Grzybica skóry głowy: jak się objawia? Jak wyleczyć uporczywy problem?

Grzybica skóry głowy to silnie zakaźna choroba, która daje szereg nieprzyjemnych objawów. Jak rozpoznać infekcję grzybiczą w obszarze owłosionej skóry głowy? Czy występuje także u dzieci? Czy tą dolegliwość można leczyć domowymi sposobami? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.

Grzybica skóry głowy: najczęstsze przyczyny

Grzybica skóry głowy jak wskazuje na to sama nazwa, wywoływana jest przez grzyby, najczęściej z rodzaju Microsporum canis i Trichophyton tonsurans. Stanowią naturalny składnik mikroflory owłosionej skóry głowy i w normalnych warunkach nie powodują żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do obniżenia odporności organizmu, np. w trakcie antybiotykoterapii, która przewiduje przyjmowanie leków o szerokim spektrum działania. Wystąpieniu infekcji sprzyjają także zaniedbania higieniczne i urazy skóry, przez które dermatofity mogą przeniknąć do głębszych partii naskórka.

Grzybica skóry głowy: objawy

Głównym objawem infekcji grzybiczej jest łuszcząca się skóra, ale nie tylko. Zmiany widoczne są także na włosach. Jeżeli przyczyną infekcji są grzyby z rodzaju Microsporum canis, na głowie można zaobserwować duże pola pozbawione włosów. Przyglądając się zmienionemu chorobowo miejscu można zauważyć, że włosy nie wypadły, a ułamały się tuż nad skórą, która może być wyraźnie zaczerwieniona. To wskazuje na rozwijający się stan zapalny.

Zobacz wideo 7 częstych błędów, które niszczą skórę

Jeżeli źródłem infekcji są grzyby z rodzaju Trichophyton tonsurans, na głowie można zaobserwować licznie nagromadzone, niewielkie ogniska z ułamanymi włosami. Wygląda to jak nieudolnie wykonane strzyżenie i stąd właśnie wzięła się nazwa tej odmiany choroby - grzybica strzygąca. 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo kłopotliwa może być grzybica skóry głowy. Zdjęcia zmienionych chorobowo miejsc dobitnie pokazują, że problem nie pozostanie niezauważony przez otoczenie. Na szczęście, po zakończonym leczeniu włosy odrastają.

Grzybica skóry głowy u dziecka

Warto podkreślić, że grzybica skóry głowy częściej niż dorosłych dotyka najmłodszych. Dzieci najczęściej zarażają się od rówieśników i zwierząt. Objawy są takie same, jak u chorych dorosłych. 

Grzybica skóry głowy - domowe sposoby i leczenie farmakologiczne

Przed wdrożeniem leczenia farmakologicznego, warto spróbować domowych sp osobów leczenia tej przykrej dolegliwości. Dużą skuteczność wykazują zioła na grzybicę skóry głowy -płukanki z nagietka i szałwii. Pomóc może także wcierka przygotowana z czosnku, rozmarynu i soku z cytryny. Należy przygotować 5 ząbków czosnku, 6 liści rozmarynu i pół szklanki soku. Wszystkie składniki gotujemy przez 10 min. Dobre rezultaty przyniesie też stosowanie wcierki z sody oczyszczonej. Jedną łyżkę sody wystarczy rozpuścić w szklance ciepłej wody.

Jeżeli domowe metody nie przyniosą rezultatu, konieczne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia (zaordynowanego przez lekarza). Jaki szampon na grzybicę skóry głowy okaże się najlepszy? Sprawdzi się kosmetyk zawierający ketokonazol o działaniu grzybobójczym. W przypadku dużego nasilenia zmian, nie obejdzie się bez leków o działaniu ogólnoustrojowym.

Zobacz też: Grzybica skóry - jak ją rozpoznać?

Więcej o: