Białe plamy na skórze na nogach, rękach, plecach: jakie mogą mieć przyczyny

Białe plamy na skórze mogą być spowodowane poważniejszymi problemami zdrowotnymi, takimi jak grzybica czy zaburzenia autoimmunologiczne. Ale na ogół to niegroźne następstwa nadmiernej ekspozycji na słońce.

Białe plamy na skórze na nogach, rękach, plecach - efekt działania słońca

Białe plamy na skórze to obszary, które są jaśniejsze niż normalny kolor naszej skóry. Jeżeli zauważamy je po pobycie na słońcu, są najprawdopodobniej spowodowane nierównomierną produkcją melaniny (pigment znajdujący się w naszej skórze i we włosach). Za wytwarzanie melaniny odpowiada enzym o nazwie tyrozynaza, który - stymulowany m.in. promieniami UV - odpowiednio nasila lub zmniejsza produkcję pigmentu w skórze. Proces produkcji zachodzi w melanocytach, wyspecjalizowanych komórkach, które znajdują się w warstwie podstawnej naskórka.

Promienie słoneczne mogą zatem wpływać na wzrost produkcji melaniny (wtedy nasza skóra przybiera piękny brązowy kolor), ale także - niestety - ją zahamować. Innymi słowy, słońce potrafi tak uszkodzić melanocyty, że tracą zdolność do wytwarzania melaniny.

Jak wyglądają plamki, które są wynikiem działania słońca na naszą skórę?

 • Plamki są jaśniejsze niż normalny kolor skóry
 • Mają owalny lub kolisty kształt, ale mogą też być nieregularne (czasem tworzą swoiste "wzory" na skórze)
 • Plamy pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na słońce, a zatem na rękach, nogach i górnej części pleców
 • Widzimy je głównie w miejscach, które są gładkie
 • Wielkość takich plam jest różna, od 2 do 6 milimetrów
 • Plamki nie mają żadnego wzoru
 • Nie swędzą, nie bolą, ani się nie łuszczą, nie są zaognione

Ryzyko pojawienia się białych posłonecznych plamek wzrasta wraz z wiekiem. Powiązane jest też z długim przebywaniem na słońcu bez żadnej ochrony. Częściej spotyka się je u kobiet, niż u mężczyzn. Zwykle też kobiety wcześniej nabawiają się tego defektu skóry. Ponadto trzeba wiedzieć, że te białe plamy nie wpływają na mieszek włosowy, czyli nie mają wpływu na kolor włosów, wyrastających w tym miejscu.

Spadek produkcji melaniny może też być spowodowany jakimiś cechami strukturalnymi skóry. Uważa się także, że pewien wpływ na pojawienie się tego problemu mają geny (często problem białych plam na skórze dotyka całą rodzinę).

Jak się chronić? Aby uniknąć problemu z posłonecznymi białymi plamami smarujmy ciało kremem z filtrem lub nośmy ubranie kryjące ręce i nogi podczas pobytu na ostrym słońcu. Nie korzystajmy z solarium, to tylko pogorszy efekt.

Zobacz wideo Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? [EDZIECKO]

Białe plamy: objawy grzybicy, alergii, choroby autoimmunologicznej

Martwić powinniśmy się, gdy suche białe plamy zaczynają swędzieć, zmieniają kolor na czerwonawy i wyglądają na stan zapalny. Z czasem też zaczynają się łuszczyć lub sączy się nich płyn. Koniecznie udajmy się wówczas do lekarza, bo tylko on będzie umiał postawić diagnozę.

Możliwe przyczyny pojawienia się białych plam na skórze:

 • Łupież pstry (tinea versicolor) - to jedna z postaci grzybicy. Za to schorzenie odpowiada grzyb Malassezia furfur, żyjący na powierzchni skóry. Jego aktywność powoduje powstawanie suchych, łuszczących się i swędzących plam. Mogą być jaśniejsze (ale też ciemniejsze) niż normalna skóra, lubią się grupować. Rosną dość wolno.
 • Łupież biały (pityriaris alba) - objawia się jako czerwone, łuszczące się i swędzące plamy, które z czasem same się goją pozostawiając słabe, białe plamki na skórze. Może być rodzajem atopowego zapalenia skóry lub rodzajem wyprysku w łagodniejszej postaci.
 • Bielactwo - to choroba, która pozbawia skórę barwnika jakim jest melanina. Bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie lub nieprawidłowa praca melanocytów. Na skórze pojawiają się wówczas jaśniejsze plamy. Nie znamy dokładnie przyczyn tej choroby, hipotezy wskazują na czynniki zarówno środowiskowe jak i genetyczne. Być może do zniszczeń dochodzi w wyniku nieprawidłowości w działaniu układu immunologicznego. Pierwsze oznaki tej choroby skóry zauważa się około 20. roku życia.

Białe plamy na skórze bywają też skutkiem przyjmowania niektórych leków (sulfonamidy, leki obniżające cholesterol, leki przeciwcukrzycowe, tabletki antykoncepcyjne). Bezpośrednia przyczyna to prawdopodobnie reakcja fotoalergiczna skóry.

Ponadto ciąża i zmiany hormonalne, które są z nią nierozerwalnie związane, czasem zaburzają pracę komórek produkujących melaninę. Dochodzi wówczas do nadprodukcji lub miejscowych niedoborów barwnika w skórze.

Białe plamy na skórze na nogach, rękach, plecach - leczenie

Na łupież pstry stosuje się płyny, szampony, mydła i kremy przeciwgrzybicze. Zwykle zawierają siarczek selenu, pirytionan cynku lub ketokonazol. W cięższych przypadkach podaje się przeciwgrzybicze leki doustne.

Łupież biały często ustępuje sam, bez dodatkowego leczenia. Jeżeli doskwiera nam swędzenie, suchość i stan zapalny można zastosować kremy nawilżające, niskodawkowe maści sterydowe (np. hydrokortyzon) lub kremy niesteroidowe.

Bielactwo nie jest łatwo wyleczyć. Proponowane sposoby leczenia obejmują:

 • smarowanie słabymi kremami kortykosteroidowymi
 • kremy niesteroidowe
 • leczenie światłem ultrafioletowym w połączeniu z miejscowymi lekami
 • wybielanie skóry otaczającej białe plamy
 • tatuaże na białych obszarach skóry
 • usunięcie górnych warstw skóry

Źródło: MedicalNewsToday

Więcej o: