się śluzowo-ropnymi upławami, krwawienia międzymiesiączkowe, świąd i pieczenie przy oddawaniu moczu, wzmożone parcie na mocz, bóle w podbrzuszu
  • u mężczyzn - śluzowy lub ropny wysięk z cewki moczowej, świąd i pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej podczas oddawania moczu, czucie ciężkości jąder, czasem ból jąder

Leczenie zapaleń cewki moczowej polega na podawaniu antybiotyków, któremu poddawani powinni być także partnerzy seksualni, inaczej będzie dochodziło do powtórnych zakażeń.

Ból przy oddawaniu moczu - choroby prostaty

Ból przy oddawaniu moczu może być związany z chorobami prostaty. Do najczęstszych schorzeń prostaty, czyli gruczołu krokowego, należą: zapalenie prostaty, łagodny przerost prostaty oraz rak gruczołu krokowego. Zapalenie prostaty objawia się bólem podbrzusza, krocza, moszny i odbytu, częstomoczem oraz bolesnym oddawaniem moczu, czasem też zaburzeniami ejakulacji. Zapalenie może mieć przyczynę niebakteryjną lub być objawem zakażenia bakteriami, na przykład rzeżączki.

Łagodny przerost prostaty to częsta przypadłość mężczyzn po 45-50-tym roku życia. Dysfunkcja ma przyczyny hormonalne, związane z wiekiem. Objawia się: uczuciem ciągłego parcia na pęcherz, częstym oddawaniem moczu, również w nocy, małą siłą wypływania strumienia moczu, problemami z całkowitym opróżnieniem pęcherza. Dodatkowo w krwi może pojawić się krew albo dochodzić do zatrzymania moczu. Rak gruczołu krokowego jest drugim w kolejności, po raku płuca, nowotworem spotykanym wśród mężczyzn. Wcześnie wykryty jest wyleczalny.

Więcej o: